Контакт

Спорт

Диего Коста го напушта Атлетико

Објавено пред

Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Диего Коста, во јануарскиот преоден рок ќе го напушти клубот од шпанската престолнина, тврди новинарот Фабрицио Романо. Договорот на 32-годишникот истекува на крајот од сезоната. Интерес за неговите услуги покажале клубови од Кина и Бразил.

Бразилецот со шпански пасош во три мандати го носел дресот на Атлетико (2007/09, 2010/14 и од 2018). Со клубот ја освои Ла Лига, Купот на Шпанија, Лига Европа и Суперкупот на УЕФА.

Диего Коста, од почетокот на сезоната, има одиграно седум натпревари, на кои постигнал два гола.

Медиумите шпекулираат дека на местото на Диего Коста, Атлетико, ќе се обиде да го донесе Аркадијуш Милик од Наполи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Меси почнал да учи француски, го носи ли патот во Париз?

Објавено пред

Иако аргентинскиот ас од Барселона, Лео Меси, во интервју пред неколку дена рече дека нема да одлучува за својата фудбалска иднина пред да заврши тековната сезона, од Франција стигнуваат други бранувања. Во земјата на „галските петли“ се чини сакаат по секоја цена да го видат аргентинскиот фудбалски виртуоз во дресот на ПСЖ пред да му истече договорот со Каталонците.

Пред една недела спортскиот директор на „светците“ наведе дека играч од типот на Меси секогаш бил на радарот на овој клуб, а соиграчот на Меси од репрезентацијата, Леандро Паредес, посочи и дека постојано го следат аргентинскиот ас, но одлуката дали ќе дојде во Париз е исклучително само на играчот.

На целата оваа мешаница, еден од најдобро упатените француски спортски новинари, Жефри Герети (ТВ „Канал плус“), изјави дека целото семејство на Меси учи француски, одат на приватни часови.

„Зошто учи француски ако потпише за Манчестер сити? Нема смисла. Оваа информација, која можам да ја потврдам, е од многу доверлив извор“, изјави Герети.

Додека траат турбуленциите во Франција, Меси ќе може да се врати на теренот веќе на дуелот против Рајо Ваљекано по заработената суспензија од 2 меча поради црвениот картон против Атлетик Билбао.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јовиќ откри зошто не му оди со Зидан – слаб му е шпанскиот

Објавено пред

Српскиот фудбалер Лука Јовиќ (23) овој месец стигна на заем во Ајнтрахт Франкфурт од редовите на Реал Мадрид и на првите 3 меча за старо-новиот клуб постигна 3 гола.

Во Германија ќе остане барем до крајот на сезоната. Под водство на Зинедин Зидан во Реал не можеше да покаже зошто кралскиот клуб за него плати 63 милиони евра во 2019 година.

Србинот ги образложи причините:

„Точно е дека дадов само 2 гола во Реал, а сега само за 2 меча во Франкфурт постигнав исто толку. Градот, стилот на игра и екипата ми одговараат. Комуникацијата со тренерот Хутер е полесна затоа што може да разговараме на англиски. Шпанскиот не ми е најсилна страна“, рече Јовиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Два натпревари суспензија и парична казна за Конте

Објавено пред

Серија А ја објави казната која му е изречена на Антонио Конте. Тренерот на Интер доби црвен картон на натпреварот со Удинезе.

Темпераментниот Конте, беше исклучен во финишот на натпреварот. Незадоволен од додаденото време од четири минути, тој влезе во вербална расправија со судијата Фабио Мареска.

Расправата е судијата Конте ја продолжил и по завршувањето на натпреварот.

Конте ќе плати казна од 20.000 евра и нема да може да го предводи својот тим на натпреварите со Беневенто и Фиорентина.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ1 час

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа1 час

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија4 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет4 часа

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа5 часа

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа6 часа

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија6 часа

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија6 часа

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа7 часа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа7 часа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија8 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија8 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија9 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа9 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет9 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет20 часа

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет22 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија23 часа

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет23 часа

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Досие