Контакт

Спорт

Докажани фудбалери најголеми разочарувања сезонава во Бундеслига

Објавено пред

Играчите во Бундеслигата едногласно го одбраа Роберт Левандовски (Баерн) за најдобар играч сезонава во лигата, но интересно изгледа листата на најголеми разочарувања.

Со дури 30% гласови, „победата“ ја однесе Марио Геце. Човекот кој на Германија и го донесе златниот мундијалски трофеј во 2014 година веќе не е истиот играч. Сезонава имаше само 15 настапи за Борусија Дортмунд, а на повеќето влезе од клупата за резерви.

Втор меѓу „најлошите“ беше новиот голман на Баерн Минхен, кој сезонава го бранеше голот на Шалке 04, Александер Нибел. Нему му припаднаа 11.5% од гласовите.

Во топ 5 меѓу разочарувањата се и екс-ѕвездите во Премиерлигата, Саломон Калу и Фелипе Кутињо.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Педро успешно опериран

Објавено пред

Фудбалерот на Челси, Педро, соопштил дека му била извршена операција на рамото. Шпанецот се повреди во последната минута во финалето на ФА-купот против Арсенал. Челси остана без трофејот по поразот од 2:1.

„Операцијата мина добро, многу бргу ќе се вратам. Жал ми е што не го освоивме ФА-купот. Ви благодарам на поддршката“, порачал поранешниот фудбалер на Барселона.

Педро во финалето го замени Кристијан Пулишиќ, кој исто така, поради повреда, предвреме го заврши натпреварот.

Инаку, овој крилен напаѓач во преодниот рок во слободен трансфер ќе го напушти Челси. Наводно тој договорил соработак со Рома.

Прикажи повеќе...

Спорт

Санчо ќе заработи 88.000.000 евра за пет години

Објавено пред

Манчестер Јунајтед до 10 август ќе го заврши трансферот на Џејдон Санчо. „Црвените ѓаволи“ англскиот репрезентативец подготвиле пет годишен договор „тежок“ 88 милиони евра.

„Билд“ објави дека Санчо од наредната сезона ќе игра за клубот од „Олд Трафорд“. Манчестер Јунајтед само за трансферот ќе издвојат 120 милиони евра, но нема веднаш да ја исплатата целата сума.

Јунајтед најпрвин ќе платат 70 милиони евра, а потоа во наредните две години на сметката на тимот од Дортмунд ќе легнат 30, односно 20 милиони евра.

Санчо, сметајќи ги и бонусите, ќе добие годишна плата од 17,6 милиони евра. Поголема плата од неговата ќе има само голманот Давид Де Хеа (20 милиони евра), додека зад него ќе останат ѕвездите Пол Погба (17 милиони), Антони Марсијал (14 милиони) и Маркус Рашфорд (11 милиони евра).

Џејдон Санчо (20) кариерата ја започна во младинските школи на Вотфорд и Манчестер сити, во 2017 година се пресели во Борусија Дортмунд. Изминатата сезона одиграл 44 натпревари, постигнал 20 голови и забележал исто толку асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Касиљас официјално ја заврши кариерата

Објавено пред

Легендарниот шпански голман Икер Касиљас официјално стави крај на фудбалската кариера. Касиљас има 39 години, во мај минатата година доживеа инфаркт на тренингот на Порто и оттогаш не настапил на ниту еден натпревар.

„Денес е еден од најважните и на некој начин еден од најтешките денови во мојата кариера. Дојде време да се простам со фудбалот. 30 години се занимавам со фудбалот. Во текот на ова долго патување имаше убави и помалку убави моменти, имаше среќа и тага. Во овој период од животот и од оваа перспектива можам да кажам дека вредеше сѐ ова“, порачал меѓу другото Касиљас во отвореното писмо.

Икер Касиљас најголем дел од кариерата мина во Реал Мадрид, а дресот на Порто го носеше во последните пет сезони.

Со Реал освоил три титули во Лигата на шампионите, пет во Ла Лига, две во Купот на Кралот, Суперкупот на УЕФА, Светското клупско првенство и Интерконтиненталниот куп, четири во Суперкупот на Шпанија.

Беше член на шпанската репрезентација со која освои две европски (2008, 2012) и една светска титула (2010).

Прикажи повеќе...

Најново

Топ6 минути

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија36 минути

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија1 час

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија1 час

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија1 час

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија2 часа

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија2 часа

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија3 часа

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Свет5 часа

В година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирусот врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да почне со тестирање на вакцината против коронавирусот врз деца во јануари-февруари в...

Регион5 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ5 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Свет7 часа

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет7 часа

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Европа8 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија19 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион20 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија21 час

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ23 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија23 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија24 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Досие