Контакт

Спорт

Џоел Глејзер со писмо до навивачите на Јунајтед, вети средба и подобри контакти

Објавено пред

Косопственикот на Манчестер јунајтед, Џоел Глејзер, одговори на отвореното писмо од навивачките групи на клубот согласувајќи се да ја разгледа опцијата навивачите да бидат делумни сопственици на клубот и најавувајќи инвестиции на „Олд Трафорд“.

Трастот на навивачи на Манчестер јунајтед (МУСТ) му дадоа рок до петок на Глејзер да одговори на нивните барања поставувајќи четири точки на кои мора да се работи за интересите на клубот. Тие бараа нова структура на сопствеништво вклучувајќи независни директори, дозвола на фановите да гласаат и консултации за големи промени во клубот.

Глејзер одговори со долго писмо, во кое се согласува со дел од нивните барања.

„Ги прочитав сите коментари и се познава вашата љубов и страст за клубот. Сакам да отворам јасен канал на консултации меѓу фановите и клубот, а како што кажав и јавно, сакам ова врска да биде посилна. Вашето писмо го улови уникатниот дух на Манчестер јунајтед, создаден со децении триумфи, но и трагедии, кој уште се гледа во сегашниот возбудлив тим на Оле и големиот број навивачи. Искрено се извинувам за грешките што беа направени со европската Суперлига и ја сфаќаме потребата за промени со консултација со навивачите. Сакам да ве уверам дека моето семејство и јас се грижиме за Манчестер јунајтед и имаме одговорност да работиме за долгорочната иднина на клубот, во исто време грижејќи се за историјата и традицијата. Врвниот приоритет останува натпреварувањето за најголемите трофеи, играње возбудлив фудбал со тим составен од врвни засилувања и домашен талент. Сфаќаме дека мора да инвестираме на ‘Олд Трафорд’ и во тренинг-центарот и за тоа ќе се консултираме со вас“, пишува Глејзер.

Спорт

Поранешната гренд слем шампионка Вознијацки стана мајка

Објавено пред

Поранешната светска тенисерка бро ј 1, Каролине Вознијацки стана мајка по првпат, повеќе од една година по нејзиното повлекување од тениските терени.

30-годишната данска тенисерка, која го освои Австралија опен во 2018 година, е во брак со поранешниот НБА кошаркар, Дејвид Ли, и на 11 јуни ја добиле првата ќеркичка, Оливија.

„Семејство од три члена“, напиша Вознијацки на социјалните мрежи.

Во својата кариера, Вознијацки освои 30 титули во сингл и помина 71 недела на првото место на ВТА листата. Ли, кој беше избран во првата рунда на НБА драфтот во 2005, одигра пет сезони во Њујорк никс и пет во Голден стејт вориорс, а играше и за Сан Антонио, Бостон и Далас, а во 2015 година ја освои НБА титулата со Вориорс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо не сака „Кока кола“: Пијте вода!

Објавено пред

Кристијано Роналдо секогаш бил „манијак“ околу својата исхрана, подготовка и начин на живот, така што не изненадува потегот кој го направи пред стартот на официјалната прес-конференција со португалскиот селектор Фернандо Сантош пред утрешниот прв натпревар за нив против Унгарија.

Седнувајќи на своето место, тој ги забележа двете шишиња „Кока кола“, официјален спонзор на УЕФА и на ЕУРО 2020, и реши да ги отстрани, по што порача дека треба да се пие вода!

Прикажи повеќе...

Спорт

Циципас дознал за смртта на својата баба 5 минути пред финалето со Ѓоковиќ

Објавено пред

Финалистот од Ролан Гарос, Стефанос Циципас откри дека неговата баба починала пред стартот на финалето во Париз против Новак Ѓоковиќ.

22-годишниот грчки тенисер имаше два сета предност пред да загуби со 6:7(6)/2:6/6:3/6:2/6:4 од светскиот рекет број 1, и денеска преку социјалните мрежи откри дека неговата „сакана баба ја загубила битката“ пет минути пред да излезе на теренот „Филип Шартие“.

„Благодарност што го одгледа мојот татко на мудрата жена чија верба во животот не може да се спореди со било кој човек кој сум го сретнал. Би било многу убаво да има повеќе луѓе како неа на овој свет, бидејќи со нив се чувствувате живи. Ве тераат да го живеете сонот“, вели Циципас.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет5 часа

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет8 часа

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија8 часа

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа8 часа

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија10 часа

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија11 час

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион11 час

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија11 час

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија13 часа

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет13 часа

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астра зенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината на „Астра зенека“ има...

Македонија14 часа

Македонија првпат на самит на НАТО како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО на кој Македонија ќе го има своето прво учество како полноправна членка...

Спорт1 ден

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе...

Спорт1 ден

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт1 ден

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Македонија1 ден

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа1 ден

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Топ1 ден

Полицаецот по кој се трагаше е пронајден починат во водите на Брегалница

Во возило во водите на Брегалница е пронајдено е телото на 51 годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој беше пријавен за...

Македонија1 ден

Османи: Ќе вложам напори во среда да бидам во Скопје за да се обратам пред Комисијата

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во...

Спорт1 ден

Селекторот Ангеловски емотивен: Вие сте моите херои!

Пред денешното деби на Македонија на Европското првенство, на натпреварот во Букурешт против Австрија, селекторот Игор Ангеловски на Инстаграм сподели...

Досие