Контакт

Спорт

Димитар Бербатов и официјално заврши со фудбалот

Објавено пред

Поранешниот напаѓач на Тотенхем и Манчестер јунајтед, Димитар Бербатов објави дека се повлекува од фудбалот, 18 месеци откако си замина од индискиот клуб „Керала бластерс“, ставајќи крај на 20-годишната кариера.

dobivaj vesti na viber

38-годишниот најдобар стрелец во историјата на Бугарија, во кариерата играше и за ЦСКА Софија, Баер Леверкузен, Фулам, Монако и ПАОК.

„Некој ми спомена дека морам да кажам нешто и бидејќи луѓето постојано ме прашуваат, посебно дома во Бугарија, морам да се простам со фудбалот. Мојот последен меч беше пред една година и сега морам да сопрам“, напиша Бербатов на Инстаграм.

Бербатов освои две титули од Премиер лигата со Манчестер јунајтед и беше прогласуван за најдобар бугарски фудбалер од 2004 до 2010 година, најави дека ќе остане во фудбалот на некој начин.

Тој дебитираше за бугарската репрезентација во 1999 кога имаше само 18 години и се повлече од националниот тим во 2010 со 48 гола во 79 меча.

 

View this post on Instagram

 

On this special day today, / if you don’t know why, check the story ?/ i decide to share this with you, which i was preparing to post a while ago, but didn’t… I don’t know why… I know some of you already thought that i retired, and now maybe you are like WTF Berbs we know that you don’t play, but i did try to find something last year.. Didn’t happened ???‍♂ So, someone told me i need to say something, and seeing that people where asking me, especially back home, i need to give a farewell message! So, here it is! My last game was more then one year ago, so i think its the right time now to stop and its long overdue! Although when i think about it, its never The End, because i will stay in the game in one way or another, the time has come to say that after almost 20 years playing football i am stoping with my proffesional ACTIVE football career! I will miss it! I will fucking miss it! Everything! The games, trainings, the goals, preparations, the presure, my teammates… the roar of the fans when i scored another banger ?? I was blessed and work hard to have the oportunity to play with one of the best ever and against some of the best ever! And coming from small country this makes it even more special for me! I had my highs and of course some lows in my career, won my fair share of trophies, score some goals along the way as well! I played the way i wanna play, and i scored the goals i wanted to score! Thank you to all the people who helped me develope, and became the player i always wanted to be! Thank you to all my former teams my teammates and my coaches and staff! It was a pleasure! I know at times i was not easy to work with, but i always gave my everything for the teams i played for! I hope you all have enjoyed my game, and everything i gave to entertain you on the pitch! ?? Damn it, i will miss all of this, peopleee, because i love football so much… But i am sure you will miss me as well ? Thank you! ?? DB9

A post shared by Dimitar Berbatov (@berbo9) on Sep 19, 2019 at 7:18am PDT©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фудбалски тренер загубил 15 членови на семејството во земјотресот во Турција

Објавено пред

Два страшни земјотреси го погодија југот на Турција. Првиот се случи рано утрото со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а вториот удри неколку часа подоцна со јачина од 7,5 степени. Официјалниот број на загинати, според последните информации, низ Турција и Сирија сега изнесува речиси повеќе од 2.300, а илјадници се повредени.

dobivaj vesti na viber

Во тек е голема спасувачка операција. Се стравува дека бројот на жртви може да биде многу поголем бидејќи земјотресот удрил додека најголем дел од луѓето спиеле.

Техничкиот директор на фудбалскиот клуб Сиваспор, Риза Калимбеј, изјави дека во трагедијата загинале 15 членови на семејството на Ајхан Тенбелоглу, еден од асистентите во стручниот штаб на турскиот клуб.

„Многу ни е жал за сите жртви. Наше сочувство. Утрото го повикавме нашиот тренер на голманите Ченгиз. Дознавме за нивната ситуација. Многу ни е жал за еден од помошниците тренери, Ајхан Тенбелоглу, дури 15 членови на неговото семејство починаа. Во Сивас врне и силен снег и тоа ја отежнува ситуацијата. Живееме во многу тежок ден и како клуб ќе дадеме сѐ од себе да помогнеме“, изјави Калимбеј.

Прикажи повеќе...

Спорт

Цела одбојкарска екипа исчезнала под урнатините од земјотресот во Турција

Објавено пред

Разорните земјотреси со јачина од 7,8 и 7,5 степени според Рихтеровата скала што го погодија југот на Турција однесоа повеќе од 2.100 животи, според моментно достапните податоци. Речиси 9.000 луѓе се повредени, а се стравува дека овие бројки ќе се зголемат бидејќи земјотресот ги затекна повеќето луѓе на спиење.

dobivaj vesti na viber

Токму тоа се случи и со одбојкарките на Хатајспор во земјотресот што во раните утрински часови го погоди тој дел на Турција.

Информацијата за нивното исчезнување под урнатините со апел за помош преку социјалните мрежи ја испрати турски одбојкар, а ја пренесоа и локалните медиуми.

Наводно, сите одбојкарки ноќта ја поминале во зграда која била урната во земјотресот.

Турските медиуми јавуваат дека под урнатините се наоѓаат и голем број борачи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Димевски: Ревизијата вели дека коруптивната распределба ја правел Наумче Мојсовски

Објавено пред

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски, посочи дека Македонскиот Олимписки Комитет и претседателот Даниел Димевски изнеле многу лаги на негова сметка, околу наводните злоупотреби со ваучер системот. По ова следеше експресен одговор и Даниел Димевски.

dobivaj vesti na viber

„Посочениот директор има проблем со државните институции задолжени за спроведување на законот а не со Олимпискиот комитет ниту со мене лично. Тој има проблем со конкретни наоди на Државниот завод за ревизија и следствено на наодите на Државната комисија за спречување на корупција и Јавното обвинителство во РСМ. Таму треба да го адресира своето соопштение и да се повика на својата презумпција на невиност која му е единствена опција во моментов.

Што се однесува на делот од соопштението каде лично сум споменат, му благодарам на директорот за точната информација дека јас лично сум креатор и творец на ваучерскиот систем за финанасиска поддршка во спортот. Верувам дека многу спортисти и спортски субјекти видоа бенефит од мојата идеја преточена во конкретна законска рамка без која денеска скоро ниеден спортски субјект неможе да опстои и да се развива. За жал практицирањето на системот е сведен на проста најчесто коруптивна распределба на средства од страна на еден човек со име Наумче Мојсовски.

Сите контролни механизми кои ги има интегрелното решение на ваучер системот свесно од страна на директорот се ставени вон функција со што истиот е комплетно деградиран. Комисијата која треба да предлага е нем извршувач на неговите налози а Советот кој патем тој го предлага е аминувач на истите. Кој е близок и има бизнис релации со него е награден, сите други казнети. Ова е само пародија на системот кој може и мора да функционира независно од волјата на директорот или било кој друг центар на моќ. Критериумите се поставени да се почитуваат а не со нив да се манипулира како што е моменталната пракса во АМС.

На крај, моето разочарување е плод на високите очекувања што ги имав од спортската легенда Наумче Мојсовски, кој како директор за жал целосно потфрли. Многу важни теми од спортот и силни негови ветувања останаа нечепнати. Не видовме ништо од пензиите за заслужните спортисти. Не видовме ниту нови спортски сали, базени уште помалку. И Домот на спортови го загубивме по пат, како што изчезнаа и новиот Закон за спорт и Стратегијата за спорт пет пати ветувана. Регистерот на активни спортски клубови не се направи а транспарентноста од страна на овластената државна институција е оценета како катастрофална.

Ова е за жал реалната слика и прилика на АМС раководена од директорот Наумче Мојсовски. Му посакувам на директорот да се врати во спортот во друга функција различна од оваа која евидентно не е за него.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Стојанов ја врати објавата со која нуди 200 евра за името на македонскиот полицаец, обвинител испитува дали ќе одговара кривично

Објавата преку која основачот на бугарската фондација „Македнија“, Виктор Стојанов, нуди 200 евра во замена за идентитетот на полицаецот од...

Македонија5 часа

Таравари за „Макфакс“: Има реални шанси денес или утре да се заврши договорот за влез на Алијансата во Владата

Привршуваат преговорите за распределбата на ресорите помеѓу Владата и Алијансата за Албанците. Ова за „Макфакс“ го потврдува партискиот претседател Арбен...

Македонија6 часа

За набавка на „трикафта“ за осум пациенти, Собранието треба да смени три закони

Министерот за здравство, Беким Сали, ќе иницира измени на три закони за да се овозможи набавка на лекот „трикафта“ за...

Регион6 часа

Турција не престанува да се тресе: силен земјотрес сега и во Истанбул

По двата разорни земјотреса со јачина од 7,8 и 7,7 степени според Рихтеровата скала, кои денеска ја потресоа Турција во...

Македонија6 часа

Гаревски: Бидете спокојни, земјотресот во Турција со сигурност нема да ја стресе Македонија

Разорниот земјотрес во Турција нема да ја стресе Македонија, уверува професорот Михаил Гаревски. Тој за „Макфакс“ вели дека Македонија може...

Свет7 часа

Град во Турција целосно срамнет со земјата, објавени снимки од воздух

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала рано утринава ја погоди јужна Турција и беше почувствуван во голем...

Македонија7 часа

(Вудео) Унгарската претседателка без коментар за азилот на Груевски: Се радувам што се развиваат односите меѓу нашите држави

Унгарската претседателка Каталин Новак се огради од дадениот азил на експремиерот на Македонија, Никола Груевски. Прашана од „Макфакс“ како може...

Македонија8 часа

Двајца македонски ученици меѓу повредените во земјотресот во Турција

Двајца македонски државјани се повредени во земјотресот во Турција. Според информациите од МНР, се работи за ученици кои преку програмата...

Македонија8 часа

(Видео) Пендаровски: Роденденот на Гоце Делчев беше искористен за кревање тензии од другата страна

Се влошуваат односите со Бугарија. Роденденот на Гоце Делчев сосема непотребно беше искористен за кревање тензии од другата страна, изјави...

Европа8 часа

Над 1.200 загинати и повеќе од 5.000 повредени – расте бројот на жртви во земјотресот во Турција

Се зголемува бројот на жртвите од разорниот земјотрес, кој утринава околу 4 часот по локално време ја погоди Турција. Според...

Македонија9 часа

Отворени телефонски линии и сметки за донации за луѓето погодени од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија

Црвениот крст на Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и во Сирија за жртвите од...

Свет11 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки доаѓаат од Турција: зградите се уриваат како кули од карти

Стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што утрово ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите ги...

Топ11 часа

Детали за несреќата кај Три Чешми: се судриле товарно возило и „голф“, возачот на автомобилот загинал

Во тешката сообраќајна несреќа, која се случила на автопатот Миладиновци – Штип, загинал возач на автомобил со гевгелиски регистарски ознаки....

Македонија11 часа

Пендаровски изрази сочувство до Ердоган и до турскиот народ по земјотресот во Турција

Претседателот Стево Пендаровски изразува сочувство до турскиот претседател и до турскиот народ по силниот земјотрес во Турција. „Изразувам најдлабоко сочувство...

Европа12 часа

Дел од Сирија е зона на катастрофа по земјотресот, стотици загинати и повредени

Најмалку 237 лица загинаа, а 639 се повредени во Сирија по силниот земјотрес што рано утринава ја погоди јужна Турција,...

Европа12 часа

Ердоган по страшниот земјотрес: „Се надеваме дека заедно ќе ја преживееме оваа катастрофа“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се огласи по катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, што ги...

Европа12 часа

(Видео) Силен земјотрес во Турција, стотици загинати, голем број повредени, уништени градови

Земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер рано утринава ја погоди јужна Турција и според првичните податоци тој е...

Македонија23 часа

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола...

Свет24 часа

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда. Папата ова го кажа како...

Свет1 ден

Русија и Украина: Ситуацијата на фронтот се потешка, вели Зеленски, а шефот на Вагнер тврди дека има тепачки за секоја куќа во Бахмут

Од недела, речиси една година од почетокот на руската инвазија на Украина, стапи на сила речиси целосно ембарго за извоз...