Контакт

Домашен

Прва титула во Купот за кошаркарките на Вардар

Објавено пред


Кошаркарките на Вардар ја прекинаа доминацијата на Бадел 1862 и ја освоија својата прва титула во Купот на Македонија во клупската историја.

Вардарки, финалниот меч во Кавадарци го добија со резултат 69:65 (24:22, 18:15, 11:1511, 14:13).

Едина Муса постигна 23 поени и го предводеше Вардар до трофејот. Уште три кошаркарки кај победникот постигнаа двоцифрен број на поени: Ватс 11, а Ѓорчева и Деловска по 10.

На спротивната страна се истакнаа Лескароска со 20, односно Тајчевска со 17 и Пејковска со 16 поени. крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Домашен

(Видео) Преку „Фудбал за пријателство“ до вистинските вредности

Објавено пред

Компанијата „Гаспром“ пред фудбалерите на „Вардар“ го презентираше проектот „Фудбал за пријателство“, заедно со учесниците од Македонија. Јордан Минов од „АПРА Портер Новели“ вели дека во проектот учествуваат 211 деца од светот кои на овој начин ги презентираат вредностите на пријателството.

Тие со централата на „Гаспром“ во Москва за учесници од Македонија ги избрале Максим Цониќ за млад фудбалер и Ева Јакимовска за млад новинар.

„Целта на проектот е да се подобри младинскиот фудбал. ‘Алките за пријателство’ се главниот симбол на овој прокет. Тие имаат две бои, зелената боја е за тревата, а, пак, сината за небото. Пресреќен сум што ќе одам во Москва, едвај чекам да патувам. Шансата што ја дава ‘Гаспром’ е една во животот. Мојата цел е да станам фудбалер и да настапувам на светско првенство“, вели Цониќ, млад фудбалер кој ќе го промовира проектот „Фудбал за пријателство“.

Промовирањето на вредностите преку проектот, како и информациите за настаните што се организираат ќе го прави Ева Јакимовска. Таа вели дека стекнувањето нови пријатели, дружењето и искуствата се најважи работи кои ќе ги добие со учеството.

„Јас учествувам во проектот ‘Фудбал за пријателство’, организиран од ‘Гаспром’ заедно со ФИФА. Преку проектот ќе ги промовираме чесноста, праведноста, пријателството, традицијата, но и здравјето“, вели Јакимовска.

Спортиската Наташа Мешковска најави пред фудбалерите на Вардар дека Ева и Максим заедно со целата делегација од Македонија ќе бидат дел од отворањето на Светското првенство во Москва, а ќе го проследат и првиот натпревар.

Прикажи повеќе...

Домашен

Македонските каратисти освоија 17 медали на „Дунав опен 2018” во Виена

Објавено пред

Од

Македонските репрезентативци во традиционално карате освоија вкупно 17 медали: 12 златни, 4 сребрени и 1 бронзен медал на Европскиот фудокан карате куп „Дунав опен 2018” во Виена, Австрија. Златни медали освоија: Дејан Недев во кати-сениори, Емилија Јанчевска во кати и кого-кумите сениорки, Јадранка Недева во кати-постари сениорки, Димитар Витанов во кого-кумите-кадети, Иван Трпковски во ката, кихон и кихон кумите за деца, Димитри Влахо во кихон ипон кумите за деца, Дамјан Таневски во кати и џиу ипон кумите за деца и Иван Трпковски и Дамјан Таневски во енбу м/м. На европскиот куп во Виена учествуваа 13 земји со над 180 натпреварувачи.

Прикажи повеќе...

Daily news

Вардар ќе игра против Сегед или Кил

Објавено пред

Вардар со ремито против Висла 31:31 ги заврши натпреварите во фазата по групи во Лигата на шампионите. Бранителот на титулата ја освои првата позиција во А-групата со 21 бод, пред Барселона и Нант и директно се пласира во четврт-финалето. Покрај Вардар, осмина-финалната рунда ќе ја прескокне и најдобриот тим во Б-групата, ПСЖ.

Четата на Раул Гонзалес за пласман на завршниот турнир во Келн ќе игра против Пик Сегед или Кил. Унгарците завршија на петтото место во групата во која беше Вардар, а Кил во Б-групата го освои четвртото место.

Осмина-финални двојки во ЛШ:

Монпелје-Барселона
Скјерн-Веспрем
Мешков Брест-Нант
Кристијанштад-Фленсбург
Кјелце-Рајн Некар
Пик Сегед-Кил

Двојки за четврт-финале во ЛШ:

Пик Сегед/Кил-Вардар
Кјелце/Рајн Некар-ПСЖ
Мешков Брест/Нант – Скјерн/Веспрем
Кристијанштад/Фленсбург- Монпелје/Барселона

Четвртфиналните натпревари ќе се играат во периодот од 18. до 22.април, а возвратните натпревари од 25. до 29.април.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

На Преспанското Езеро се продаваат вили „Јелена Карлеуша“ и „Лепа Брена“

Битолчанец ги спои српските ѕвезди Јелена Карлеуша и Лепа Брена. Капм-приколките опшиени со лимени тараби во автокампот „Крани“ ги крстил...

Македонија1 час

Димитров в среда ќе се сретне со Коѕијас и Нимиц во Виена

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, в среда (25 април) во Виена во...

Македонија3 часа

Извештајот за СЈО ќе се разгледува в среда

Седницата за Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците се одложи поради координацијата на политичките партии, по барање на...

Македонија4 часа

Мендух Тачи и Сашо Мијалков утре седнуваат на обвинителна клупа за „Титаник 2“

Утре почнува судењето за Мендух Тачи, Сашо Мијалков и поранешните членови на Државната изборна комисија, Сашо Срцев, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска...

Македонија5 часа

Советот на јавни обвинители ќе ги интервјуира кандидатите за шефовските позиции на организиран криминал и скопското обвинителство

Советот на јавни обвинители оваа и следната недела ќе ги интервјуира кандидатите за обвинители и кандидатите за шефовите на скопското...

Македонија5 часа

(Видео) Пуштен во употреба автопатот Демир Капија – Смоквица

На свечена церемонија денеска напладне е пуштена во употреба автопатската делница Демир Капија – Смоквица, последниот дел од Коридорот 10...

Македонија5 часа

(Видео) Скопје ќе зајми полицајци од други градови

По акцијата за контрола за присуство на алкохол кај возачите викендов во Скопје, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски најави...

Македонија6 часа

Тајна средба на Димитров и Коѕијас во Виена?

Изминатите неколку денови грчките медиуми шпекулираат за нова тајна средба во Виена помеѓу министрите за надворешни работи на Грција и...

Топ6 часа

Почина мотоциклистот од сообраќајката кај Битола

Мотоциклистот кој вчера учествуваше во сообраќајна несреќа на патот Битола-Ресен починал во Клиничката болница Битола. МВР соопшти дека се работи...

Македонија8 часа

Извештајот на СЈО денеска на собраниската комисија за политички системи

Новиот шестмесечен извештај на специјалното јавно обвинителство за периодот од 15 септември до 15 март денеска ќе се најде на...

Економија8 часа

СДСМ е фатен во милионски криминал со државни пари во ЕЛЕМ, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ преку договор склучен во четири очи е фатен во милионски криминал со државни пари во АД ЕЛЕМ.СВ-Инвест и РЕК...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Кого го штити Заев за случајот „Монструм“?

„Семејствата на монструозно егзекутираните момчиња кај Смилковско Езеро мора да добијат правда. Момчињата беа жртви на брутална ликвидација, терористички акт...

Македонија1 ден

Владата ги објави националните стратегии за спречување екстремизам и борба против тероризмот

Владата ги објави националната стратегија за спречување на насилен екстремизам (2018-2022) и националната стратегија за борба против тероризам (2018-2022) заедно...

Свет1 ден

Над 50 загинати во Кабул, Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот

Во бомбашкиот напад во Кабул расте бројот на загинати. Според најновите информации, загинале 52 лица, меѓу кои 21 жена и...

Економија1 ден

Без безбедносни сертификати се пушта автопатот Демир Капија-Смоквица, вели Груевски

Екс-премиерот и актуелен пратеник Никола Груевски обвинува дека власта го пушта во употреба автопатот Демир Капија -Смоквица без соодветните безбедносни...

Македонија1 ден

Единствена Македонија: По секоја цена ќе ја спроведеме намерата на народот за стратешки сојуз со Русија

Марионетската власт во Македонија и нивните странски газди мора да се во паника штом започнаа да го плашат народот со...

Македонија1 ден

Колариќ: Дали Шилегов има однапред договорена милионска зделка за набавка на автобуси?

Од опозициската партија реагираат дека градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов досега потпишал два меморандуми за пробно користење на автобус на...

Македонија1 ден

Приведени четворица скопјани кои ограбувале бензиски пумпи, маркети и аптеки

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ј.(35), Ш.Е.(50) и М.Е. (36), сите од Скопје, и против едно...

Регион1 ден

Вулин: На Хрватска ѝ смета тоа што Србија ја зборува вистината

На властите во Хрватска им смета тоа што Србија ја зборува вистината и им сметаат Србите кои ја зборуваат вистината,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како...

Досие