Контакт

Домашен

Пандев амбасадор на УЕФА за Суперкупот

Објавено пред

Горан Пандев, најдобриот македонски фудбалер во изминатата деценија ќе биде амбасадорот на УЕФА Суперкупот „Скопје 2017“. Дуелот во кој за трофејот ќе се борат освојувачот на Лигата на шампионите и победникот во Лига Европа ќе се одигра на 8.август на „Телеком арена“ во Скопје.

Како амбасадор на УЕФА Суперкупот Пандев беше претставен во понеделникот на прес- конференција.

„Благодарност за укажаната доверба. Ќе ми биде голема чест како Македонец да бидам амбасадор на УЕФА Суперкупот 2017. Знаеме дека ќе играат двата тима победници од Лигата на шампионите и Лигата на Европа и ќе биде големо уживање да ги гледаме во Скопје“, исткна фудбалерот на Џенова.

Желбата на Пандев е на 8.август во Скопје да дојдат Манчестер Јунјатед од Лига Европа и Барселона или Јувентус од Лигата на шампиони.

„Како Фудбалска федерација на Македонија ние сме горди што ја заслуживме шансата да го организираме досега најголемиот спортски настан во нашата историја. Благодарност до УЕФА за укажаната доверба. На овој начин ни се отвора вратата за организирање на настани од ваков профил и во иднина. Една од основните цели на УЕФА е развој на фудбалот во сите делови од Европа, нас ни е исклучително важно што преку овој настан и ние како федерација придонесуваме и го доближуваме фудбалот до неговите навивачи и поддржувачи“, рече претседателот на ФФМ, Илчо Ѓорѓиоски. крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Домашен

МЗТ Скопје: Игор Митровски е персона нон грата во Аеродром

Објавено пред

Од

И по (не)проспиената ноќ по поразот од Работнички во вториот финален меч, сѐ уште не може да сфатиме што (ни) се случи во последната секунда, кога судијата Игор Митровски од помошен персонал, кој постои само во интерес на кошаркарите, се промовира во главна ѕвезда и само за да си го задоволи егото ни нанесе – огромна неправда, соопшти МЗТ Скопје Аеродром.

„Далеку од тоа дека во овој самобендисан делител на (не)правдата бараме алиби за нашиот неуспех, за кој во голема мера и самите сме си виновни. Но, никако не можеме да побегнеме од фактот дека и покрај сѐ што се случи, на крајот можевме да дојдеме до посакуваната целта да не беше неговиот очигледен комплекс на повисока вредност. Како поинаку да ја сфатиме желбата да го казни Стефан Синовец, а со тоа и МЗТ Скопје Аеродром, за нешто што беше на границата на коректен старт и тоа во ситуација кога се решава натпреварот на само 1,2 секунди до крајот“, додаваат од клубот.

Тие потсетуваат дека ФИБА уште пред неколку години има испратено допис до своите судии дека не смеат со свои одлуки директно да го решаваат победникот на еден меч. Во моменти како вчерашниот, нивните насоки велат да се остават актерите на паркетот самите да се изборат за посакуваното, а да реагираат само ако се случи нешто што во некоја друга ситуација би се оценило како неспортски прекршок.

„Но, самобендисаниот Митровски, кој очигледно својата желба секогаш да биде во центарот на вниманието ја исполнува експонирајќи се пред оние за кои публиката всушност доаѓа во салите, излезе надвор од овој совет на претпоставените и реши да се стави во улога на заштитник на нашиот противник. Ќе излажеме ако кажеме дека сме изненадени од однесувањето на овој мал човек со голем комплекс, знаејќи го неговото судиско минато. За тие што не знаат, крвникот кој сакаше на наша штета да ја има улогата на Господ е физички најнапаѓаниот судија во историјата на овој спорт кај нас и кој во своето портфолио има најголем број прекинати натпревари. Далеку од тоа дека сугерираме или, пак, оправдуваме вакви насилни реакции, но каде што има чад секогаш има и оган.

Тешко може да поверуваме дека нападот со столче од тренер на прволигаш, клоците од поранешен репрезентативец и боксовите од некогашна легенда на Работнички сега вработена во МКФ, не биле барем малку испровоцирани од неговото арогантно и препотентно однесување на паркетот. Па, што повеќе да се каже за овој судија-крвник освен тоа дека пред десетина години прекина дури и пријателски натпревар во кој една од екипите беше и МЗТ Скопје Аеродром“, се вели во соопштението на клубот.

Тие велат дека „Митровски од синоќа е најомразениот лик во Аеродром, своевидна персона нон грата во овој дел од престолнината. И, ако има правда во МКФ и во судиската организација, тој не само што повеќе нема да стапне во „Јане Сандански“, туку во иднина кошарката ќе ја гледа само преку телевизиските екрани, со забранет пристап и на терените и на трибините“.

Тие му порачуваат одново да го погледне синоќешниот меч, илјадници пати да го врати и прегледа спорниот момент и да ги види фотографиите од таканаречениот прекршок на Синовец. „Но, да се обиде да ги забележи, кога веќе не ги виде синоќа и сите други спорни работи кои, случајно или не, беа на наша штета. Како, на пример, блоковите на Ѓорѓи Чековски, кои повеќе личат на бодичек во хокеј отколку на дел од кошаркарската игра. И тогаш, кога ќе сфати што ни направил, веруваме дека покајанички ќе реши барем да ни испрати СМС-порака со искрено извинување и да ни вети дека никогаш повеќе нема да се појави пред нашите очи. Ниту нам од клубот ниту на армијата наши навивачи, кои исто така се жртви на неговата самобендисаност. А, истовремено ветуваме дека без разлика на болката од неправдата која ни ја нанесе Митровски и која нѐ доведе во лоша ситуација во финалето, ќе продолжиме да даваме сѐ од себе и да гинеме за боите на МЗТ Скопје Аеродром. Така ќе биде како на утрешната трета пресметка во „Градски парк“ и на сите следни мечеви на нашиот клуб без разлика на натпреварувањето“, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Домашен

„Прв до врв“ денеска на Водно

Објавено пред

Од

Денеска ќе се одржи шестото издание на планинскиот спортски настан „Прв до врв 2018“ на скопско Водно.

И годинава учесниците ќе се натпреваруваат во планинско трчање, планински велосипедизам, друмски велосипедизам, како и традиционалниот пикник на целта кај врвот, а по завршувањето, предвидени се музичка програма и церемонија на прогласување на победниците.

Стартот на трките е закажан во 9.45 часот кај Музејот на град Скопје за велосипедистите и во 10 часот кај основното училиште „Кочо Рацин“ за оние што ќе се натпреваруваат во трчање и планинарење.

Оваа година се очекува на учествуваат над две илјади натпреварувачи со најголем број учесници од странство досега. Настанот го организира здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“ во соработка со Град Скопје и со поддршка на деловната и општествената заедница.

Прикажи повеќе...

Домашен

В недела сите на Водно на „Прв до врв“

Објавено пред

Од

В недела на 20 мај ќе се одржи шестото издание на планинскиот спортски настан „Прв до врв 2018“ на скопско Водно.

И годинава најавени се трки во планинско трчање, планински велосипедизам, друмски велосипедизам, како и традиционалниот пикник на целта кај врвот, а по завршувањето на трките, предвидена е музичка програма и церемонија на прогласување на победниците.

Стартовите на трките се закажани во 9.45 часот кај Музејот на град Скопје за велосипедистите, и во 10 часот кај основното училиште „Кочо Рацин“ за оние што ќе се натпреваруваат во трчање и планинарење.

Оваа година се очекува да учествуваат над две илјади натпреварувачи со најголем број учесници од странство досега.

Пријавувањето за учество е сè уште отворено преку веб-страницата www.prvdovrv.mk. Регистрираните учесници ќе може да ги подигнат своите стартни пакети в четврток, петок и в сабота на плоштадот Македонија, а оние што доаѓаат од другите градови и држави тоа ќе може да го сторат и в недела на денот на трката, од 8 до 9 часот кај ОУ „Кочо Рацин“.

Настанот го организира здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“ во соработка со Град Скопје и со поддршка на деловната и општествената заедница.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Заев се сретна со Папата: Кирил и Методиј се темел за врските меѓу Македонија и Ватикан

Светите браќа Кирил и Методиј се силни темели за историските врски меѓу Република Македонија и Ватикан. Ваков е заклучокот од...

Македонија56 минути

Каруселот од плоштад преместен во паркот кај авионот во Аеродром

Од плоштадот во центарот на Скопје, вртелешките и возот се преместени во паркот кај авионот во населбата Аеродром. Реквизитите се...

Македонија2 часа

Ципрас: За Грција ќе биде голема победа ако има одредница пред името Македонија

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, ги оценил денешните преговори за името во Њујорк како критични и чувствителни и рекол дека...

Македонија4 часа

Џафери: Груевски е во психолошка криза

Претседателот на Собранието , Талат Џафери, во интервју за српската Н1 телевизиjа запрашан за неговиот личен однос со експремиерот Никола...

Европа6 часа

Долгоочекуваната уредба на ЕУ за заштита на личните податоци стапи на сила

Од денеска стапи на сила општата уредба на Европската Унија за заштита на личните податоците која Европскиот Парламент ја усвои...

Вести6 часа

Објавено видео од уништувањето на полигон за нуклеарни проби во Северна Кореја

Северна Кореја, во присуство на странски новинари, уништи полигон кој тврди дека служел за нуклеарни проби. Дописникот на „Раша тудеј“...

Вести7 часа

Ким му одговори на Трамп

По одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да ја откаже историската средба со лидерот на Северна Кореја, од Пјонгјанг соопштиле...

Македонија7 часа

Продолжуваат преговорите за името во Њујорк

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Њујорк треба да ги...

Македонија7 часа

Пoсебен сообраќаен режим во Скопје поради празникот Задушница

По повод верскиот празник Задушница денеска како и во деновите од викендот (25/26 и 27.05) во периодот од 06 до...

Македонија8 часа

Заев на аудиенција кај папата Франциско

Премиерот Зоран Заев и придружната владина делегација денеска ќе присуствуваат на аудиенција кај папата Франциско во апостолската палата во Ватикан....

Свет1 ден

Трамп го откажа состанокот со Ким

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја откажа средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, планирана за на 12 јуни, соопшти Белата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев и Борисов на заедничко чествување на Свети Кирил во Рим

Премиерот Зоран Заев, во придружба на сопругата и на владината делегација  денеска, во рамките на посетата на Република Италија и...

Топ1 ден

Ракометар на „Металург“ нападнат по синоќешниот натпревар

Дваесет и двегодишниот ракометар на „Металург“, Ф.К. од Битола бил нападнат синоќа по завршувањето на ракометниот натпревар помеѓу неговиот тим и...

Свет1 ден

„Имате 48 часа да ги напуштите САД“ – Америка протера двајца венецуелски дипломати

САД наредиja протерување на двајца венецуелски дипломати, како одговор на одлуката на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро да протера двајца...

Македонија1 ден

20 години затвор му се закануваат на Груевски со останатите 4 обвиненија

Доколку експремиерот, Никола Груевски, биде осуден за останатите 4 обвиненија кои му ги поднесе СЈО, може да добие максимална казна...

Македонија1 ден

Истрагата за убиениот словачки новинар води до Албанци од Македонија

Истрагата за убиството на словачкиот новинар Јан Кучијак и неговата свршеница ги донела истражителите до албански бизнисмени од Македонија, кои...

Македонија1 ден

Нова рунда преговори за името во Њујорк

Денеска и утре министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас ќе се одржат нова...

Топ1 ден

Во тешка сообраќајка во Штип загина 21-годишна девојка

Во тешка сообраќајка во Штип, утрово животот го загуби двесет и едногодишна девојка од Свети Николе. Сообраќајката се случила на...

Македонија1 ден

Денеска дожд и грмежи, од утре потопло време

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално се очекуваат пообилни...

Македонија1 ден

ЈСП со изменет возен ред поради двата празника

Денеска и утре возниот ред на автобусите од јавниот превоз ќе биде изменет поради двата празника, 24 Мај – Денот...

Досие