Контакт

Спорт

Динамо Киев има само 13 достапни фудбалери пред мечот со Барса

Објавено пред

На супер-тешкото гостување на „Ноу Камп“ против Барселона, тренерот на Динамо Киев, Мирчеа Луческу ќе има само 13 достапни фудбалери, откако дури 9 фудбалери имаа позитивни тестови на КОВИД-19.

Во неделата, Динамо потврдија дека имаат шест позитивни фудбалери: Хеорхиј Цитаишвили, Денис Хармаш, Микел Дулунд, Олександер Каравеев, Тудор Балута и Микола Шапаренко. Претходно позитивни беша и Хеорхиј Бушчан, Виталиј Миколенко и Денис Бојко, а позитивни се и помошникот тренер Емил Караш и четири членови на придружниот тим.

Правилата на УЕФА велат дека секој тим мора да има 13 достапни фудбалери од А-тимот, и Динамо патуваше во Каталонија со точно толку играчи.

„Имаме само 13 фудбалери, така што нема многу простор за размислување на тактиката, така што само ќе играме фудбал. Ќе беше подобро да се одложеше мечот, но јас не го решавам тоа“, вели Луческу.

Спорт

Докторот на Марадона обвинет за неговата смрт

Објавено пред

Човекот кој до последниот ден беше одговорен за здравјето на Диего Марадона, хирургот Леополд Луке се наоѓа под истрага на Обвинителството поради немарност и пропусти во лекувањето на фудбалската легенда.

Истрагата е покрената по сведочењето на ќерките на Марадона, Далма, Џејн и Џанин. Полицијата веднаш извршила рација на две адреси на кои Леополд Луке најчесто бил – во клиниката и во неговиот дом.

Најдоцна утре тој ќе се јави пред судија каде ќе одговара по обвинувањата и евентуалните проппусти во процедурата по отпуштањето од болница, по операцијата на главата на Диего.

На Луке му се ставаат на товар тоа што не ги спровел сите потребни процедури при отпуштањето, а потоа Диего немал ниту брза и адекватна помош кога му се слошило.

Доказ против докторот е и повикот до итната помош, во кој не било напоменато дека се работи конкретно за Диего Марадона, туку за маж на 60-годишна возраст. Докторот ќе мора да одговара и зошто немало 24-часовен лекарски надзор до екс-фудбалерот, зошто во куќата немало адекватни лекови и зошто немало дефибрилатор.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса триумфира, за малку гол со рака, не е Марадона, туку Меси

Објавено пред

Необичен момент е забележан на мечот меѓу Барселона и Осасуна на „Ноу Камп“. Барса стигна до рутиниран триумф од 4-0, но во светски рамки се раскажува потегот на Меси при првиот погодок на Каталонскиот клуб.

Во триесеттата минута Брајтвајт донесе водство за Барса, топката се одби од коленото и заврши во мрежата. Во моментот додека топката одеше кон мрежата Лионел Меси високо ја подигна раката како да сакаше со рака да ја внесе во голот, нешто слично како Марадона против Англија на Мундијалот во 1986-та.

Не играше со рака, а играчите на Осасуна бараа фаул од Меси токму поради овој потег. Судијата не интервенираше. Погледнете:

Останатите три гола беа дело на Гризман (42 минута), Кутињо (57) и Меси во 73 минута.

По погодокот на Меси следуваше посвета за „Ел Пибе“:

И Дембеле во 70 минута постигна гол, но поради офсајд беше поништен.

Барселона со денешните 3 бода собра 14, во моментов доволни само за седма позиција на табелата во Ла лига.

Прикажи повеќе...

Спорт

Удинезе го освои Рим, „небесносините“ лоши во Серија А

Објавено пред

Екипата на калчолигашот Удинезе, каде поради позитивен тест на коронавирус во составот го немаше македонскиот фудбалски репрезентативец, Илија Несторовски попладнево оствари значајна победа на „Олимпико“ во Рим против тимот на Лацио со 3-1 во деветтото коло на италијанската прва лига.

Се чини згуснатиот распоред среда – недела им пресуди на играчите на Симоне Инзаги, па по одличните партии во ЛШ каде на 4 меча собраа 8 бода, „небесносините“ сезонава не можат да се пофалат со многу бодови во Серија А. Тука по 9 кола имаат 2 нерешени и 3 порази, доволно само деветтата позиција.

Инаку, Удинезе поведе во 18-та минута, стрелец Арслан. На 0-2 во последните моменти од првиот дел зголеми Пусето.

Во второто полувреме високи 0-3 за гостите од Удине донесе Форестиери.

Конечните 1-3 ги постави Имобиле, од пенал, во 74 минута.

Удинезе со овој триумф собра 10 бода, доволни за 12-та позиција во моментов.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред, вели премиерот Зоран Заев во објава на социјалните мрежи, посветена...

Македонија3 часа

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 44 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија5 часа

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели...

Македонија6 часа

Филипче: Бидете максимално одговорни во претстојниот период на слави и прослави

Министерството за здравство апелира до граѓаните во периодот на слави кој престои максимално да бидат одговорни и да ги почитуваат...

Македонија7 часа

Рикер до Заев: САД ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ, ве охрабруваме да барате решение

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува...

Свет7 часа

Кинеското вселенско летало е во орбитата на Месечината и се подготвува да слета

Кинеските власти објавија дека вселенското летало Change-5 успешно влезе во орбитата на Месечината и се подготвува да слета, како дел...

Регион8 часа

Вучиќ свика итен состанок поради случувањата во Црна Гора

Српскиот претседател Александар Вучиќ закажа состанок со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ за да разговараат...

Европа8 часа

(Видео) Полицијата употреби сила против демонстрантите во Полска

Полицијата ја спречи протестната прошетка на демонстрантите во Варшава, додека ширум Полска се одржаа демонстрации против ограничувањето на правото на...

Европа9 часа

(Видео) Протести и апсења низ Европа

Повеќе од 155 лица беа уапсени во Лондон за време на протестите организирани против рестриктивните мерки насочени кон спречување на...

Спорт9 часа

Дуелот Тајсон – Џонс заврши нерешено, „челичниот“ побара реванш

Рано утринава, во егзибициски меч во „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес 54-годишниот Мајк Тајсон се врати во рингот по пауза...

Македонија19 часа

Нови подводни истражувања во Охридското Езеро

Кон крајот на октомври успешно беше реализиран проектот „Подводно археолошко рекогносцирање на делови од источниот брег од Охридското Езеро“ чиј...

Свет20 часа

Една крвна група е поотпорна на Ковид-19 од другите

Голема студија направена во Канада нуди докази дека луѓето кои имаат нулта крвна група или се Rh-негативни, имаат помал ризик...

Македонија20 часа

Заев: Доста беше омраза, јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од...

Македонија21 час

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на...

Регион22 часа

Ковачев: Мицкоски ја уништува европската иднина на македонските граѓани

Со своите лаги, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја уништува европската иднина на македонските граѓани. Ова за БГНЕС го изјави...

Европа23 часа

(Видео) Поплави во Сардинија, има жртви и исчезнати

Најмалку три лица починаа во поплавите во Сардинија предизвикани од силниот дожд, јавија италијанските медиуми. Две лица се водат како...

Регион1 ден

Црна Гора го протера српскиот амбасадор

Српскиот амбасадор во Црна Гора, Владимир Божовиќ e прогласен за персона нон грата и e замолен да ја напушти Црна...

Македонија1 ден

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Навестувам дека Зоран Заев подготвува нов национален пораз

Заев станува изолиран со тесна клика на платеници и клиентелисти и во лична битка за задржување на фотелјата, наместо во...

Спорт1 ден

ФИБА го одложи натпреварот Македонија-Италија

Македонската кошаркарска репрезентација нема да го одигра првиот натпревар, во „балонот“ во Талин, против Италија. Дуелот кој требаше да започне...

Досие