Контакт

Спорт

Џеко како Пандев и Пелисиер, Интер ја прекина лошата серија

Објавено пред

Босанскохерцеговскиот ветеран Един Џеко беше најдобар кога беше најпотребно за Интер, постигнувајќи два гола за тешко извојувана 1:2 победа на гости кај Сасуоло, со која се прекина лошата серија од два меча без победа на тимот на Симоне Инзаги.

dobivaj vesti na viber

Со двата гола, Един Џеко стана третиот најстар играч кој стигна до својот 100. гол во историјата на Серија А на 36 години и 205 дена, со што е само зад Горан Пандев (кој имапе 37 гола и 268 дена на 21 април 2021) и Серџо Пелисиер (кој имаше 37 години и 243 дена на 11 декември 2016).

Џеко во 44. минута им донесе важно водство на „нераѕурите“, но во пасивното второ полувреме за гостите, Давиде Фратези успеа да израмни во 60. минута од мечот. Кога беше најтешко, Џеко во 75. минута по асистенција на Мхитарјан донесе три поени за Инзаги, за попуштање на притисокот по лошиот старт на сезоната, заедно со 1:0 победата над Барселона во Лигата на шампиони.

Интер сега се на 7. место во Серија А со 15 поени, пет зад лидерите Наполи и Аталанта, кои имаат меч помалку, додека Сасуоло се деветти со 12 поени.

Спорт

АТП ги казни Британците со милион долари за забраната за руските и белоруските тенисери

Објавено пред

Асоцијцијата на тениски професионалци (АТП), машката професионална тениска турнеја ја казни британската Асоцијација за тенис на трева (ЛТА) со 1 милион долари откако оваа година тие и покрај советите од АТП и ВТА решија да не им дозволат настап на руските и белоруските натпреварувачи поради војната во Украина. Преостанатите два гренд слема, Ролан Гарос и САД опен во Њујорк не се решија на ваков потег.

dobivaj vesti na viber

„ЛТА е разочарана од овој факт, бидејќи АТП не ги зеде во предвид исклучителните околности од руската инвазија на Украина, како и одговорот од интернационалната спортска јавност и британската влада“, се вели во соопштението на ЛТА.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јувентус би сакале да го вратат Марота како директор

Објавено пред

Јувентус продолжуваат со планирањето на промените во раководната структура на клубот и покрај потенцијалните финансиски и спортски казни кои ги очекуваат, и дел од тој план е враќањето на Бепе Марота на директорска позиција, тврди „Ла република“.

dobivaj vesti na viber

65-годишниот Марота осум години беше генерален директор на Јувентус, од 2010 до 2018, помагајќи Андреа Ањели да го крене клубот на врвот во Италија, но по неговото заминување по наводниот конфликт со Ањели, почнаа проблемите во Торино. Според „Ла република“, Јуве ќе се обидат да го ангажираат Марота да го предводи тимот во ерата „пост-Ањели“, но нема да биде лесно да го убедат, бидејќи тој има договор со Интер до 2025 година, и неодамна изјави дека тоа ќе биде неговиот последен клуб.

Сепак, тој има блиски односи со тренерот Масимилијано Алегри, и има поинаков концепт од неговиот наследник, Фабио Паратичи, комплетирајќи бесплатни трансфери како тие на Пол Погба и Андреа Пирло.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел го сака местото на Флик

Објавено пред

Поранешниот менаџер на Челзи, Томас Тухел, би можел да ја преземе германската репрезентација доколку актуелниот селектор, Ханси Флик, реши да се повлече од оваа функција.

dobivaj vesti na viber

Флик (57) е мета на критики по елиминацијата на Германија по групната фаза на Светското првенство во Катар.

Германските медиуми пренесуваат дека Флик размислува да се повлече од селекторската функција, откако спортскиот директор на Германскиот фудбалски сојуз (ДФБ) Оливер Бирхоф поднесе оставка по неуспехот на репрезентацијата во Катар.

Тухел (49) моментално е без ангажман, а „Кикер“ наведува дека е најсериозен кандидат за селектор на Германија доколку Флик поднесе оставка.

Пред Челзи, Тухел ги тренираше Пари Сен Жермен, Борусија Дортмунд, Мајнц, Аугсбург и младинските екипи на Штутгарт.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Путин: Русија ќе ги брани своите интереси со сите расположливи средства

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва ќе се обиде да ги брани своите интереси „со сите расположливи средства“,...

Македонија2 часа

Претседателот Пендаровски на Самит во Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел учествуваше на Самитот ЕУ – Западен Балкан во организација на аналитичкиот центар (тинк –...

Македонија3 часа

(Интервју) Наќе Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на...

Македонија4 часа

Ленин Јовановски: Се повлекувам од протестот на превозниците, но блокадите остануваат

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски се повлекува од протестот на превозниците и од сите процеси кои ќе следат понатаму...

Македонија7 часа

Повторно закани за бомби во скопските училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Учениците се евакуирани, а на...

Економија8 часа

Потпишани четири договори на компании од Македонија и Бугарија, вредни над три милиони евра

На иницијатива на министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков, денес во Скопје се...

Македонија8 часа

Вооружени лица нападнаа чувар и запалија неколку банкомати во Чаир

Неколку вооружени лица рано утрово го нападнаa чуварот во трговскиот центар „Поинт ретаил парк“ и запалиja неколку банкомати. Утрово полицијата...

Свет8 часа

Лукашенко нареди преместување на воените сили на границата со Украина

Белорусија денеска и утре планира да премести воена опрема и безбедносни сили. Државната новинска агенција Белта објави дека Белорусија преместува...

Свет9 часа

Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници кои планирале државен удар

Во рации низ Германија уапсени се 25 луѓе осомничени дека се обиделе насилно да ја соборат владата. Германските медиуми наведуваат...

Македонија9 часа

Град Скопје со нов јавен повик за линиите 20 и 22, „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ нема да може да конкурираат

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, најави јавен повик кој треба да биде објавен денеска, а се однесува на линиите од...

Македонија10 часа

Продолжуваат блокадите во Скопје, хаос во сообраќајот

Трет ден по ред хаос во Скопје поради блокадите од страна на приватните превозници. Блокирани се неколку клучни крстосници во...

Регион22 часа

Вучиќ од Тирана: Подобро да се биде на масата отколку на менито

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по пристигнувањето на самитот на лидерите на ЕУ за Западен Балкан во Тирана, изјави дека...

Македонија23 часа

(Видео) Ковачевски од Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, на самитот Западен Балкан – ЕУ во Тирана изрази задоволство што првпат ваков самит на сите...

Македонија1 ден

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Северна Македонија....

Македонија1 ден

Агелер: Тим за санкции од Вашингтон ќе сузбива корупција во Македонија

Тим од Вашингтон допатувал во Македонија за да врши мониторинг врз правосудството и коруптивните актери. За ова на „Твитер“ објави...

Македонија1 ден

Пенов за блокадите во Скопје: Ова е самоволие, граѓаните трпат преголема штета

Ристо Пенов, министер за локална самоуправа, одби да каже кои се мерките кои државата ќе ги преземе за да ги...

Свет1 ден

Кремљ: Потребен е долгорочен мир, но во моментов нема шанси за разговори со САД

Од Кремљ пристигна одговор на коментарите на американските претставници, во кои Русија тврди дека е потребен фер и долгорочен мир,...

Регион1 ден

Урсула фон дер Лајен: Западен Балкан повторно оди напред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана истакна дека напредокот повторно е...

Македонија1 ден

Потпишан договор за поевтини роаминг-услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана заедно со лидерите од Западен...

Свет1 ден

Армијата на Белорусија започна вежби за борбена готовност

Вооружените сили на Белорусија почнаа вежби за борбена готовност за сите категории воен персонал. Како што соопшти Министерството за одбрана...