Контакт

Спорт

Дончиќ го среди Портланд, Лејкерс немоќен во Филаделфија (видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Филалделфија забележаа победа над ЛА Лејкерс 143:120, Лука Дончиќ го предводеше Далс Маверикс до минималната победа над Портланд Трејлблејзерс 102:101, а Голден стејт Вориорс успеа да слави над Мајами хит иако во еден период имаше минус од 19 поени.

Дуелот во Филалделфија мина во знакот на Џоел Ембид и Кајл Кузма. Ембид со 37 поени и 14 скока беше најефикасен кај Филалделфија, во чии редови уште се истакнаа Тобајас Херис со 22 и Џеј Џеј Редик со 21 поен.

На спротивната страна блескаше Кузма со 39 поени, Леброн Џејмс застана на 18 поени, 10 скока и 9 асистенции.

Далас Маверикс во драматичен меч го совлада Портланд 102:101. Лука Дончиќ 13 од своите 28 поени постигна во последниот период, кој Далас го доби 24:9. Демијан Лилард за Портланд постигна 30 поени, а Јусуф Нуркиќ оствари дабл-дабл од 18 поени и 10 скока.

Актуелниот шампион, Голден стејт Вориорс, имаше негатива во првата четвртина 7:26 во дуелот со Мајами хит, но на крајот победи 120:118. Демаркус Казинс на 5,4 секунди до крајот реализира две слободни фрлања.

Кевин Дурент постигна 39 поени, десет повеќе од Клеј Томпсон, а Стеф кари запиша 25 коша.

Џош Ричардсон, со рекордни во кариерата 37 поени, беше најефикасен играч на Мајами.

Орландо Меџик беше убедлив против Атланта Хокс 124:108. Никола Вучевиќ забележа 19 поени и 12 скока, поен помалку постигна Теренс Рос.

Сакраменто Кингс очекувано го совлада Феникс Санс 117:104. Марвин Бигли забележа 32 поена, а српските репрезентативци Богдан Богдановиќ и Немања Бјелица реализираа 14, односно 10 поени.

Девин Букер за Финикс постигна 27 поени. Играчите на Финикс го забележаа 14. пораз во низа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Берлускони: Мојата Монца може да го победи Милан со 3:0

Објавено пред

Поранешниот сопственик на фудбалскиот гигант Милан, Силвио Берлускони кој сега е сопственик на третолигашот во Италија, тимот на Монца, тврди дека неговиот сегашен клуб би можел да ги совлада „росонерите“.

„Разговарав со претседателот на Милан и му предложив пријателски меч. Ние ќе победиме со 3:0 се разбира. Секој кој видел како Монца игра во последно време ќе даде иста анализа како мене“ – изјави Берлускони кој 22 години беше прв човек на „црвено-црните“ од Милано.

Под негово водство Милан петпати ја освојуваше Лигата на шампиони, а осумпати триумфираше во Серија А.

Берлускони, заедно со „неговата десна рака“, Адријано Галијани од минатата година ја презеде Монца и очекува тимот од трета лига да напредува кон повисоките рангови во италијанскиот фудбал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Богдановиќ по СП: Калиниќ и Недовиќ недостасуваа, ама селекторот така реши!

Објавено пред

Моментно најдобриот српски кошаркар, Богдан Богдановиќ ги сумираше впечатоците по неодамна завршениот Мундобаскет во Кина на кој Србија заврши како петтопласирана.

Богдановиќ во интервју за „Спортклуб“ ги разглобува причините за (не)успехот на селекцијата.

„Несреќни околности, можеби оранизацијата не ни одеше од рака, а системот на натпревари беше ново искуство. Притисок на фаворит пред почетокот, не знам дали некој во историјата на кошарката бил фаворит пред САД. Ние не сме задоволни со резултатот. Додека победуваш не го чувствуваш притисокот. Се случи Шпанија, одиграа искусно, зрело. По тој пораз се случи она `и ние можеме да загубиме`. Мислев дека против Аргентина ќе тргнеме како тим, знаевме дека се сериозни, знаевме дека се незгодни. Не успеавме да им одговориме, одговорноста за поразот е тимска, мора што попрво да го заборавиме“ – вели Богдановиќ.

Тој прашан за најавеното заминување на Ѓорѓевиќ од клупата на Србија смета дека му се благодарни за се што сторил за српската кошарка.

„Тој секогаш внесуваше многу самодоврба. Не `палеше` и имаше неверојатна енергија. Благодарни сме на се што стори, на младите им даде простор и слобода, не пушти да уживаме во репрезентацијата. Направи култура“ – вели кошаркарот на Сакраменто Кингс.

Во врска со изоставувањето на Калиниќ и Недовиќ од составот на Србија за СП, Богдановиќ е дециден:

„Тоа е одлука на тренерот, тој имаше своја визија, а ние како играчи не можеме да менуваме и да влијаеме на неговата работа. Сега, после поразот, јасно е дека тие недостасуваа, но сега е неблагодарно да се зборува за тоа. Оние играчи кои не се повикани годинава треба да гледаат во иднината“.

Во врска со полемиките ки се појавија во Србија за тоа дали Никола Јокиќ и понатаму ќе продолжи да го носи дресот на „орлите“, бекот вели:

„Мислам дека ќе игра, тој сака да се натреваруваа. Не сака медиумско внимание, тоа му пречи, не сака да зборува, едноставно е таков. Сака да оствари резултати со националниот тим“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Болт сака да се трка на 100 метри против Роналдо, Бејл и Мбапе

Објавено пред

Поранешниот јамајкански спринтер, Усеин Болт (33) повторно има интересна идеја. Тој во интервју за службената страна на ФИФА откри против кои тројца фудбалери би можел да се трка на 100 метри.

„Герет Бејл, Кристијано Роналдо и Килијан Мбапе се фудбалерите против кои би сакал да се пробам на стаза. Следам фудбал, гледам многу натпревари. Роналдо и Меси се над сите други, но го сакам и Рахим Стерлинг. Единствено што ми пречи кај него е што игра во Сити, а не во „црвениот“ дрес“ – вели Болт.

Тој во интервјуто додава дека обожува да игра фудбал.

„Сакам да играм фудбал, но во моите години постојат и некои други обврски, не можам доволно да се посветам. Без оглед на се, ќе продолжам да настапувам на пријателски и хуманитарни мечеви“ – рече Болт.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет2 часа

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ2 часа

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ3 часа

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет4 часа

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија18 часа

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата19 часа

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет23 часа

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ1 ден

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија1 ден

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Македонија1 ден

(Видео) Одложено судењето на Латас, предметот „Тотал“ сѐ уште во доказна постапка

Денешното рочиште за случајот „Тотал“, каде што обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 17 октомври...

Свет1 ден

Во светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во...

Свет1 ден

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа, еден загинат и петмина повредени

Еден човек загина, а петмина се повредени при пукање во Вашингтон, во близина на Белата куќа, пренесуваат американските медиуми. Не...

Свет1 ден

Пентагон на Трамп ќе му претстави воени опции за Иран

Воени опции како одговор на иранскиот напад врз саудиската рафинерија, денеска, ќе му бидат претставени на американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет1 ден

Саудиска Арабија почна воена операција во Јемен

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија почна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што...

Европа2 дена

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет2 дена

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија2 дена

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија2 дена

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија2 дена

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Досие