Контакт

Спорт

Димушевски и Гушиќ најдобри во класата, десетти во ЦЕЗ

Објавено пред

Македонската рели посада Владимир Димушевски и Бранко Гушиќ имаа успешен дебитантски настап на Рели Мионица во Србија освојувајќи го 10 – тото место во рели шампионатот на Централно Европската Зона (ЦЕЗ). Нашиот екипаж беше најдобар во нивната класа RC5 која се бодува за отвореното рели првенство на Србија, а севкупно беа 12. од 25 екипажи колку што се натпреваруваа на релито.

dobivaj vesti na viber

Настапувајќи со „Hyundai i20 Coupe RC5“, подготвено од бугарскиот рели тим „MSA Motorsport Academy“, Димушевски и Гушиќ по пауза од повеќе од 20 години се првите македонски автомобилисти со настап на меѓународна рели трка. Поранешниот трикратен шампион на Македонија на кружни патеки, Димушевски по пауза од 10 години, со овој настап повторно се враќа во активно натпреварување како дел од проектот за формирање на македонски рели тим заедно со некогашната легенда на македонскиот автомобилизам, неговиот татко Александар.

Како за прв настап, примарна цел на Димушевски и Гушиќ беше собирање на искуство за ваков тип на натпревари, навикнување на возилото и тимот и пред се, да се успешно да се комплетира целото рели.

„Задоволни сме од настапот, се беше супер. Можевме и подобро, имавме шанси и за топ 10 финиш во генерала, но последната седма етапа беше многу тешка и комплицирана, па решивме да не ризикуваме, да возиме за да го завршиме релито и да го сочуваме автомобилот. Се на се, навистина ова беше една многу успешна лекција, научивме многу работи, функциониравме одлично како тим и мислам дека можеме да постигнеме и подобри резултати на идните трк“, изјави возачот Владимир Димушевски.

„Возилото беше одлично подготвено и се покажа многу конкурентно. Но, сепак, овде ни беше примарна цел да го завршиме релито и да научиме што е можно повеќе работи. Имаме простор за напредок, недостатокот од рели искуство го надоместувавме од етапа во етапа, имаме добро возило и мислам дека во иднина ќе можеме да атакуваме и на подобар пласман. Со Влатко сме поминале многу во автомобилизмот, но релито сепак е многу поспецифична и потешка дисциплина“, рече совозаќот Бранко Гушиќ.

Релито Мионица беше поделено на седум брзински испити, а севкупен победник беше домашниот возач Лазар Миловановиќ со „Ford Fiesta“ пред Бугаринот Антон Титов со „Skoda Fabia R5“.

Спорт

(Видео) Драматична победа на Арсенал во Лутон

Објавено пред

Foto/ EPA

dobivaj vesti na viber

Арсенал и 15.коло ќе биде лидер во Премиер лигата. „Тобџиите“, ја добија драмата кај аутсајдерот Лутон со голот на Деклан Рајс во 97.минута.

Арсенал имаше водство 0:1 и 1:2, но на крајот со пресврт славеше над Лутон, откако Хаверц изедначи на 3:3 во 60.минута, а Рајс погоди „со звукот на сирената“.

Серјата голови ја отвори Мартинели во 20.минута, а пет минути подоцна израмни Ошо. Во финишот на првиот дел нова предност на Арсенал му донесе Жесус.

Лутон во вториот дел возрврати со головите на Адебајо во 49. и поранешниот англиски репрезентативец Рос Баркли во 57.минута.

Сепак на крајот аутсајдерот доживеа пораз.

Арсенал има 36 бода на врвот и натпревар повеќе од Манчестер сити кој има пет бода помалку од лидерот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Трекхаус рејсинг ќе се натпреварува во Мото ГП шампионатот

Објавено пред

Американскиот тим Трекхаус рејсинг, од следната сезона, ќе се натпреварува во Мото ГП шампионатот. Трекхаус рејсинг, го презеде тимот РНФ кој веќе не постои. Американскиот тим ќе се натпреварува како сателитска екипа на Априлија.

dobivaj vesti na viber

По завршувањето на сезоната, компанијата Дорна спортс објави дека РНФ остана без место во шампионатот, поради бројните прекршувања на договорот, што влијаеше на имиџот на Мото ГП во јавноста. Ова беше особено поврзано со фактот што главниот спонзор на тимот и мнозински акционер Криптодата не го плати спонзорството на Австриското ГП, како и поради бројни други долгови.

Трекхаус рејсинг е тим во сопственост на автомобилистот Џастин Маркс и музичарот Питбул Тимот досега се натпреваруваше во Наскар и успеа да забележи пет победи.

Американскиот тим сигурно ќе има посилна врска со Априлија отколку што беше случајот со малезискиот тим, бидејќи има големи шанси некој од возачите да добие фабричка верзија на мотоциклот.

Возачи на Трекхаус рејсинг ќе бидат Мигел Оливеира и Раул Фернандес кои имаат договори со Априлија.

Следната сезона Мото ГП шампионатот започнува на 10 март со Големата награда на Катар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Историски триумф на Алкалоид, победа над Ла Риоха во Скопје

Објавено пред

facebook.com/rkalkaloid

dobivaj vesti na viber

Ракометарите на Алкалоид со победа го завршија учеството во Лига Европа. Во последното коло, во групата Ф, Алкалоид ја победи Ла Риоха со 28:27 (15:13).

Алкалоид, во еден интересен натпревар, успеа да ја запише историската прва победа во европските купови. Натпреварот го обележа и лошата арбитража на судиите од Полска.

Алкалоид, како и во претходните натпревари во групата, играше со многу осцилации. Тимот на Кире Лазаров надополни минус од пет гола во првиот дел, а во вториот испушти предност од четири гола.

Сепак, Алкалоид одигра најдобро кога беше најподребно, во последните пет минути кога негативата од еден гол успеа да ја претвори во победа.

Најистакната која Алкалоид беа голманот Галевски со 16 одбрани и Митев со 10 гола. Ла Риоха ја предводеа Заја со осум и Понсиано со шест гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Таткото на Вања осомничен за помош при грабнување, останатите четворица и за две убиства на свиреп начин, Обвинителството отвори истрага

Доцна вечерва Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица за грабнувањето на 14 –...

Македонија6 часа

Оперативен извор на македонската полиција во Баликесир клучен за апсењето на Палевски

Турската полиција го уапсила Љупчо Палевски-Палчо, осомничен за двојно убиство, откога директен оперативен извор на македонската полиција го лоцирал и...

Македонија6 часа

(Видео) Прострелна рана, а не задушување е причината за смртта на Вања, Спасовски откри дека се најдени два пиштоли

Четиринаесетгодишната Вања починала од прострелна рана, но на крајот точниот наод ќе го покаже обдукцијата, рече министерот за внатрешни работи,...

Македонија7 часа

Палевски одел пеш по автопат во Баликесир кога бил уапсен, претходно најмил такси за да симулира дека оди во Истанбул

Од Скопје, преку Белград и Бугарија до Турција. Љупчо Палевски-Палчо кој е осомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и...

Македонија7 часа

(Видео) Спасовски потврди: Љупчо Палевски-Палчо е фатен во Турција

Љупчо Палевски-Палчо е фатен во Баликесир, Турција, изјави вечерва на прес-конференција, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Спасовски го нарече Палевски...

Македонија7 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Оливер Спасовски за двојното убиство

Прес-конференција на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за двојното убиство.

Македонија8 часа

Осомничените за убиството на Вања и Панче донесени во Кривичен со избричени глави и затворски одела, се бара продолжување на притворот

Четворица осомничени за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски беа донесени во Кривичниот суд вечерва, каде судија...

Македонија9 часа

Детали за бегството на Палевски: влегол и излегол од Бугарија во саботата – дента кога МВР јави дека има уапсени

Првоосомничениот за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска, избегал од Македонија, преку Србија, па низ Бугарија се упатил кон Турција. Според...

Македонија10 часа

Нов приведен за убиството на Вања, го возел Палчо во Бугарија па во Турција

Приведено е уште едно лице за помагање на првоосомничениот во случајот со двојното убиство, Љупчо Палевски-Палчо, да ја напушти државата....

Топ11 часа

Пукање во центарот на Куманово

Пукање имало попладнево во центарот на Куманово, потврди кумановската полиција. Според привичните информации, во пукањето едно лице се здобило со...

Топ13 часа

Затвореник од „Шутка“ итно префрлен на клиника каде што починал

Гостиварец кој бил во затворот Скопје во Шуто Оризари почина на комплексот клини Мајка Тереза. „На 04.12.2023 во 07.43 часот...

Македонија15 часа

САД му забрани влез на Кочо Анѓушев и семејството, поради вмешаност во корупција

Соединетите Држави го означуваат Кочо Анѓушев, поранешен вицепремиер на Северна Македонија, како генерално неподобен за влез во Соединетите држави, поради...

Македонија15 часа

Таткото на убиената Вања и денес негира дека кажал на грабнувачите кога таа ќе излезе од дома, заврши распитот

И на денешниот распит кај јавен обвинител Александар Ѓорчевски, таткото на убиеното 14-годишно девојче негира дека дал информации кога и...

Македонија16 часа

За градоначалникот обид за киднапирање во Карбинци, за полицијата покана за кафе за ученичка

Министерството за внатрешни работи демантира дека утрово имало обид за киднапирање двајца ученици во основното училиште „Страшо Пинџур“ во Карбинци,...

Македонија18 часа

Каратист од Велес, е еден од осомничените за убиството на Вања

Пет лица се осомничени за убиството на Вања Ѓорчевска, а меѓу нив е и каратист од Велес. Велешкиот спортист Боре...

Македонија18 часа

(Видео) Ковачки: До убиството на Вања можеби немало да дојде, ако Спасовски не направил пропусти во истрагата

Оливер Спасовски вчера ја излажа македонската јавност, а МВР под негово раководство е испреплетено односно поврзано со криминогени структури, истакнува...

Македонија19 часа

„Денеска ја очекуваме првата кривична пријава, се соочуваат со најмалку 10 години затвор“, вели обвинителот Бубевски

Обвинителот Гаврил Бубевски во утринската програма на српската ТВ Нова изјави дека на осомничените за убиството на тинејџерката Вања и...

Топ20 часа

Спречен обид за шверц на 50 тони дизел гориво, декларирано како базно масло

Царинските службеници на Ќафасан спречија обид за шверц на 50 тони дизел гориво декларирано како базно масло, а кое било...

Топ20 часа

(Видео) Тешка сообраќајна незгода кај Соборна, возило излета од булевар и турна столб

Сообраќајна несреќа во центарот на Скопје направи хаос во движењето на возилата. Автомобилот марка „голф“ излетал од булеварот, при што...

Македонија20 часа

30-дневен притвор за Љупчо Палевски, од денот кога ќе биде уапсен, определи Кривичниот суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје, донесе решение со...