Контакт

Спорт

Џеко и Заниоло за победа на Рома во дербито со Милан (видео)

Објавено пред

Рома се искачи на петтото место во Серија А и му го нанесе на Милан дури петтиот пораз во новата сезона, откако на „Олимпико“ триумфираше со 2:1.

Един Џеко, уште со маската на лицето, во 38. минута донесе водство за „волчицата“, но Милан успеа да израмни во 55. минута преку Тео Ернандез. Само три минути подоцна, домаќините се вратија во водство, откако младиот Николо Заниоло со прекрасен гол му го уништи 150. меч на Џиџи Донарума во дресот на Милан.

Милан продолжува со променливите игри и под Стефано Пиоли и сега е на 12. место во лигата со 10 поени, само три над зоната за испаѓање.

Спорт

Швајцарците бараат затворска казна за претседателот на ПСЖ

Објавено пред

Швајцарското обвинителство побара претседателот на Пари Сен-Жермен и поранешниот генерален секретар на ФИФА, Жером Валке да добијат затворски казни за својата улога во корупцискиот скандал околу доделувањата на ТВ-правата од Светските првенства.

Обинителите бараат 28-месечна казна затвор за Ал-Хелаифи, кој е и претседател на „БеИН медија“ и три години казна за Валке на судењето во Белинцона, објави швајцарската новинска агенција „АТС“.

Обвинителството тврди дека Валке барал помош од Катарецот во текот на летото 2003 за купување на луксузна вила на Сардинија, во исто време кога катарската „БеИН“ преговараше за продолжување на ТВ-правата во Северна Африка и Блискиот Исток за СП во 2026 и 2030. Ал-Хелаифи ја купил куќата за 5 милиони евра преку компанија која веднаш била префрлена во сопственост на брат на еден од неговите соработници, пред да биде префрлена на Валке.

Двајцата тврдат дека договорот е „приватна работа“, и дека нема никаква врска со договорот на „БеИН“ комплетиран во април 2014 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Скандал во Италија! Човекот поради кој Рома загуби поени од Верона, се сели во Верона!

Објавено пред

„Сагата“ околу Амаду Дијавара и погрешната регистрација која ја направија Рома поради што го загубија службено мечот со Верона со 3:0 ни носи неверојатен пресврт откако човекот кој ја направи таа грешка, генералниот секретар Панталео Лонго сега се приклучува токму на Верона!

Двата тима одиграа 0:0 во првиот меч од Серија А во саботата, но Дијавара играше иако бил нерегуларно пријавен во листата на У-22 играчи и покрај неговите 23 години. Рома беа казнети, помалку драстично, со губење на натпреварот.

Вчера, италијанските медиуми објавија дека Лонго си поднел оставка, прифаќајќи ја грешката, а сега според „Спортиталија“ ќе се пресели во Верона, клубот кој „профитираше“ од грешката.

Поради бизарна грешка Рома загуби од Верона на „зелена маса“

Прикажи повеќе...

Спорт

Ралф Шумахер: Хамилтон не е подобар од мојот брат

Објавено пред

Луис Хамилтон на Руското ГП во Сочи може да го израмни рекордот на Михаел Шумахер од 91 победа во Формула 1, а на крајот на сезоната да се израмни со седумте титули на Шуми, но Ралф Шумахер, поранешниот Ф1 возач и помлад брат на Михаел, вели дека Хамилтон никогаш нема да биде најдобриот.

„Луѓето во последно време ме прашуваат дали Луис Хамилтон е најдобриот возач на сите времиња, сега кога ги руши рекордите на мојот брат. Моето мислење е дека тој е дефинитивно најдобриот во својата ера. Исто како што Михаел беше во својата ера“, вели Ралф во интервју за „Скај Дојчланд“.

Сепак, Ралф додава дека неговиот брат имал успех дури и кога немал „мега пакет“ во болидот како Хамилтон.

„Споредбата со Михаел е тешка бидејќи во игра се многу фактори. Луис покрај својот брилијатен талент има и мега пакет зад него. Тоа не беше така секогаш за Михаел. Мора да се признае дека тоа што го прави Луис е фантастично и дека во моментов нема подобар од него“, додава Ралф Шумахер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за...

Македонија1 час

„Водовод“ не најде бактерии во градската мрежа во Скопје по паниката што се прошири на социјалните мрежи

Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на...

Свет2 часа

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија6 часа

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија6 часа

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија8 часа

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија8 часа

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет9 часа

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа10 часа

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт10 часа

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија11 час

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија11 час

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет12 часа

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија12 часа

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија12 часа

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Македонија13 часа

Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е...

Македонија22 часа

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се...

Македонија23 часа

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија1 ден

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет1 ден

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Досие