Контакт

Домашен

Лекиќ во ЖРК Вардар до 2019 година

Објавено пред


Андреа Лекиќ го продолжи договорот со ЖРК Вардар, таа во Скопје ќе остане уште две години, односно до јуни 2019 година, објави клубот на својата интернет страница.

Андреа Лекиќ во ЖРК Вардар пристигна во 2013 година од унгарски Ѓер. Таа со „црвено-црните“, во изминатите три сезони има освоено три бронзени медали во Лигата на шампионките.

Сезонава во Лигата на шампионите, Лекиќ има постигнато 32 гола, на шест натпревари. Вардар во моментов е единствена екипа во ЛШ што нема пораз, и има серија од осум победи по ред и десет натпревари без пораз, што е клупски рекорд. Во следното коло од главната фаза на лигата на шампионите на 26 февруари Вардар е домаќин на Будуќност.

Вардар претходно ги продолжи договоротите со Татјана Хмирова, Андреа Кликовац и Барбара Лазовиќ. Кликовац и Хмирова потпишаа двегодишни, а Лазовиќ нов едногодишен договор.

Исто така, минатата недела раководството на клубот го договори и трансферт на Драгана Цвијиќ, која по завршувањето на сезоната од Будуќност ќе пристигне во ЖРК Вардар. крај/мф/нц

Домашен

(Видео) Преку „Фудбал за пријателство“ до вистинските вредности

Објавено пред

Компанијата „Гаспром“ пред фудбалерите на „Вардар“ го презентираше проектот „Фудбал за пријателство“, заедно со учесниците од Македонија. Јордан Минов од „АПРА Портер Новели“ вели дека во проектот учествуваат 211 деца од светот кои на овој начин ги презентираат вредностите на пријателството.

Тие со централата на „Гаспром“ во Москва за учесници од Македонија ги избрале Максим Цониќ за млад фудбалер и Ева Јакимовска за млад новинар.

„Целта на проектот е да се подобри младинскиот фудбал. ‘Алките за пријателство’ се главниот симбол на овој прокет. Тие имаат две бои, зелената боја е за тревата, а, пак, сината за небото. Пресреќен сум што ќе одам во Москва, едвај чекам да патувам. Шансата што ја дава ‘Гаспром’ е една во животот. Мојата цел е да станам фудбалер и да настапувам на светско првенство“, вели Цониќ, млад фудбалер кој ќе го промовира проектот „Фудбал за пријателство“.

Промовирањето на вредностите преку проектот, како и информациите за настаните што се организираат ќе го прави Ева Јакимовска. Таа вели дека стекнувањето нови пријатели, дружењето и искуствата се најважи работи кои ќе ги добие со учеството.

„Јас учествувам во проектот ‘Фудбал за пријателство’, организиран од ‘Гаспром’ заедно со ФИФА. Преку проектот ќе ги промовираме чесноста, праведноста, пријателството, традицијата, но и здравјето“, вели Јакимовска.

Спортиската Наташа Мешковска најави пред фудбалерите на Вардар дека Ева и Максим заедно со целата делегација од Македонија ќе бидат дел од отворањето на Светското првенство во Москва, а ќе го проследат и првиот натпревар.

Прикажи повеќе...

Домашен

Македонските каратисти освоија 17 медали на „Дунав опен 2018” во Виена

Објавено пред

Од

Македонските репрезентативци во традиционално карате освоија вкупно 17 медали: 12 златни, 4 сребрени и 1 бронзен медал на Европскиот фудокан карате куп „Дунав опен 2018” во Виена, Австрија. Златни медали освоија: Дејан Недев во кати-сениори, Емилија Јанчевска во кати и кого-кумите сениорки, Јадранка Недева во кати-постари сениорки, Димитар Витанов во кого-кумите-кадети, Иван Трпковски во ката, кихон и кихон кумите за деца, Димитри Влахо во кихон ипон кумите за деца, Дамјан Таневски во кати и џиу ипон кумите за деца и Иван Трпковски и Дамјан Таневски во енбу м/м. На европскиот куп во Виена учествуваа 13 земји со над 180 натпреварувачи.

Прикажи повеќе...

Daily news

Вардар ќе игра против Сегед или Кил

Објавено пред

Вардар со ремито против Висла 31:31 ги заврши натпреварите во фазата по групи во Лигата на шампионите. Бранителот на титулата ја освои првата позиција во А-групата со 21 бод, пред Барселона и Нант и директно се пласира во четврт-финалето. Покрај Вардар, осмина-финалната рунда ќе ја прескокне и најдобриот тим во Б-групата, ПСЖ.

Четата на Раул Гонзалес за пласман на завршниот турнир во Келн ќе игра против Пик Сегед или Кил. Унгарците завршија на петтото место во групата во која беше Вардар, а Кил во Б-групата го освои четвртото место.

Осмина-финални двојки во ЛШ:

Монпелје-Барселона
Скјерн-Веспрем
Мешков Брест-Нант
Кристијанштад-Фленсбург
Кјелце-Рајн Некар
Пик Сегед-Кил

Двојки за четврт-финале во ЛШ:

Пик Сегед/Кил-Вардар
Кјелце/Рајн Некар-ПСЖ
Мешков Брест/Нант – Скјерн/Веспрем
Кристијанштад/Фленсбург- Монпелје/Барселона

Четвртфиналните натпревари ќе се играат во периодот од 18. до 22.април, а возвратните натпревари од 25. до 29.април.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

(Видео) Приведена скопјанката која пушеше марихуана на улица

Полицијата ја приведе скопјанката која пушеше марихуана на улица и снимката ја сподели на „Фејсбук“. Двајца полицајци попладнево ја лоцирале...

Македонија5 часа

(Видео) Груевски: И сведоците предложени од СЈО сведочеа во наша корист

По денешното судење во кривичниот суд за предметот „Тенк“, поранешниот премиер Никола Груевски се пожали дека судот повторно, како што...

Македонија5 часа

(Видео) Симовски: Етничка припадност ќе нема на пописот оти е непотребен податок

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, најавува револуционери измени на претстојниот попис. Во интервју за „Макфакс“ тој вели...

Македонија10 часа

Владата допрва ќе одлучува дали Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија

Владата допрва ќе одлучува за барањето на Бугарија бизнисменот Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул во Македонија. Портпаролот...

Македонија10 часа

Скопје ќе добие нов екоавтобус

Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот...

Македонија10 часа

Манчевски: Регистарот на населението не е замена за попис

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за...

Македонија11 час

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот...

Македонија11 час

Двајца обвинети за крвавиот четврток излегуваат од притвор бидејќи понудиле гаранција

Две лица, кои се меѓу обвинетите за наслилствaта во Собранието од 27 април минатата година, ќе излезат од притвор бидејќи...

Македонија14 часа

Ердоган: Македонија има поддршка од Турција за влез во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во Анкара се сретна со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Како што соопшти собраниската прес-служба,...

Свет15 часа

Лавров: Путин и Трамп нема да дозволат вооружен судир

Владимир Путин и Доналд Трамп нема да дозволат вооружен судир меѓу Русија и САД, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија15 часа

Ново рочиште за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжи судењето за предметот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на...

Македонија15 часа

Јанакиески на суд за „Сончев Град“

Во кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот „Топлик“ на специјалното јавно обвинителство, во кој се обвинети...

Македонија1 ден

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија2 дена

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија2 дена

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион2 дена

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија2 дена

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија2 дена

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет2 дена

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија2 дена

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Досие