Контакт

Спорт

Дибиров откри кој го убедил да го напушти Вардар и да се пресели во ППД Загреб

Објавено пред

Рускиот интернационалец Тимур Дибиров по девет години во РК Вардар одлучи да го напушти клубот и замина во ППД Загреб. Неколку дена по преселбата откри кој имал клучна улога за неговата одлука.

dobivaj vesti na viber

Дибиров разговарал со својот поранешен соиграч од шампионските периоди на Вардар, Иван Чупиќ, кој го убедил да му се придружи во ППД Загреб.

„Кога ми се јави Чупиќ и ми објасни сè, сфатив дека сакам да бидам дел од овој проект, не е доволно да си силен само на хартија. Да беше сè така лесно, секоја година ќе победуваа Барселона, ПСЖ и Кил. Верувам дека ППД Загреб има силен тим за да се носи со сите во Лигата на шампионите“, изјави Дибиров за хрватските медиуми.

Спорт

Лук де Јонг му пресуди на Монако, Динамо Киев силен во продолженијата

Објавено пред

ПСВ Ајндховен ја доби битката против Монако со 3:2, по продолженија, и се пласира во плејофот за групна фаза во Лигата на шампионите. Лук де Јонг го постигна победничкиот гол за холандскиот тим во 109.минута од мечот.

dobivaj vesti na viber

Во регуларниот дел, Гутиерез го спаси ПСВ од елиминација откако во 89.минута израмни на 2:2.

Динамо Киев исто така по продолженија славеше со 1:2 против Штурм. Австрискиот тим по регуларниот тек победи со 1:0, но тоа го одведе мечот во продолженија. Вивчаренко и Циганков беа стрелци на головите за украинскиот тим.

Глазгов Ренџерс го елиминира белгискиот Ројал Унион славејќи со 3:0 на домашен терен. Белгијците по првиот меч имаа предност од 2:0.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шамрок и вторпат подобар од Шкупи, кој ќе игра плејоф за Конференциската лига на УЕФА

Објавено пред

Македонскиот првак Шкупи загуби од Шамрок Роверс со 1:2 на реваншот во Скопје и ќе мора да се задоволи со плејоф за групите во Конференциската лига на УЕФА. Ривал ќе му биде косовскиот Балкани или Клаксвик од Фарски Острови.

dobivaj vesti na viber

Тимот на Гоце Седлоски најавуваше триумф, меѓутоа не успеа да го оствари против Шамрок. Голманот Кристијан Наумовски во првиот трипати имаше добри реакции и ја сочува мрежата, Сенгор спаси на гол-линијата, но, сепак, Шамрок дојде во водство во 65.минута со голот на Рори Гафни. Тој шутираше од 25 метри и го надмудри Наумовски кој беше излезен од петерецот.

Потоа Шкупи тргна на се или ништо, а Шамрок тоа го искористи за да постигне уште еден гол во 85.минута преку Аидомо Емаку.

Сандеј Адетунџи во судиското продолжение го постави конечниот резултат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Динамо Загреб со втор триумф над Лудогорец се чекираше во плејоф за групите во ЛШ

Објавено пред

Македонските репрезентативци Аријан Адеми и Стефан Ристовски со Динамо Загреб ќе играат во плејофот за пласман во групите од Лигата на шампионите против Бодо/Глимт, откако вечерва на „Максимир“ славеа против Лудогорец со 4:2. Хрватскиот првак победи со 1:2 и на првиот меч во Бугарија.

dobivaj vesti na viber

Мислав Оршиќ беше двоен стрелец, а Јосип Дрмиќ го отвори резултатот на асистенција на Ристовски, а четвртиот гол беше дело на Бруно Петковиќ од пенал.

Лудогорец остана со дури тројца фудбалери помалку во текот на мечот поради исклучувања, а двоен стрелец беше Кирил Десподов.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Повторно активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула

Пожарот во с.Вапила е повторно активиран према с.Сирула, соопшти Центарот за управување со кризи. Се работи за карпест предел со...

Свет12 часа

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет13 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија14 часа

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија17 часа

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија20 часа

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија20 часа

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион21 час

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет22 часа

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет22 часа

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...

Свет23 часа

Агенти на ФБИ со претрес на имотот на Трамп: Мојот прекрасен дом моментно е под опсада

ФБИ извршило налог за претрес во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за...

Регион23 часа

Пожар на најпознатата плажа во Хрватска

На најпознатата плажа во Хрватска, Зрче, на островот Паг, синоќа избувнал голем пожар. Како што пишува „Јутарњи лист“, со пожарот...

Македонија1 ден

(Видео) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили во...

Македонија1 ден

Десет починати лица, регистрирани 1.233 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 6.8. 2022 до...

Македонија2 дена

ЈП „Комунална хигиена“: Кон вработената која предизвика инцидент веќе е започната дисциплинска постапка

На 33 лица кои биле вработени, преку АПВ, во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје кои месеци и години земале плата а не...

Европа2 дена

Бајден за активностите на Кина: „Загрижен сум“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека не е загрижен за Тајван, туку дека е загрижен за Кина. Бајден открил...

Топ2 дена

Турски државјанин со живеалиште во Скопје осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донело наредба за спроведување истражна постапка против турски државјанин со живеалиште...

Економија2 дена

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија2 дена

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....