Контакт

Спорт

Доналд Трамп ќе биде коментатор на камбекот на Холифилд

Објавено пред

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп ќе биде посебен гостин и коментатор на камбекот во рингот на Ивандер Холифилд против поранешната УФЦ ѕвезда, Витор Белфорт на Флорида овој викенд.

Трамп, кој честопати беше поврзуван со спортовите како кечерите и УФЦ, ќе биде пред микрофонот во дуелот на двата ветерани, заедно со неговиот Доналд Трамп Јуниор, а најавите се дека „нема да има филтер“, ниту ограничувања на јазикот во мечот од осум рунди.

„Сакам големи фајтери и големи борби. Едвај ја чекам борбата во сабота вечер да ги споделам моите размислувања. Нема да сакате да ја пропуштие оваа специјална вечер“, изјави Трамп.

Промотерите го повикаа Трамп откако од мечот се повлече Оскар де ла Хоја, кој требаше да влезе во рингот со Белфорт, пред да добие КОВИД-19.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Халанд не запира, со два гола во мрежа го испрати Унион во Берлин!

Објавено пред

Борусија Дортмунд на крилата на фантастичниот Ерлинг Халанд стигна до нова победа во Бундеслигата. „Милионерите“ предмалку со 4-2 беа подобри од тимот на Унион Берлин, а Норвежанецот на двапати се запиша во листата на стрелците.

Гуереиро во 10 минута со прекрасен гол го отвори мечот, а Халанд во 24 минута веќе зголеми на 2-0.

Во 52 минута со автоголот на Фридрих домашните дојдоа до убедлива предност од 3-0.

Пет минути подоцна Крусе од пенал намали на 3-1. Гостите од главниот град во 81 минута сериозно се заканија да направат изненадување. Воглсамер прецизен за намалување на домашното водство на 3-2.

Сепак, само 2 минути подоцна со својот втор погодок Халанд стави до знаење дека трите бода денеска остануваат во Дортмунд.

„Жолто-црните“ со денешниот триумф собраа 12 од можните 15 бода сезонава, доволни за втора позиција и 1 бод заостанување зад лидерот и актуелен шампион – Баерн Минхен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Четата на Тухел ги „искуба петлите“ и се качи на втората позиција

Објавено пред

Лондонското дерби меѓу Тотенхем и Челси им припадна на „сините“ со резултат 3-0.

Иако ударната игла во составот на Томас Тухел, белгискиот ас Ромелу Лукаку денеска не беше прецизен, сепак во таборот на Челси расположени за голови беа дефанзивците Тијаго Силва, Антонио Ридигер и креаторот на играта, Нголо Канте.

По првите 45 минути мрежите мируваа, а немаше ниту големи возбудување во двата шеснаесетника.

Во вториот дел уште на стартот, во 49 минута Маркос Алонсо одлично нафрли од корнер, а Силва највисок во скокот со глава носи гостинска предност од 1-0.

Не поминаа ниту 8 минути, а на семафорот веќе стоеше 0:2.

Канте доби пас и се обиде од дистанца да ги испроба можностите на репрезентативниот колега, Уго Лорис. На патот кон неговата мрежа топката закачи еден од „петлите“ и го смени правецот за втор гол за Челси.

Во 75 минута Силва имаше уште една добра можноста со глава за трет гол за својот тим, но овојпат Лорис беше на висина на задачата.

Комплетната доминација на „сините“ резултираше во второто полувреме за Тотенхем само еднаш да се закани кон голот на Менди.

Точка на мечот стави стоперот Ридигер кој најдобро се снајде во шеснаесетникот на домаќините и во 92 минута ја погоди мрежата на Спарси за конечни 3-0.

По 5 кола, Челси заедно со Ливерпул и Јунајтед имаат по 13 бодови, со 4 триумфи и само едно реми.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Фармацевтите“ го најдоа лекот за „швабите“ и со играч помалку!

Објавено пред

Баер Леверкузен со 3-1 славеше кај Штутгарт во рамки на петтото коло во Бундеслигата.
Гостите преку Андрих уште во втората минута дојдоа во водство.

Феноменалниот чешки напаѓач Патрик Шик во 19 минута погоди за двојно поголема предност на гостите од Леверкузен.

„Фармацевтите“ се чини не ги поремети ни тоа што од 32 минута играа беа стрелецот на првиот гол кој заработи директен црвен картон.

Во 38 минута Мангала погоди за домашните за намалување на предноста на 1-2.

Во вториот дел кога се очекуваше популарните „шваби“ да ја валоризираат бројчаната предност на теренот, Вирц во 70 минута ги постави конечните 1-3.

Баер е трет на табелата по некомплетното коло со 10 поени, додека Штутгарт до само 1 победа во 5 меча е при дното на табелата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

23 починати и 365 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа направени се 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи...

Македонија3 часа

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет3 часа

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија4 часа

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија6 часа

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија9 часа

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ9 часа

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет10 часа

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет11 час

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа11 час

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет11 час

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија24 часа

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ1 ден

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет1 ден

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија1 ден

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија1 ден

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет1 ден

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ1 ден

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет1 ден

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија2 дена

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Досие