Контакт

Спорт

Дискутабилни картони на дербито – реми за Тотенхем и Ливерпул

Објавено пред

Тотенхем и Ливерпул одиграа интересно дерби во 17. коло во Премиерлигата на „Тотенхем стадионот“ во Лондон, кое на крајот заврши со четири гола, со поделба на поените (2:2) и со редок црвен картон на Енди Робертсон, кој за малку ќе беше од херој до трагичар на мечот.

Хери Кејн ја прекина лошата серија со гол во 13. минута од мечот, а потоа имаше среќа што не доби црвен картон за бруталниот старт токму над Шкотланѓанецот Робертсон, кој пак во 35. минута му асистираше на Диого Жота за 1:1.

Кога Тотенхем се изнапромашуваа преку Кејн, Деле Али и Сон Хеунг-Мин, стигна казната, кога во 70. минута, Робертсон даде гол за 2:1. Меѓутоа, само четири минути подоцна, Алисон Бекер направи бизарна грешка, на работ на шестнаесетникот и Сон лесно израмни на 2:2. Исфрустриран, Робертсон направи навистина груб старт за кој заслужи црвен картон за да ги остави „црвените“ со 10 играчи во последните десет минути од мечот.(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Сити ги „прегази“ и Њукасл, ослабениот Челси пак без победа©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нејмар: Документарецот на „Нетфликс“ ќе го смени мислењето на тие кои ме мразат

Објавено пред

Ѕвездата а Пари Сен-Жермен, Нејмар вели дека новиот документарен филм за неговиот живот на „Нетфликс“ во три продолженија „Совршен хаос“ ќе помогне на луѓето да го запознаат и да не го мразат толку многу.

Документарниот филм во решија на Дејвид Чарлс Родригез ќе биде објавен овој месец, и ќе ја разгледува кариерата на Нејмар, како и маркетинг-бизнисот на неговиот татко, Нејмар Сениор.

„Тие кои ме знаат, знаат кој сум и што ми е најважно. Тие кои не ме знаат и само зборуваат лоши работи за мене, ги ставам на страна, но се надевам дека ќе го погледнат документарецот и ќе го сменат мислењето за мене. Малкумина ме познаваат, најблиските пријатели, семејството и некои од соиграчите, и затоа мислам дека е важно да се види овој дел од мојот живот. Каков сум дома, каков сум како татко, како брат, како син. Ќе биде прикажана 100 отсто само вистината“, вели Нејмар во интервју за „ЕСПН“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Имобиле со гол во продолженијата ги однесе Лацио до четврт-финале на Копа Италија

Објавено пред

Чиро Имобиле со гол во 106. минута успеа да ги однесе Лацио во четврт-финалето на Италијанскиот куп, за минимална 1:0 победа над Удинезе на „Олимпико“ во Рим.

Со меч со груба игра и многу жолти картони, Имобиле влезе во игра во 76. минута, за во 106. минута да упати прекрасен лоб удар за победа на тимот на Маурицио Сари. „Лацијалите“ во четврт-финалето ќе гостуваат на Милан, кои минатата недела со 3:1 ја елиминираа Џенова.

Прикажи повеќе...

Спорт

Белград го менува Берлин како домаќин на Ф4 на Евролигата?

Објавено пред

Фајнал фор турнирот на Евролигата, кој требаше да се оддржи во Берлин од 27 до 29 мај ќе биде преместен во Белград, јавуваат српските медиуми.

Според „Б92“, заменикот градоначалник на Белград, Горан Весиќ на состанок со Евролигата минатата недела се договорил да дојде до оваа замена, откако во Германија има голем број на позитивни случаи на КОВИД-19 и нема да може да има присуство на публика. Белград им гарантира дека ќе има фанови, но само со потврда за вакцинација.

Претседателот на Евролигата, Жорди Бартомеу пристигнува во Белград следната недела на конечни преговори. Белград веќе беше домаќин на Ф4 во 2018 година, кога Реал Мадрид ја крена титулата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија4 часа

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија6 часа

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија6 часа

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија9 часа

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија10 часа

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа11 час

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија14 часа

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет14 часа

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија15 часа

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија23 часа

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија1 ден

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија1 ден

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија1 ден

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија1 ден

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија1 ден

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија1 ден

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет1 ден

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт1 ден

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Досие