Контакт

Спорт

Џилји: Роналдо избега за да се слика покрај базенот

Објавено пред

Поранешниот претседател на Јувентус, Џовани Коболи Џилји е незадоволен од однесувањето на Кристијано Роналдо, откако португалската ѕвезда го „прекрши“ карантинот во Јувентус и се врати дома за да се „слика покрај базенот“ додека Италија страда од корона вирусот.

Роналдо се врати на Мадеира на почетокот на март откако неговата мајка доживеа мозочен удар и остана таму по раширувањето на корона вирусот во Европа. Бидејќи Серија А е суспендирана во моментов, Роналдо останува во неговата луксузна вила и редовно ги известува своите следбеници на социјалните мрежи за тоа како му поминува денот.

Оваа недела тој постираше фотографија на која е во вежбална со членовите на неговото семејство и Џилји смета дека ова е невкусно.

„Работите во Јувентус се искомпликуваа по заминувањето на Кристијано Роналдо. Тој рече дека оди во Португалија поради неговата мајка, но сега само се фотографира покрај базенот. Со овој исклучок и другите сакаа да си одат. Тоа не смееше да се дозволи. Критикувањето сега е лесно, но не сфаќам зошто некој би сакал да си замине од Италија. Кога ќе се вратат ќе биде тешко да се вратат во форма бидејќи ќе мораат 14 дена во карантин“, вели Џилји.

Минатата недела Гонзало Игуаин, Миралем Пјаниќ, Сами Кедира, Даглас Коста и Родриго Бентанкур исто така си заминаа од Италија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кака: Меси е гениј, Роналдо е машина

Објавено пред

Лео Меси и Кристијано Роналдо обележаа една ера во фудбалската историја. Поради тоа вечна ќе биде дилемата кој од ови двајца е подобар. Свое мислење на оваа тема има најдобриот играч во светото во 2007 година, Кака.

„Играв со Кристијано и тој е неверојатен, но јас би го избрал Меси. тој е гениј, чист талент. Неверојатен е начинот на кој што тој игра“, рекол Кака.

„Кристијано е машина – не само што е силен, моќен и брз, туку е и ментално силен. Секогаш сака да победи, секогаш сака да игра и да биде најдобар. Тоа кај него е она што импресионира. Во историјата на фудбалот овие двајца дефинитивно се во Топ 5. Среќни сме што можеме да ги гледаме“, заклучил Кака.

Досега во кариерата Меси освоил шест „Златни топки“, една повеќе од Роналдо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Одложен е мечот Џошуа-Пулев

Објавено пред

Мечот за титулата во тешка категорија помеѓу Ентони Џошува и Кубрат Пулев е одложен поради пандемијата на коронавирусот. Мечот требаше да се одржи на 20 јуни на стадионот на Тотенхем во Лондон.

Британецот Џошуа против Пулев прв пат во кариерата требаше да ги брани шампионските појаси во верзиите ИБФ, ВБА и ВБО, кои ги освои со победата над Енри Руиз.

Од тимот на Џошуа соопштија дека веќе се работи на одредување на новиот термин.

Промотерот Еди Херн смета дека борбата би можела да се одржи во јули.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брозовиќ има најгрда тетоважа

Објавено пред

Англискиот таблоид „Сан“ состави листа на фудбалери со најгрси тетоважи. Прв на таа листа фудбалерот на Интер Марцело Брозовиќ.

Репрезентативецот на Хрватска на раката има „смајли“ Епик Брозо.

„Не само што својот заштитен знак го тетовирал на необично место туку и во Хрватска отворил кафуле кое се вика Епик Брозо“, пишува „Сан“.

На листата на фудбалери со најгрди тетоважи свое место имаат и Серхио Агуеро, Дејвод Бекам, Деле Али, Хектор Белерин, Ерик Ламела, Џо Харт…

Прикажи повеќе...

Најново

Свет55 минути

(Видео) Мртви тела на улиците во Еквадор, мртовечниците преполни

Улиците во градот Гвајакил, Еквадор се пусти, можат да се видат малку луѓе, а се полни со тела од мртви...

Македонија1 час

Филипче: Мицкоски лаже за количината на тестови за коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски свесно ја лаже јавноста за количината на тестови за коронавирус, а со тоа предизвикува паника...

Свет1 час

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време,...

Свет2 часа

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус,...

Македонија15 часа

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...

Свет15 часа

(Видео) САД го сменија капетанот на носачот на авиони кој молеше за помош поради ширењето на вирусот

Американската морнарица го смени капетанот на носачот на авиони „УСС Теодор Рузвелт“, откако медиумите го објавија неговиот апел до властите...

Свет16 часа

Најсмртоносен ден во Њујорк, за 24 часа починале 562 лица

Во Њујорк во последните 24 часа починале уште 562 луѓе од коронавирус, а ова стана најсмртоносниот ден во оваа сојузна...

Македонија17 часа

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија18 часа

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ20 часа

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија20 часа

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Македонија21 час

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Бидејќи некои од работодавците на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона-кризата, Државниот инспекторат...

Економија22 часа

(Видео) Лицата што останале без работа добиваат брз влез во системот на социјална заштита

Лицата што останале без работа или биле дел од неформалната економија добиваат брз влез во системот на социјална заштита, најавија...

Економија22 часа

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, резерви храна има доволно

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој рече дека од почетокот...

Македонија22 часа

Град Скопје се откажа од кредитот за луна-паркот, ја намали и таксата за закуп на јавен простор

Град Скопје ја намали комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари за квадрат, колку што...

Економија24 часа

ЕУ понуди пакет од 100 милијарди евра за спречување на отпуштањето работници

Европската комисија предложи нов финансиски пакет за да се обезбеди целосна исплата на работниците во компаниите погодени од пандемијата на...

Македонија1 ден

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и за родилките, како и за лицата со нарушен слух, говор и глас

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за психолошка...

Регион1 ден

„Твитер“ избриша повеќе од 8.500 налози поврзани со Вучиќ

Компанијата „Твитер“ соопшти денеска дека избришала над 8.500 налози за промоција на српскиот претседател Александар Вучиќ и Српската напредна партија....

Регион1 ден

Расте бројот на бугарски пратеници заразени со вирусот

Уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот на коронавирусот. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централнодесничарска...

Свет1 ден

Трамп незадоволен кога затвореници во САД завршија на слобода поради коронавирусот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека не му се допаѓа одлуката на затворските власти во Калифорнија, Мичиген и во Пенсилванија...

Досие