Контакт

Спорт

Џенова го доби градското дерби, Пандев го одигра целиот натпревар

Објавено пред

Џанова во градското дерби против Сампдорија забележа важна победа во борбата за осптанок. Џенова во чии редови целиот натпревар го одигра Горан Пандев ја задржа предноста над Лече од четири бода на табелата. Лече во ова коло славеше над Бреша 3.1. Во ова коло Рома го декласира СПАЛ со 6:1, додека Интер не успеа да слави над Фиорентина, мечот заврши без голови.

Лерагер ѝ донесе важна победа на Џенова против Самдорија. Данскиот интернационалец го совлада Аудеро во 72 минута. Претходно ВАР на лерагер му поништи гол на истекот на првиот дел.

Претходно капитенот Кришито во 22 минута постигна гол за Џенова, а искусниот Габиадини израмни 10 минути подоцна.

Џенова на 17 позиција има 35 бода, три повеќе од Лече. Екипата на Лече во ова коло ја победи Бреша 3:1 со двата гола на Лападула.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кој тренер му е омилен на Левандовски?

Објавено пред

Роберт Левандовски зад себе има уште една успешна сезона, во која за „влакно“ му избега „Златната копачка“. Полјакот во интервју за ЕСПН меѓутдругото открил кој му е омилен тренер.

„Јирген Клоп, потоа Пеп Гвардиола“, рекол Левандовски.

„Клоп има две лица. Можете да забележите дека некогаш се однесува како да ви е татко, но тука е и другата страна, тренерската страна. Во состојба е да во каже сѐ, некогаш и не многу пријатни работи. Тоа е голема мотивација. Тој работи совршено бидејќи има поставено граница, тој знае кога и колку може да ве притиска…Неговите резултати како тренер се сјајни, но тој не е одличен само како тренер, таков е и како човек“, заклучил Левандовски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Франс Фудбал: Роналдо имал договор со ПСЖ, трансферот го спречи коронавирусот

Објавено пред

Кристијано Роналдо во јануари решил од Јувентус да се пресели во ПСЖ, меѓутоа трансферот пропаднал поради пандемијата на коронавирусот, тврди „Франс Фудбал“. ПСЖ биле подготвени да му ја понудат на Роналдо највисоката плата во историјата на фудбалот.

Наводно имале договор со Роналдо, но зделката не можела да се реализира поради финансиската криза. На крајот и Потугалецот се премислил и решил да остане во Торино.

Кристијано Роналдо бил заинтригиран од идејата да игра во нападот заедно со Нејмар и Килијан Мбапе, бидејќи Јувентус со игрите оваа сезона не импресионираше. Истито извор пишува дека Роналдо не бил среќен во Јувентус, дека се чувствувал како затвореник. Не бил задоволен од тренерот Маурицио Сари и дека тоа е била една од причините што посакал трансфер во ПСЖ.

Јувентус во јули 2018 година издвоија 117 милиони евра за трансферот на Кристијано Роналдо. Португалецот во изминатите две сезони одигра 88 натпревари, постигнал 63 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Рамос е најдобар, ќе игра уште шест години“

Објавено пред

Капитенот на Реал Мадрид Серхио Рамос, според неговиот поранешен соиграч Рафаел ван дер Варт е најдобриот одбранбен фудбалер во светот. Рамос има големи заслуги за титулата во Ла Лига која оваа сезона ја освои Реал.

„Сметам дека тој е најдобриот дефанзивец во светот“, рекол Ван дер Варт.

„Кога јас бев во Реал тој имаше 21 или 22 години. Енергијата извираше од него, сакаше да биде секаде и да прави сѐ. Сега е поинаков. Созреа, го користи својот талент на најдобар можен начин. Стана машина. Неодамна го гледав и се запрашав колку години има. 34? Сигурен сум дека на ова ниво може да игра уште шест години“.

Реал за три дена ќе го одигра осмина-финалниот реванш во Лигата на шампионите против Манчестер сити. Рамос ќе го пропушти дуелот поради суспензија, тој во финишот на првиот меч кој заврши со победа на Сити (2:1) доби црвен картон.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш предупреди дека светот се соочува со „генерациска катастрофа“ поради затворањето на училиштата во...

Свет2 часа

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирус ја завршил својата мисија во Кина...

Европа2 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија3 часа

Напладне конститутивна седница на новиот парламентарен состав

Денеска напладне треба да се одржи конститутивна седница на новиот парламентарен состав по предвремените избори, кои се одржаа на 15...

Македонија14 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион14 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија16 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ18 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија18 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија18 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет19 часа

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија21 час

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет22 часа

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија22 часа

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет24 часа

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет1 ден

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет1 ден

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет1 ден

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет1 ден

Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

Поголем дел од Германците сакаат да ја задржат можноста за работа од дома и по завршувањето на пандемијата на коронавирус,...

Свет1 ден

Американски и британски фармери добиваат мистериозни пакети со семиња од Кина

Фармери во Велика Британија и САД веќе некое време примаат чудни пакувања со семиња од Кина во пошта што не...

Досие