Контакт

Спорт

Донарума признава: Плачев кога Михајловиќ си отиде од Милан

Објавено пред

Џанлуиџи Донарума признава дека секогаш ќе му биде благодарен на поранешниот тренер на Милан, а сега прв човек на Болоња, Синиша Михајловиќ кој му даде шанса да стане прв голман на „росонерите“ на само 16 години.

20-годишниот Донарума и покрај сите шпекулации за заминување има уште две години од својот договорот и признава дека да не бил Михајловиќ, кој сега се бори со леукемијата, тој немало да има кариера.

„Вечно ќе му бидам благодарен. Секогаш го давав максимумот да помогнам на тимот и бев толку нервозен кога дебитирав. Кога Синиша ден пред натпреварот ми кажа дека ќе бранам не му верував. Бев подготвен и тој го знаеше тоа. Тој е како лав и затоа му посакувам брзо оздравување. Кога си замина од Милан плачев, бидејќи тој беше човекот кој ми даде сè“, вели Донарума.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нема приватност – се појавија фотографии од свадбата на Надал (галерија)

Објавено пред

Иако беа преземени сите мерки за безбедност и за зачувување на приватноста, шпанските папараци успеаја да обезбедат фотографии од свадбата на тениската суперѕвезда Рафаел Надал со Франциска Перелјо во Мајорка во саботата.

Во тврдината „Ла форталеза“, која е изградена во 1628 година, Надал конечно стави прстен на раката на Перелјо, со која е заедно веќе 14 години, пред избрани 350 гости.

Според шпанските медиуми на церемонијата присуствувал и Хуан Карлос Први, кралот на Шпанија од 1975 до 2014 година, додека за исхраната на гостите се грижел познатиот готвак Кике Дакоста. Помеѓу гостите беа и тенисерите Фелисијано Лопез и Хуан Монако, шпанската актерка Каролина Серезуела, како основачот на компанијата за луксузни часовници, Ришар Миј.

Надал нема да има време за долг меден месец – тој ќе се врати на тренинзи пред настапите на завршните турнири од сезоната – Мастерсот во Париз, АТП финалето во Лондон и Дејвис куп финалето во Мадрид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Компанијата се извини за ВАР-фарсата на Тотенхем-Ватфорд (видео)

Објавено пред

„Хок-ај иновејшнс“, компанијата која ја обезбедува ВАР технологијата во Премиер лигата се извини на навивачите на Тотенхем и Ватфорд за бизарниот саботен меч (1:1) и вети дека ќе работи со судиите и со Премиер лигата на решавањето на проблемите.

Ватфорд имаше „летечки старт“ на мечот откако Абдулаје Дукуре постигна гол во шестата минута за тимот на последното место на Премиер лигата, но тие не добија пенал кога Јан Фертонген го собори Жерард Деулофеу во шестнаесетникот. Потоа, Деле Али постигна гол, кој прво беше поништен од ВАР-системот, кој прво на големиот екран покажа дека нема гол, за потоа да ја поправи одлуката.

„Работиме заедно со судиите и со Премиер лигата да ги сфатиме причините за овој проблем и работиме на мерки со кои ќе осигураме ова да не се повтори“, се вели во соопштението.

Тренерот на Ватфорд, Кике Санчез Флорес изјави дека губи доверба во ВАР системот, велејќи дека станува очигледно дека не се работи за „објективен“ систем.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бизарни сцени во Мексико – фудбалерите на Веракруз одбија да играат, Тигрес им дадоа два гола (видео)

Објавено пред

Дуелот од мексиканската Лига МХ помеѓу Тигрес и Веракруз донесе неверојатни сцени, откако фудбалерите на Веракруз протестираа со неиграње во првите минути од мечот, но ова не ги спречи Тигрес да им дадат два гола.

Веракруз протестираа поради финансиската криза и неисплатените плати и наместо да добијат солидарност од ривалите од Тигрес, тие им дадоа два гола преку Едуардо Варгас и Андре-Пјер Жињак, пред мечот да заврши 3:1.

„Тие знаеја дека ќе стоиме три минути, така што е тажно што се решија за таков потег“, вели дефанзивецот на Веракруз, Карлос Салсидо.

Но, Гвидо Пизаро од Тигрес вели дека не било така.

„Пред мечот, тие ни кажаа дека ќе застанат една минута, но потоа се решија да го продолжат тоа на три минути. Ние им кажавме дека ќе ги чекаме само една минута“, вели Пизаро.

Веракруз се на последното место на табелата без победа во 13 меча, а фудбалерите саркастично им аплаудираа на Тигрес на крајот на мечот. Тигрес, пак, се трети на табелата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Пановски: „Ла Верита“ пишува глупости, Заев не барал одмрзнување на 750.000 евра

Обвинителот во Јавното обвинителство за гонење организиран криминал, Наум Пановски ги демантира пишувањата на италијанскиот весник „Ла Верита“ за инволвираност...

Свет3 часа

(Видео) Тестиран првиот лет во историјата од Њујорк до Сиднеј без прекин

Авион на австралискиот авиопревозник по 19 часа и 16 минути лет, утрово успешно слета во Сиднеј. Тоа беше прв нон-стоп...

Свет3 часа

Трамп ја повлече одлуката самитот на Г7 да се одржи во неговиот хотел на Флорида

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повлече одлуката следниот амит на Г7 да се одржи во неговиот хотел „Дорал“ во близина...

Свет3 часа

Турција планира да врати два милиони бегалци во Сирија

Портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин, изјави дека Турција сака силите на сириската Влада да се повлечат од пограничното подрачје,...

Македонија3 часа

Лидерите на средба кај Пендаровски за предвремени парламентарни избори

Лидерите на најголемите политички партии денеска попладне во вила Водно ќе имаат лидерска средба, на која повика претседателот Стево Пендаровски...

Свет4 часа

Туск доби писмо од Џонсон за одлагање на брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск потврди дека синоќа добил писмо од британскиот премиер Борис Џонсон во кое се бара...

Свет4 часа

Во Барселона повторно судири меѓу полицијата и демонстрантите

Во Барселона синоќа продолжија судирите помеѓу полицијата и демонстрантите, откако Мадрид го одби барањето на каталонскиот лидер, Квим Тора, кој...

Свет17 часа

Турција ги предупреди САД: Исполнете ги своите обврски или ја обновуваме операцијата во Сирија

Турскиот министер за одбрана, Хилуси Акар изјави дека турската војска е подготвена да ја обнови операцијата „Извор на мир“ во...

Свет20 часа

Џонсон: Предлог законот за брегзит ќе го испратам во парламентот идната недела

Британскиот премиер Бори Џонсон им порача на пратениците дека од Брисел нема да бара ново одлагање. Тој треба да побара...

Свет20 часа

Одложено конечното решавање на брегзит

Британските пратеници усвоиjа амандман со кој се бара одложување на гласањето за договорот за брегзит. За одлуката за пролонгирање на...

Топ21 час

Во стан во Карпош пронајден мртов маж

Во стан на ул.„Вич“ во скопската населба Карпош, вчера утрото бил пронајден починат 54-годишнен маж, М.Ш., соопшти МВР. По наредба...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски: Очекувам да се договориме за избори, ако Заев не се премисли

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори,...

Македонија1 ден

(Видео) Заев предлага предвремени избори што е можно побрзо

Премиерот Зоран Заев предлага одржување на предвремени парламентарни избори што е можно побрзо. Во своето прво обраќање откако Европската Унија...

Вести1 ден

(Видео) Вонредна состојба во Чиле по насилните протести поради поскапувањето на јавниот превоз

Чилеанскиот претседател, Себастијан Пинера, прогласи вонредна состојба во Сантијаго откако во градот со шест милиони луѓе синоќа избувнаа немири во...

Македонија1 ден

Инспекциски надзор во училиштето во Гостивар каде учениците ја поздравија воената операција во Сирија

Во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар, каде што учениците со војнички поздрав ја поздравија турската офанзива во Сирија,...

Македонија1 ден

Измама во ФК Куманово 1903, претседателот затаил данок од речиси милион денари

Полицијата поднесе кривична пријава против претседателот на правното лице „Фудбалски клуб Куманово 1903“, против сметководителка и против правното лице Здружение...

Свет1 ден

Почна најдолгиот лет во светот, научници го следат однесувањето на патниците

Авиокомпанијата „Квантас“ вчера вечер го почна најдолгиот комерцијален лет во светот што ќе ги поврзе Њујорк и Сиднеј и ќе...

Економија1 ден

Светска банка ќе даде поддршка од 120 милиони долари за финансирање на пет проекти

Светска банка ќе даде поддршка од околу 120 милиони долари за финансирање на пет проекти со кои ќе се подобри...

Европа1 ден

(Видео) Полицијата ја презеде контролата над улиците во Барселона, уапсени 27 лица

Каталонската и шпанската полиција ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови по синоќешните насилни протести. Полицијата...

Македонија1 ден

САД: Разочарани сме од одлуката на ЕУ за Северна Македонија

САД изразија разочараност затоа што Европскиот совет не додели датум за преговори за Северна Македонија и за Албанија.Стејт департментот наведува...

Досие