Контакт

Спорт

Динамо Загреб ја запечати јубилејната 20. хрватска титула! (видео)

Објавено пред

Динамо Загреб со 1:0 победи на гостувањето кај Славен Белупо во 29. коло на хрватската прва лига, и тоа 20. пат на шест кола пред крајот на лигата, но без своите верни „бед блу бојс“, кои не патуваа во Копривница поради тоа што е Велипеток пред Велигден.

Амер Гојак постигна гол во 48. минута, што беше доволно „модрите“ и математички да избегаат пред второпласираната Риека. Ненад Бјелица шампионскиот меч го почна без многу стандардни првотимци вклучувајќи го и капитенот, македонскиот репрезентативец Аријан Адеми.

Ова е вкупно 30. титула за Динамо во историјата ако се сметаат десетте титули од поранешна Југославија по што клубот ќе добие и трета ѕвездичка на својот грб. Сезоната е повеќе од успешна за „модрите“ кога тие стигнаа до осмина-финалето на Лига Европа (каде што загубија од Бенфика) и им останува борбата за Купот на Хрватска, каде што играат со Осиек во полуфиналето.

Спорт

Медведев го запре Ѓоковиќ, Србинот го пофали: Тој е еден од најдобрите

Објавено пред

Данил Медведев се врати од работ на поразот, за да го шокира светскиот рекет број 1 и актуелен шампион, Новак Ѓоковиќ во полуфиналето на Мастерсот во Синсинати за да стигне до второто Мастерс 1000 финале во две недели.

Русинот губеше со 6:3/3:2 и 30:40, но ја спаси таа брејк топка, за на крајот по час и 43 минути игра да го победи Србинот со 3:6/6:3/6:3. Светскиот рекет број 8 одигра фантастичен втор и трет сет, во кој не му дозволи на Ѓоковиќ да влезе во ритам и имаше 16 аса, најмногу што дозволил Ѓоковиќ оваа година.

„Да бидам искрен не знам како го направив ова. Бев толку уморен во првиот сет, а играв против Новак. Потоа, еден момент во вториот сет го смени ритамот и добив енергија“, изјави Медведев.

Ова е негово трето финале во низа откако во Вашингтон загуби од Ник Кирјос, а во Монтреал од Рафаел Надал. Противник вечерва (22 часот) ќе му биде Давид Гофан, кој со 6:3/6:4 го победи Ришар Гаске.

Ѓоковиќ имаше само пофални зборови за својот противник.

„Мислам дека одиграв добар меч. Можеби во третиот сет можев да бидам малку подобар, но кога имаш противник кој сервира со 200 на час и не прави многу грешки, мораш само да му честиташ. Тој одигра фантастичен меч и не можев да направам многу. Данил оди кон топ 5 и дефинитивно е еден од најдобрите тенисери на турнејата. Многу е подобрен од Австралија опен минатата година. Неговиот форхенд е подобар, неговото движење исто така“, изјави Србинот.

Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ: Миочиќ го стопираше Кормиер за да ја врати тешкашката круна (видео)

Објавено пред

Американецот со хрватско потекло Стипе Миочиќ го шокираше Даниел Кормиер во нивниот ри-меч на УФЦ 241 во Анахајм, Калифорнија за да ја вратиа титулата во тешка категорија во главното шоу на вечерта.

Кормиер имаше подобар старт и актуелниот шампион во првите рунди беше поактивниот и фајтерот кој упати повеќе удари, посебно кога го собори Миочиќ. Но, за разлика од првиот дуел на УФЦ 226 минатиот јули, Миочиќ беше подготвен да ги прифати ударите и во „шампионската“ рунда откако ги загуби првите три рунди почна да го удира Кормиер во телото и ова беше победничка стратегија.

Шампионот почна да го губи гардот и Миочиќ го собори Кормиер и ја врати УФЦ титулата во тешка категорија. По мечот, тој призна дека го префрлил фокусот од ударите во глава во удари во телото намерно.

„Знаев дека ќе го повредам. Знаев дека ништо не е загубено“, изјави Миочиќ.

Кормиер, пак, го пофали Миочиќ за „одличното прилагодување“, по што призна дека ќе разговара со своето семејство пред да одлучи дали да продолжи со борбите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алек Трајковски има повод за славје, деби со победа на Мајорка (видео)

Објавено пред

Фудбалскиот репрезентативец на Македонија, Александар Трајковски вечерва со својот нов клуб, шпанска Мајорка слави победа во првото коло на новата сезона во Примера. Мајорка се враќа во првата шпанска лига, а Трајковски го имаше своето деби во црвениот дрес. И тоа со победа, 2-1 против тимот на Еибар.

Трајковски во игра влезе во 74 минута при резултат 1-1, откако играта ја напушти Фебас.

Веднаш потоа, во наредната минута, Мајорка поведе со 2-1. Несреќниот гостински фудбалер, Оливеира кој претходно донесе израмнување за Еибар од 1-1, сега даде гол во сопствената мрежа.

Нашиот фудбалер имаше убава прилика да се запише во листата на стрелци уште на дебито, но неговиот обид во 82 минута заврши во противничкиот играч.

Во следното коло, Мајорка ќе ги одмери силите со Реал Сосиедад, повторно на домашен терен. Инаку вечерва Сосиедад извлече реми 1-1 на тешкото гостување кај Валенсија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Во бомбашки напад на свадба во Кабул убиени над 60 луѓе, меѓу нив и деца

Најмалку 63 луѓе се убиени а над 180 се ранети во бомбашки напад на свадбена веселба во Кабул, пренесуваат светските...

Македонија12 часа

Пожарот над скопските села ставен под контрола, догаснувањето продолжува утре

Делумно е ставен под контрола шумскиот пожар кој избувна утрото околу 10 часот над скопските села Буковиќ, Раовиќ и Ласкарци....

Свет12 часа

Ново убиство на метро станица во Германија, маж и жена избодени до смрт

Маж и жена се избодени до смрт на преполна метро станица во германскиот град Изерлон, соопшти полицијата, наведувајќи дека се...

Свет13 часа

Салвини попушти, ќе ги прими малолетните мигранти

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини потклекна под политичкиот притисок, и од меѓународната заедница, но и од внатрешно-политичкиот, околу...

Регион13 часа

Бугарија на второ место во НАТО според буџет за одбрана

Бугарија е на второто место во НАТО според буџетот за одбрана во однос на бруто домашниот производ и веднаш зад...

Регион14 часа

Српски полицајци го спасија животот на 9-годишно дете на автопатот Ниш-Белград

Двајца сообраќајни полицајци од Србија станаа вистински херои во медиумите и на социјалните мрежи, откако успеаа да го спасат животот...

Свет16 часа

Јункер итно пренесен на операција

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер го прекинал одморот и ќе биде итно опериран, соопшти ЕК. Според информациите, Јункер...

Свет17 часа

Незадоволен гостин уби келнер во ресторан во Париз

Келнер во француски ресторан бил убиен од страна на гостин, бидејќи предолго чекал сендвич, пренесуваат фарнцуски медиуми. Инцидентот се случил...

Регион21 час

(Видео) Авион слета на автопатот Загреб – Риека откако му откажал моторот

На автопатот Загреб-Риека помеѓу Врбоско и Равна Гора, помал спортски авион слета на патот. Граѓани кои се возеле во автопатот...

Топ22 часа

Гори планината над Буковиќ

Пожар избувна изутринава на тешко пристапен терен над селото Буковиќ, во близина на Сарај. Како што дознава ,,Макфакс”, пожарот избувнал...

Свет22 часа

„Не сме на продажба“ – му порача Гренланд на Трамп

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара...

Свет24 часа

(Видео) Осум лица загинаа, а десет се повредени во пожар во хотел во Одеса

Осум лица загинаа, а десетина се повредени во пожар кој рано утрово изби во хотел во украинскиот град Одеса, соопшти...

Свет24 часа

Трамп планира да им продаде борбени авиони на Тајван за осум милијарди долари

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го информираше Конгресот дека планира да му продаде борбени авиони Ф-16 на Тајван, во...

Култура24 часа

Почина актерот Питер Фонда, ѕвездата на филмот „Голи во седло“

Актерот Питер Фонда почина на 79-годишна возраст на својот имот во Лос Анџелес. Тој боледуваше од рак на белите дробови....

Македонија1 ден

Ленче Ристоскa: Со панични движења подлабоко се тоне во живиот песок

„Интересен феномен. Со продолжено или панично движење подлабоко се тоне во живиот песок“, напиша на Фејсбук обвинителката Ленче Ристоска, без...

Економија1 ден

„Алибаба“ прва на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании

Кинескиот гигант за електронска трговија „Алибаба“ е прв на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании. Веднаш зад „Алибаба“ се наоѓаат...

Македонија2 дена

Пациент со западнонилска треска хоспитализиран на Инфективна клиника

Пациент заразен со западнонилска треска е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Од Центарот за јавно здравје соопштија...

Топ2 дена

Расветлено и второто убиство кај браната Турија – го застрелал, го ставил во резервоар за гориво и го фрлил во водата

Полицијата соопшти детали за убиството на струмичанецот кој се водеше за исчезнат, а неговото тело потоа беше пронајдено во водите...

Македонија2 дена

(Видео) Рустеми: Ако чувствував влијание од Јанева за моето сведочење, ќе пријавев

Бурим Рустеми вели дека одговорил на сите прашања од обвинителството поврзани со случајот „Рекет”. Тој не сакаше да каже дали...

Топ2 дена

Загина 26-годишен тетовец на патот Гостивар-Тетово

Дваесет и шестгодишен жител на селото Топлица, Врапчиште, синоќа загинал во сообраќајна несреќа, откако изгубил контрола на возилото и излетал...

Досие