Контакт

Спорт

Џејмс за драматична победа на „Армејците“ над Реал

Објавено пред

Дербито во Евролигата, пресметката на двата претходни шампиони, ЦСКА Москва и Реал Мадрид заврши со драматична 73:71 победа на „Армејците“ за да ја забележат својата шеста победа во низа во 11-то коло од натпреварувањето.

На помалку од минута пред крајот, ЦСКА водеше со два поени, пред Треј Томпкинс да постигне тројка и да им даде водство од еден поен. Меѓутоа, Џејмс го имаше последниот збор, откако го погоди победничкиот поен на само две секунди пред крајот, по што беше успешен и од линијата за слободни фрлања.

Џејмс беше најдобриот на мечот со 28 поени, Торнике Шенгелија додаде 15 поени и 7 скока, додека Топкинс заврши со 15 поени и 6 скока за „кралевит“, а Габриел Дек додаде 14.

Рускиот тим сега има 8-3 скор, додека Реал падна на 6-5.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Милан две недели без Кјер

Објавено пред

Столбот на одбраната на Милан, Симон Кјер, нема да може да им помогне на соиграчите најмалку две недели. Данецот, го повреди мускулот, на почетокот на дербито со Интер, одигран во вторникот, во Купот на Италија. Интер го победи Милан со 2: и се избори за полу-финален меч со Јувентус.

Покрај Кјер, повреда на мечот со Интер, заработи и младиот Шпанец Брахим Дијаз.

Милан, во сабота ќе игра против Болоња. Овој меч покрај Кјер и Дијаз, ќе го пропушти и Хакан Чалханоглу, кој полека се враќа во тимот, откако беше во изолација поради коронавирусот.

Добра вест за Стефано Пиоли е враќањето на Исмаел Бенасер. Алжирецот месец и пол отсуствуваше поради повреда.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер: Две судиски грешки…

Објавено пред

Манчестер јунајтед, синоќа доживеаја шокантен пораз на „Олд Трафорд“, од фенерџијата Шефилд јунајтед. За „црвените ѓаволи“ поразот од Шефилд беше четврти сезонава на домашен терен. Во исто време Шефилд јунајтед ја запишаа втората победа во сезоната.

Менаџерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер, разочаран од резултатот, го впери прстот во судиите.

„Не бевме на нивото на кое игравме во последните два месеци. Многу сум разочаран, не можевме да најдеме решение за нивната одбрана, за компактниот блок. Судиите имаа два лоши одлуки. Оваа сезона има многу нелогичности, судиите пропуштија да донесат поинакви одлуки во тие две ситуации“.

Манчестер јунајтед, по поразот, останаа на второто место на табелата, со бод помалку и натпревар повеќе во Манчестер сити.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шампионите паднаа во Филаделфија

Објавено пред

Филаделфија ги победи ЛА Лејекрс во дербито на вечерта во НБА лигата. Изминатата ноќ, во НБА, се одиграа 12 натпревари, кои ибндивидуално ги обележеаа Руди Гобер, Бредли Бил, Домантас Сабонис и големата тројка на Бруклин Нетс.

Актуелните шампиони, ЛА Лејекрс, во Филадлефија, го забележаа првиот гостински пораз оваа сезона. Севентисиксерс, во последните четири минути испуштија предност од 14 поени, за на крајот да победат со 107:106, со поените на Тобајас Херис постигнати на две секунди до крајот.

Меч-винерот Херис натпреварот го заврши со 24 поени и седум скока, Џоел Имбид постигна 28 поени, а Бен Симонс запиша трипл-дабл (17 поени, 11 скокови, 10 асистенции).

На спротивната страна се истакнаа Леброн Џејмс со 34 поени и по шест скока и асистенции, односно Ентони Дејвис со 23 поени и осум скока.

Лејкерси имаа скор 14 победи и четири порази и заедно со Јута Џез ја предводат Западната конференција. Јута го победи Далас со 116:104, благодарение на Руди Гобер, кој доминираше со 29 поени и 20 скокови. Далас го предводеше Лука Дончиќ со 30 поени.

Првиот стрелец во лигата, Бредли Бил, постигна 47 поени, но неговиот тим повторно не успеа да победи. Вашингтон го загубија мечот од Њу Орлеанс 106:124.

Домантас Сабонис ја предводеше Индијана до победата во Шарлот 116:106. Синот на славниот Арвидас, забележа трипл-дабл (22 поени, 11 скокови, 10 асистенции).

Бруклин Нетс играа продолжение во Атланта, забележаа победа 132:128. Големата тројка на Нетс комбинираше 89 поени. Кевин Дурент постигна 32 поени, Џејмс Харден 31 на кои придодаде 15 асистенции и осум скока, а Кајри Ирвинг уфрли 26 поени. На спротивната страна се истакна Тре Јанг со 28 поени и 14 скока.

Резултати:

Кливленд-Детроит 122:107
Орландо-Сакраменто 107:121
Мајами-Денвер 92:109
Торонто-Милвоки 108:115
Сан Антонио-Бостон 110:106
Финикс-Оклахома 97:102
Голден стејт-Минесота 123:111

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Спасовски: Лица од Битола и Велес приведени во врска со групата „Јавна соба“

Две лица, едно во Битола и едно во Велес се приведени во врска со случајот „Јавна соба“, а се преземаат...

Македонија34 минути

Се очекува британскиот вид на вирусот да стане доминантен во Македонија

Откако беше откриен првиот случај на британскиот вид на коронавирусот, доктор Горан Кунгуловски вели дека тој во наредниве месеци најверојатно...

Македонија1 час

Транспаренси: Македонија најлошо рангирана досега во борбата против корупцијата

Индексот за перцепција на корупцијата (ИПК) за 2020 година објавен денес од Транспаренси интернешнл открива дека корупцијата придонесува за уназадување...

Свет2 часа

Гејтс откри колку пари вложил во вакцините

Бил и Мелинда Гејтс објавија годишно писмо на својата веб-страница во кое зборуваа за можните последици од оваа и идните...

Свет2 часа

Француската армија заплени рекордни 4,2 тони кокаин спакувани во 177 пакети

Официјални претставници на француската армија на карипските острови Мартиник и Гвадалупе објавија дека запленија рекордни 4,2 тони кокаин во блиските...

Свет2 часа

Трамп ужива во Флорида, Пенс стана „бездомник“

Додека Доналд Трамп се пресели од Белата куќа во прекрасниот имот Мар-а-Лаго во Флорида, неговиот поранешен заменик заврши на улица....

Топ3 часа

Поднесено обвинение за дивоградбата кај „Мавровка“

По спроведената истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за бесправно градење...

Свет3 часа

По 14 дена во карантин, СЗО конечно влезе во Вухан

Тимот на СЗО излезе од карантинот во Вухан за да започне со работа на терен за откривање на фактите за...

Свет4 часа

Белата куќа бара меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен...

Свет4 часа

„Астразенека“ и ЕУ пред договор?

Продолжува драмата околу средбата меѓу претставниците на „Астразенека“ и членките на ЕУ. Средбата заврши доцна синоќа, а еден твит сугерира...

Свет5 часа

Норвешка целосно ги затвора границите поради новите мутации на коронавирусот

Од четврток на полноќ Норвешка ќе ги воведе најстриктните правила на својата територија од 12 март. Како што најави премиерката...

Регион5 часа

Нов земјотрес кај Петриња

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Хрватска синоќа во 00:28 часот во областа Петриња....

Македонија14 часа

Владата ја започна постапката за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина

Владата на вечерашната седница, ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против Ковид-19. „ Со заклучок на Владата,...

Свет18 часа

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет18 часа

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија19 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија21 час

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија22 часа

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија23 часа

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија23 часа

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Досие