Контакт

Спорт

Џовани Симеоне ќе го замени Суарез во Атлетико Мадрид

Објавено пред

Шпанските медиуми, вечерва најавија сензационален трансфер. Атлетико Мадрид, поточно тренерот Диего Симеоне, имал намера да го донесе својот син Џовани на местото на Луис Суарез.

Џовани „Чолито“ Симеоне, како позајмен фудбалер од Каљари блеска сезонава во Серија А. На 15 натпревари има постигнато 12 голови.

Според медиумите, тренерот Симеоне му се налутил на Суарез, кој го пцуеше во Севилја кога беше заменет.

Џовани Симеоне кариерата ја започна во Ривер Плата. Европската кариера ја започна во Џенова, потоа играше за Фиорентина и Каљари.

Тој е фудбалер на Каљари и се претпоставува дека клубот би прифатил цена од околу 15.000.000 евра.

Суарез, кој со 21 гол минатата сезона го предводеше Атлетико до шампионската титула, добил понуда од Коринтијанс, кариерата да ја продолжи во Бразил.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шампионот од Џиро Д’Италија, Бернал во болница со сериозни повреди!

Објавено пред

Колумбискиот велосипедист Еган Бернал, шампионот од Тур де Франс 2019 и од Џиро Д’Италија 2021, е во болница во престолнината Богота откако на тренинг се судрил со паркиран автобус, потврди неговиот тим, Инеос.

„Еган Бернал е однесен во болницата по инцидентот на тренингот ова утро. Бернал тренира во близината на својот дом, за среќа бил придружуван од медицинскиот тим на Инеос и е во стабилна состојба во болницата“, велат од тимот.

Според шпанска „Марка“, Бернал добил скршеница на коленото и на бутната коска. Бернал стана првиот Јужноамериканец со победа на Тур де Франс во 2019 година, пред лани да ја освои својата втора голема трка во Италија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан го носат талентот на Звезда, Лазетиќ

Објавено пред

Директорот на Црвена звезда, Звездан Терзиќ потврди дека клубот се согласил да го продаде тинејџерот Марко Лазетиќ на Милан, иако своја понуда дале и Фиорентина.

„Росонерите“ ќе го добијат 18-годишниот напаѓач за 5 милиони евра, и сега останува само да се договорат условите со агентите на фудбалерот за трансферот.

„Имаше интерес од големи клубови за Лазетиќ, од Зенит, Салцбург, Фиорентина. Трансферот е знак дека работиме добро во последните години. Со овој трансфер ќе ги исплатиме големите инвестиции во младинскиот сектор, кој не чини 3 милиони евра годишно“, изјави Терзиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Данците ја прегазија Холандија за сигурно полуфинале

Објавено пред

Данска уште еднаш е фаворит за злато откако со 35:23 (21:12) ја декласира Холандија и обезбеди сигурен пласман во полуфиналето на Европското првенство во Унгарија и Словачка.

Данците направија предност од 10 гола уште во првото полувреме и покрај сите обиди на Холанѓаните за камбек во второто полувреме, на крајот стигнаа до рутинска победа, нивна трета во втората рунда и вкупно шеста на шампионатот. Холанѓаните за мечот беа ослабени со отсуството на најдобриот стрелец на турнирот – Кеј Смитс, кој како и повеќето ракометари на турнирот имаше позитивен тест на Ковид-19.

Матијас Гидсел беше расположен за Данците со 9 постигнати гола, а по седум имаа Микел Хансен и Јохан Хансен, додека кај Холандија, Ивар Ставаст заврши со 4 гола.

На Данците им останува последното коло против големите ривали Французите.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4105-36556”));

Standings provided by SofaScore LiveScore
Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 минути

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Гебрејесус денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија4 часа

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија4 часа

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа4 часа

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија6 часа

(Видео) Митрески: Предвремени избори нема да има

За укинување на техничка Влада потребен е консензус, предвремени избори нема да има, ВМРО-ДПМНЕ прави театар изјави на денешната прес-конференција...

Македонија8 часа

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија8 часа

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија8 часа

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија9 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет9 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија10 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет10 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија10 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет11 час

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет12 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет12 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија23 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија1 ден

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет1 ден

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија1 ден

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Досие