Контакт

Спорт

Домашна титула број 13 за Вардар како „загревање“ за Лигата на шампионите

Објавено пред

Со победа од 36:29 над Еурофарм Работник на домашен терен, екипата на Вардар на две кола до крајот од Суперлигашкиот плејоф, ја осигура 13-тата домашна титула.

На Вардар му преостануваат уште два натпревара до крајот на Првенството против Пелистер на домашен терен и против Металург во Автокоманда. Ова е 13. титула за Вардар во 27. сезона од домашниот шапионат, со што „црвено-црните“ се далеку пред пред Металург и Пелистер кои се изедначени со по 6 трофеи досега.

На церемонијата што се одржа пред голем број навивачи на клубот, пехарот и медалите ги доделија Генералниот Секретар на Ракометната Федерација на Македонија, Филип Милошевски и Ѓорѓи Тренковски член на УО на РФМ.

Фото: РФМ

Меѓународен

Долгот на Фенербахче надминал 650 милиони долари

Објавено пред

Турскиот спортски клуб Фенербахче соопшти дека долгот на клубот изнесува над 650 милиони долари.

Менаџментот на Фенербахче одржа финансиска пленарна седница на својот матичен стадион „Улкер“, каде што соопшти дека долгот на клубот изнесува 661,6 милион долари.

Во 2017 долгот на спортскиот гигант изнесувал 767 милиони долари.

Според потпретседателот на клубот, Бурхан Карачам, порастот на странските валути наспроти падот на лирата негативно влијае на клубот.

Генерално, Фенербахче своите играчи ги исплаќа во странска валута.

Карачам вели дека дури и најмалата загуба во вреднсота на лирата наспроти странските валути претставува загуби од десетици милиони долари годишно.

Според Карачам, профитот на Фенербахче за 2018 година изнесува 311 милиони долари.

Основан во 1907 година во Истанбул, спортскиот клуб Фенербахче е еден од најголемите клубови во Турција и се натпреварува во повеќе спортови, како фудбал, кошарка и одбојка.

Фенербахче е еден од најпопуларните фудбалски клубови, како што и покажува бројот на фанови на нивниот инстаграм-профил (4,3 милиони), како и „Твитер“ (6,6 милиони).

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Тоти си заминува со горчина во устата: Како да умирам!

Објавено пред

Легендата на Рома, Франческо Тоти ги потврди шпекулациите и денеска на прес-конференција објави дека си заминува од клубот и во исто време упати многу обвинувања кон американскиот сопственик на тимот, Џејмс Палота.

Тоти вели дека тие го исклучувале од секоја одлука и зборуваше за тоа како се чувствува да ја прекине 30-годишната поврзаност со „волчицата“.

„Ќе беше прекрасно новите сопственици да веруваа во мене. Тие ги знаеја моите намери и тоа што го сакав, да дадам многу за овој клуб, но искрено никогаш не ме сакаа. Ме исклучуваа од секоја одлука. Односите со техничкиот директор Франко Балдини беа непостоечки. Само ќе кажам дека никогаш нема да направам нешто да ја оштетам Рома. Ова е многу полошо од пензионирањето како фудбалер. Да се замине од Рома е како да се умре. Чувствувам дека ќе беше подобро да умрев“, вели Тоти.

Откако ја помина целата кариера во Рома, постигнувајќи 307 гола во 786 настапи во 25 сезони, 42-годишниот Тоти пред две години се повлече од спортот, но вели дека работите се смениле во 2011 година кога дојде американскиот конзорциум. Тој на прес-конференцијата дури изјави дека Американците не сакаат римјани во клубот откако и Даниеле де Роси минатиот месец го одигра последниот меч за клубот откако не му понудија нов договор.

„Осум години Американците се обидоа да не отстранат од Рома. Јас никогаш не бев вклучен во технички проект. Првата година не беше проблем, но втората година знаев што сакам да правам и не добив шанса. Еден од нас мораше да замине. Тие не сфаќаат што прават тука, бидејќи не живеат во градот, не ги чувствуваат весниците, радиото. Кога си од Рим, сфаќаш што е да си римјанин и сосема е поинаков. Палота никогаш не беше тука“, додава Тоти.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лотито го смени ставот: Милинковиќ-Савиќ може да си оди!

Објавено пред

Помина една година откако претседателот на римски Лацио, Клаудио Лотито тврдоглаво одбиваше вртоглави милионски суми за српскиот фудбалер во Лацио, Сергеј Милинковиќ-Савиќ. Сега, го промени ставот и подготвен е да ги разгледа понудите.

Минатото лето тој бараше 150 милиони евра за СМС, но освен Милан кој за Србинот понуди 80 милиони, ниеден друг клуб не „загриза“.

Сепак, со неубедливите игри во Лацио и пред се за Србија на минатогодишното СП во Русија цената на Сергеј драстично падна.

Лацио сега за него бара 80 милиони евра, а тигнала понуда од Јувентус од 60 милиони евра + играч како дополнување. Покрај „Старата дама“, за СМС е заинтересиран и ПСЖ.

Лотито за „Газета дело Спорт“ изјавил дека е подготвен да го пушти Сергеј да го напушти клубот.

„Во Лацио ги задржуваме само оние кои сакаат да останат. Доколку играчот изрази желба за нов предизвик, нема да му стоиме на патот. Цената ќе биде во склад со тоа што е прогласен за најдобар играч во средниот ред во Серија А“ – рече Лотито.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Анкета на „Макфакс“: Шилегов направил најмалку за градот Скопје

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Кој градоначалник на Скопје направи најмалку за градот?“, најголем...

Македонија4 часа

(Видео) Жителите на населбата Јака се жалат – живееме во кал и мрак, без јавен превоз

Седум години по почнувањето на изградбата на населбата Јака во Илинден, состојбата е непроменета – очајна, а општинската власт не...

Македонија4 часа

Хан: Северна Македонија направи храбри компромиси, ЕУ губи ако не ја награди земјата

Политичкиот компромис на земјите од Западен Балкан треба да биде награден, изјави комесарот за проширување, Јоханес Хан, во пресрет на...

Економија5 часа

Објавен јавниот повик за бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето-износот од 22.000 денари е...

Бегството на Груевски6 часа

(Видео) Државата ќе бара екстрадиција на Груевски како организатор на 27 април

Државата ќе бара екстрадиција на поранешниот премиер и бегалец од правдата, Никола Груевски, за настаните од 27 април 2017 година...

Регион7 часа

Јадранот се задушува во пластика и е меѓу најзагадените мориња во Европа

Концентрацијата на пластичен отпад на дното на Јадранското Море е меѓу најголемите во Европа по североисточниот дел на Медитеранот и...

Вести20 часа

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на...

Македонија21 час

(Видео) СДСМ избра нов Извршен одбор

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на...

Спорт21 час

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло...

Вести1 ден

Сопругата на премиерот на Израел со државни пари јадела во луксузни ресторани

Сопругата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху, е казнета со 15.000 долари за злоупотреба на државни фондови. Судот...

Спорт1 ден

Рекорд – дрес на Бејб Рут продаден за 5.64 милиони долари!

Дрес на американската безбол легенда Бејб Рут го сруши рекордот за најскапо продадена спортска „меморабилија“, откако на аукцијата во Њујорк...

Свет1 ден

Електричен дефект ги остави Аргентина и Уругвај без струја

Голем дефект во електричната мрежа ги остави Аргентина и Уругвај без струја, соопшти главната електродистрибутивната мрежа на Аргентина. Според информациите,...

Топ1 ден

Мотоциклист удри во 83-годишна жена на „Партизанска“ и побегна

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената...

Свет1 ден

Трамп повторно го нападна градоначалникот на Лондон поради насилствата

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го критикуваше градоначалникот на Лондон, Садик Кан, нарекувајќи го „катастрофа“, кој го уништува главниот...

Свет1 ден

Се судрија два мали авиони во Нов Зеланд, загинаа двајцата пилоти

Два лесни авиони се судрија при слетување на аеродромот „Худ“ на Нов Зеланд, двајцата пилоти загинаа, соопшти полицијата. Според информациите,...

Свет1 ден

Силно невреме во Швајцарија и Франција, има и загинати

Една жена загинала кога на неа паднало дрво, а друга жена загинала во несреќа на езеро во источна Франција, кое...

Свет1 ден

Вонредна состојба на Нов Зеланд по земјотрес во океанот, се очекува силно цунами

Новозеландската цивилна заштита издаде предупредување после земјотресот со интензитет од 7,4 степени, регистриран во Тихиот океан кај островот Кермадек, ненаселена...

Бегството на Груевски2 дена

Груевски: Напамет не ми паднало да влегувам во багажник за какви било цели

Експремиерот Никола Груевски се огласи на Фејсбук по изјавата на премиерот Заев за германски „Франкфуртер алгемајне цајтунг“(ФАЦ), каде тој рече...

Економија2 дена

ММФ: Најголемиот проблем на Западен Балкан е лошата инфраструктура и невработеноста

Недостигот на капитал и ниската вработеност се најголемиот проблем на земјите од Западен Балкан, изјавил високиот регионален претставник на Меѓународниот...

Македонија2 дена

(Видео) Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека се што направивме вредело

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На...

Досие