Контакт

Спорт

Диало е кралот на забивањата, го прелета Шек и го заглави лактот во обрачот (видео)

Објавено пред

Без конкуренција синоќешниот натпревар во забивање на Ол стар викендот во НБА лигата го доби кошаркарот на Оклахома сити тандерс, Хамиду Диало кој беше најатрактивен.

Диало со т.н. „лакот забивање“ ја крена салата на нозе откако како од шега го прескокне Шекил О’Нил, па откако го заби баскетот во обрачот неколку секунди висеше со лакотот заглавен во кошот. Згора на се додека беше во воздухот го покажа под дресот знакот на Супермен.

Од останатите натпреварувачи, во првиот круг испаднаа Мајлс Бриџис од Шарлот и Џон Колинс од Атланта.
Борбата во финалето беше меѓу Диало и Денис Смит јуниор од тимот на Њујорк кој имаше само 3 поени помалку од победникот.

Погледнете го победничкиот потег, но и страшните забивања на останатите учесници:

Спорт

Погба: Можеби е време за некој нов предизвик

Објавено пред

Шпекулациите дека Пол Погба е блиску до заминување од Манчестер јунајтед се зголемија откако во неделата при гостувањето во Токио, францускиот репрезентативец изјави дека „можеби е добро време да се има нов предизвик на друго место“.

Британските, шпанските и италијанските медиуми го поврзуваат Погба со трансфер во Реал Мадрид под водство на Зинедин Зидан, или со враќање во неговиот поранешен клуб Јувентус. И покрај ова, добро информираните извори велат дека семејството Глејзер не е подготвено да го продаде.

Вториот дел од кариерата на Погба со Јунајтед донесе некои добри мечеви, но и многу конфликти (посебно со екстренерот Жозе Мурињо), и не е јасно дали Оле Гунар Солскјер ќе го гради новиот тим околу него или без него.

„Како што сите велат, има многу шпекулации, но и многу размислувања. Три години сум во Манчестер и задоволен сум, некои добри моменти и некои лоши моменти, како кај сите и како на други места. По сè што се случи оваа сезона, мислам дека е можеби подобро да имам некој нов предизвик на друго место“, изјави Погба, јавува „Ројтерс“.

Погба има 24 гола во 92 настапи за Јунајтед, а минатата сезона беше дел од најдобриот тим на Премиер лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Делиите“ се откажаа од Дејо Савичевиќ!

Објавено пред

Дејан Савичевиќ, еден од најдобрите фудбалери во историјата на Црвена звезда и дел од легендарната генерација од 1991 година, беше грубо навредуван со транспаренти и песни од страна на „Делиите“, најстраствените навивачи на Црвена звезда во финалето на кошаркарскиот плејоф со Партизан.

Савичевиќ, инаку актуелен претседател на Црногорската фудбалска федерација, ги налути навивачите на Црвена звезда со изјавата дека токму неговиот поранешен клуб е виновен за скандалот во Црна Гора, кога селекторот Љубиша Тумбаковиќ и фудбалерите на Звезда, Мирко Иваниќ и Филип Стојковиќ одбија да играат во мечот со Косово во квалификациите за Евро 2020.

Со транспаренти: „Што остана од таквото име, Дејо Геније“ и „Север -продолжена рака на Србија, никогаш на властите и на службите! Да те е.ам во устата шркбава“ беа дел од транспарентите кои се појавија во „Пионир“, додека се ореше песната: „Го изгуби компасот, Дејане“.

Савичевиќ: Црвена звезда фрли „атомска бомба“ на црногорскиот фудбал

Прикажи повеќе...

Спорт

На Леброн му се оствари желбата – Лејкерси го донесоа Дејвис!

Објавено пред

„Заканите“ на Леброн Џејмс дека ќе си замине од Лос Анџелес лејкерс ако не се донесат засилувања очигледно вродија со плод, откако славниот тим во јули ќе го донесе Ентони Дејвис од Њу Орлеанс пеликанс во замена за Брендон Инграм, Лонзо Бол, Џош Харт и низа од избори на драфтот.

34-годишниот Џејмс, веднаш реагираше на Инстаграм со зборовите: „АД на пат! Ајде брате, ова е само почеток“.

Најавата дека се работи само за „почеток“ ги зголеми шпекулациите дека Лејкерс имаат уште неколку приоритети – Кемба Вокер од Шарлот хорнетс и Џими Батлер од Филаделфија сиксерс.

 

View this post on Instagram

 

AD on da way!! @antdavis23 🤣. Let’s get it bro! Just the beginning..👑 #LakeShow

A post shared by LeBron James (@kingjames) on Jun 15, 2019 at 8:16pm PDT

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Мотоциклист удри во 83-годишна жена на „Партизанска“ и побегна

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената...

Македонија2 часа

Избор на ново партиско раководство во СДСМ

Денеска во Охрид ќе се одржи деветтата седница на Централниот одбор на СДСМ. На седницата ќе се дебатира за суштинските...

Свет2 часа

Трамп повторно го нападна градоначалникот на Лондон поради насилствата

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го критикуваше градоначалникот на Лондон, Садик Кан, нарекувајќи го „катастрофа“, кој го уништува главниот...

Свет3 часа

Се судрија два мали авиони во Нов Зеланд, загинаа двајцата пилоти

Два лесни авиони се судрија при слетување на аеродромот „Худ“ на Нов Зеланд, двајцата пилоти загинаа, соопшти полицијата. Според информациите,...

Свет3 часа

Силно невреме во Швајцарија и Франција, има и загинати

Една жена загинала кога на неа паднало дрво, а друга жена загинала во несреќа на езеро во источна Франција, кое...

Свет4 часа

Вонредна состојба на Нов Зеланд по земјотрес во океанот, се очекува силно цунами

Новозеландската цивилна заштита издаде предупредување после земјотресот со интензитет од 7,4 степени, регистриран во Тихиот океан кај островот Кермадек, ненаселена...

Бегството на Груевски18 часа

Груевски: Напамет не ми паднало да влегувам во багажник за какви било цели

Експремиерот Никола Груевски се огласи на Фејсбук по изјавата на премиерот Заев за германски „Франкфуртер алгемајне цајтунг“(ФАЦ), каде тој рече...

Економија19 часа

ММФ: Најголемиот проблем на Западен Балкан е лошата инфраструктура и невработеноста

Недостигот на капитал и ниската вработеност се најголемиот проблем на земјите од Западен Балкан, изјавил високиот регионален претставник на Меѓународниот...

Македонија20 часа

(Видео) Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека се што направивме вредело

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На...

Македонија23 часа

(Видео) Раководството на МВР врши мобинг врз Независниот синдикат на полицијата

Портпаролот на Независниот синдикат на полицијата, Дејан Саздов, обвини дека раководството на Министерството за внатрешни работи врши мобинг врз членовите...

Македонија1 ден

Туристичката кампања „Македонија вечна“ стана „Северна Македонија вечна“

Северна Македонија го корегира името на туристичката кампања „Македонија вечна“ во „Северна Македонија вечна“, во согласност со Преспанскиот договор, објави...

Македонија1 ден

АСОМ: Законот за игрите на среќа де факто значи бришење на една цела стопанска гранка

Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) присуствуваше на јавната расправа во Собранието за предлог-измените и дополнувањата на Законот за игрите на...

Економија1 ден

Тевдовски: Агенцијата „Фич“ после 13 години го зголеми кредитниот рејтинг на земјата

Aгенцијата „Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на Северна Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Ова е прво подобрување...

Топ1 ден

Убиената жена во Шутка го спасила сопругот, застанала пред него и била избодена до смрт

Скопјанец до смрт избоде своја братучетка во населбата Шуто Оризари. Според информациите од МВР, скопјанецот со нож го нападнал сопругот...

Македонија1 ден

Изминатава недела 70 нови случаи на мали сипаници

Министерството за здравство информира дека во текот на изминатава недела се регистрирани 70 нови случаи на мали сипаници што е...

Македонија1 ден

Казнети 77 возачи и 11 мотоциклисти за еден ден во Скопје

Сообраќајната полиција во Скопје вчера казнила 77 возачи кои возеле со брзина над дозволената, и 11 мотоциклисти кои возеле без...

Свет2 дена

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

Велика Британија го обвини Иран и Исламската револуционерна гарда на таа земја за нападите на танкерите во Оманскиот залив, наведувајќи...

Забава2 дена

Авион принудно слета поради агресивен патник

Авион „Аерофлот“ кој летал од Барселона за Москва, принудно слета во Полска поради агресивно однесување на еден од патниците, изјавил...

Спорт2 дена

Ливерпул му „набиле комплекс“ на Суарез: Сакав да исчезнам од земјата

Напаѓачот на Барселона, Луис Суарез вели дека поразот од 4:0 од неговиот поранешен клуб Ливерпул во полуфиналето на Лигата на...

Регион2 дена

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Албанската полиција уапсила 16 претставници и симпатизери на опозициската Демократска партија во албанскиот град Пјеренџас. Тие се товарат за блокирање...

Досие