Контакт

Спорт

Директорот на Барса: Де Лихт го одбра Јуве само поради парите

Објавено пред

Со месеци пред холандскиот дефанзивец, Матијс де Лихт да потпише за Јувентус се споменуваше дека тој со сигурност ќе ја засили одбраната на Барселона.

По се изгледа челниците на клубот од „Ноу Камп“ се уште не можат да се помират со фактот што Холанѓанецот не го засили каталонскиот клуб, па директорот на Барса, Оскар Грау изјави дека ги знае точните причини зошто младата фудбалска ѕвезда го одбра клубот од Торино.

„Испративме понуда за него, но тој на крајот го избра Јувентус. Тоа го направи затоа што таму ќе заработи повеќе пари. Италијанскиот закон за данок е таков што играчот добива поголема плата за разлика од другите држави. Доста се трудевме околу него, испративме две понуди, но тој ги одби“ – рече Грау.

Директорот на Барселона истакна и дека неславно за Барса заврши и „сапуницата“ околу враќањето на Нејмар од ПСЖ на „Ноу Камп“.

„Вистина е дека се обидовме да го вратиме Нејмар, тоа сите го знаат. За него испративме неколку понуди, и парични, но и понуди кои вклучуваа наши играчи да завршат во Париз. Сепак, очигледно ПСЖ не беше загреан да го продаде“ – додаде Грау.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Клоп: Сега на Ливерпул му требаат најдобрите фанови кои седат дома

Објавено пред

Јирген Клоп ги повика навивачите на Ливерпул да останат дома кога неговиот тим ќе ја освои првата лигашка титула по 30 години, велејќи дека сега е потребна таква поддршка од најдобрите навивачи на тимот.

Во Англија потои загриженост дека навивачите на Ливерпул, тим кому му се потребни само уште две победи за да ја запечати круната од Премиер лигата, нема да можат да се возддржат и ќе излезат на улиците пред „Енфилд“ за да прослават. Клоп вели дека не е важно каде ќе се прослави трофејот.

„Во моментов за мене, воопшто не е важно и тоа ќе биде апсолутно посебен ден во мојот живот, без разлика дали ќе биде на празен стадион, само со љубовта на сите луѓе низ светот. Се надевам дека ќе биде на ’Енфилд’, но тоа не е важно. Некои зборуваат дека треба да играме на неутрален терен, но сигурен сум дека и во Ливерпул ќе ја средиме ситуацијата. Ние ги имаме најдобрите навивачи на светот и сега ни се потребни најдобрите навивачи кои седат дома на светот. Чекавме долго за оваа ситуација и уште не е готово. Сакаме да станеме шампиони на фудбалскиот терен и тоа е најважно“, вели Клоп.

Интересно е што Ливерпул може да ја освојат својата прва лигашка титула од 1990 година на теренот на вечните ривали Евертон, „Гудисон парк“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Адеми стрелаше, Динамо со 4:1 го победи Интер Запрешиќ (видео)

Објавено пред

Хрватскиот шампион Динамо Загреб се врати во „погон“ со пријателски меч со Интер Запрешиќ, стигнувајќи до убедлива 4:1 победа и покрај тоа што гостите стигнаа први до гол.

На мечот, третиот гол за Динамо го постигна македонскиот репрезентативец Аријан Адеми, кој е и капитен на „модрите“.

Прикажи повеќе...

Спорт

ВБЦ би дозволила меч на Тајсон со Фјури за титулата!

Објавено пред

Камбекот на Мајк Тајсон доби целосна поддршка од претседателот на Светскиот боксерски совет (ВБЦ), Маурисио Сулаиман, кој дури вели дека неговата федерација би го санкционирала можниот меч на „Челичниот“ против Тајсон Фјури за ВБЦ титулата на Британецот.

Тајсон предизвика вистинска бура од реакции со потврдата дека се подготвува за враќање во рингот на 53 години, но само за егзибициски мечеви за добротворни цели. ВБЦ шампионот Тајсон Фјури неодамна објави дека добил понуда да боксува со човекот по кој е крстен, и Сулаиман вели дека тие нема да имаат против таков меч доколку ги помине егзибициските тестови.

„Мајк е Мајк Тајсон и тоа го знаеме сите. Дали би го рангирале? Ако добие лиценца за бокс, тогаш можеби покрај тоа што стана најмладиот шампион во тешка категорија, ќе стане и најстариот шампион. Има историја зад себе, има моќен удар како што повторно видовме. Тоа е боксот. Ако помине низ егзибициските мечеви, тогаш ќе може да боксува и со лиценца. Тогаш ќе размислуваме за меч за титула. ВБЦ е тука за него, бидејќи Мајк Тајсон е херој, икона“, вели Сулаиман.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет46 минути

Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО. Тој...

Македонија4 часа

Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

Шест лица од денешните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството...

Регион6 часа

Вратите за македонските туристи во Грција отворени од 15 јуни, тестови за корона ќе се прават по случаен избор

Грција од 15 јуни ќе ги отвори своите врати за туристи од 29 земји, објави денеска министерот за туризам, Хари...

Македонија7 часа

(Видео) Пауновски: Некои угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија7 часа

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија8 часа

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија9 часа

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2 години...

Македонија9 часа

Потврдени 52 нови случаја на заразени, починаа 4 лица

Денеска, потврдени се 52 нови случаја на Ковид-19, оздравени се 30 пациенти, а починати се 4 лица, информира Министерството за...

Македонија9 часа

Се бара казна од 10.000 евра за поранешната директорка на кожната клиника

Скопското Обвинителство денеска до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија,...

Економија9 часа

(Видео) ФИТР објави повик за финансиска помош, фирмите со добивка ќе треба да ги вратат парите

Речиси 150 домашни микро, мали и средни компании имаат можност да добијат поддршка за брзо приспособување на последиците од Ковид-19...

Македонија9 часа

(Видео) Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја

Два авиона на американското воено воздухопловство, придружувани од четири воени авиона на Грција, околу 11 часот извршија прелет над територијата...

Македонија10 часа

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на...

Свет10 часа

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред Нов Зеланд не потврди ниту еден нов случај на коронавирус. Здравствените власти соопштија дека во моментот...

Свет12 часа

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион13 часа

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет13 часа

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа13 часа

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет14 часа

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија14 часа

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе...

Македонија1 ден

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Досие