Контакт

Спорт

Димитров со пресврт го победи Хуркач, Нори го растури Шварцман

Објавено пред

Григор Димитров и Камерон Нори ја формираа првата полуфинална двојка на мастерсот во Индијан Велс.

Димитров, слично како и во претходната рунда против Медведев, со пресврт дојде до победата. Бугаринот за два часа и 40 минути го победи Хуберт Хуркач со 3/6, 6/4, 7/6.

Димитров можеше порано да го заврши мечот, меѓутоа не успеа во деветтиот гем од третиот сет. На крајот со убедлива игра во тај-брејкот избори пласман во полуфиналето.

Димитров од понеделник ќе биде 21., а Хуркач 10. на АТП-листата.

Голем напредок ќе забележи и Камерон Нори. Тој од понеделник ќе биде 20. играч во светот.

Нори во четврт-финалето го декласира Диего Шварцман. Нои на Аргентинецот му препушти само два гема. За 74 минути го доби мечот со 6/0, 6/2.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јубилеј – Елмас 100.пат ќе игра за Наполи

Објавено пред

Лидерот во Серија А, Наполи, вечерва ќе гостува кај Сасуоло. На ова гостување, Елиф Елмас, ќе го прослави јубилејот, 100. натпревар во дресот на Наполи.

Македонскиот репрезентативец во летниот преоден рок во 2019 година од Фенербахче се пресели во граот под Везув. Наполи за неговиот трансфер издвои 16 милиони евра.

Елмас на претходните 99 натпревари за Наполи, во сите натпреварувања, постигнал седум гола и забележал четири асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вечерва стартува ракометниот Мундијал во женска конкуренција

Објавено пред

Вечерва во Шпанија ќе започне ракометниот Мундијал во женска конкуренција. Светското првенство ќе го отвори натпреварот од Х-групата, Шпанија-Аргентина. На Мундијалот во Шпанија прв пат ќе учествуваат 32 репрезентации, титулата ќе ја брани Холандија.

Светското првенство ќе се игра во Гранољес, Кастељон, Лирија и Торевиех. Сите натпревари во нокаут-фазата ќе се играат во Гранољес.

Селекциите на СП се поделени во осум групи, најдобрите три ќе продолжат во наредната фаза, во која ќе вкрстуваат групите А и Б, Ц и Д, Е и Ф и Г и Х.

Четврт-финале ќе изборат првопласираните две екипи од новоформираните групи. Четврт-финалните натпревари ќе се играат на 14 и 15.декември, полу-финалните дуели се закажани за 17.декември, а натпреварот за третото место и финалето на програмата се на 19.декември.

Шпанија ќе се обиде да го симне проклетството на домашните селекции. Од 2005 година и СП во Русија, домаќинот не успеал да го освои златниот медал.

Група А: Ангола, Франција, Црна Гора, Словенија
Група Б: Камерун, Полска, Русија, Србија
Група Ц: Иран, Казахстан, Норвешка, Романија
Група Д: Холандија, Порторико, Шведска, Узбекистан
Група Е: Чешка, Германија, Словачка, Унгарија
Група Ф: Конго, Данска, Јужна Кореја, Тунис
Група Г: Бразил, Хрватска, Јапонија, Парагвај
Група Х: Аргентина, Австрија, Кина, Шпанија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фудбалер на Арсенал истепал крадец

Објавено пред

Фудбалерот на Арсенал, Габриел, се пресметал со крадци во својата гаража. Еден од нив е уапсен и ќе лежи во затвор пет години.

Снимката која ја објавија британските медиуми е од август оваа година. Габриел, во тој период се рехабилитирал од повредата на коленото. Крадците го следел до неговиот дом влегле во неговата гаража, со бејзбол палки му се заканиле и му го побарале часовникот, телефонот и автомобилот „Мерцедес“, вреден 50.000 евра.

Со намера да избгне конфликт, Габриел го дал часовникот, но потоа го тупаница го погодил Абрахам Муњоз. При полицискиот увид била пронајдена ДНК од крадецот. Муњоз веднаш бил уапсен. Бидејќи ова не му бил прв престап тој ќе добие петгодишна затворска казна.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија1 час

Денеска нова средба Заев – Гаши

Денеска според последните најави во 14 часот, во Клубот на пратеници, се очекува повторно да се сретнат премиерот Зоран Заев...

Македонија2 часа

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет3 часа

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија3 часа

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија3 часа

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа4 часа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија16 часа

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија17 часа

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион18 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет18 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија20 часа

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија21 час

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ22 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија23 часа

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа1 ден

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа1 ден

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион1 ден

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа1 ден

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија2 дена

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Досие