Контакт

Спорт

Дончиќ и Словенците ја освоија Литванија за прв пласман на Олимпијадата

Објавено пред

Словенија првпат во својата историја ќе игра на едни Олимписки игри, откако во фантастичен меч предводени од НБА ѕвездата, Лука Дончиќ стигнаа до 96:85 победа над Литванија сред Каунас.

Со ова се става крај на неверојатната серија на Литванците, кои од своето осамостојување во 1992 година, учествуваа на сите седум Олимпијади, пред да налетаат на расположениот Дончиќ.

По израмнетото прво полувреме (52:52), Словенците предводени од Дончиќ и Чанчар успеаја да направат +12 разлика, која на крајот беше недостижна за Литванците и покрај огромната поддршка од публиката. Дончиќ имаше фантастични 31 поен, 13 асистенции и 11 скокови!

Can we caption this “Luka and-1️⃣, Luka and-2️⃣, and Luka and-3️⃣”? 🤔💬 #FIBAOQT@luka7doncic not messing around in the #FIBAOQT Final.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ се откажа од борбата за бронзата во микс-дубл

Објавено пред

Српскиот микс-дубл, Нина Стојановиќ и Новак Ѓоковиќ, се откажаа од мечот за бронзениот медал. Третото место, во оваа конкуренција им припадна на Ешли Барти и Џон Пирс од Австралија.

Ѓоковиќ не е во состојба да игра, бидејќи пред еден час играше два часа и 50 минути против Пабло Карењо-Буста.

Шпанецот победи со 2:1 и ја освои бронзата.

Ѓоковиќ решил да се повлече поради уморот и повредата на рамото.

Новак Ѓоковиќ со големи амбиции допатува на Олимписките игри, на крајот Токио ќе го напушти без освоен медал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бразилките спасија четири меч топки и ја освоија бронзата

Објавено пред

Бразилките Лаура Пигоси и Луиса Стефани ја освоија бронзата во дубл на олимпискиот турнир во Токио.

Пигоси и Стефани, против Русинките Кудерметова и Веснина, направија вистински подвиг, спасија четири меч топки и на крајот ја освоија бронзата.

Првиот сет им припадна на Русинките со 6/4, вториот го освоија Бразилките со ист резултат, а во супер-тајбрејкот славеа со 11:9.

Кудерметова и Веснина имаа предност од 9:5, во тој момент Бразилките заиграа како во транс, освоија шест поени и обезбедија победата.

Питоси и Стефани го освоија првиот медал во тенис во историјата на Бразил.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ поразен – пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза

Објавено пред

Олимпискиот турнир во сингл за најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, се претвори во кошмар. Во Токио пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза. Пабло Карењо Буста, по голема борба која траеше два часа и 49 минути, го победи Ѓоковиќ со 6/4, 6/7, 6/3.

Психолошкиот товар, заморот, нервозата и одличниот притивник го оневозможија Ѓоковиќ да победи во „малото финале“.

Шпанецот максимално ги искористи своите шанси, иако можеше мечот да го заврши во два сета, реализираше две од трите брејк топки и ја освои бронзата.

Ѓоковиќ беше далеку од вистинскиот ритам, а помалку звучи неверојатно податокот дека не успеа ниту еднаш да му го одземе сервисот на противникот. Имаше шест топки за брејк не искористи ниту една.

Првиот гем од решавачкиот сет му донесе брејк топка, а откако не ја искористи, видно изнервиран го фрли рекетот на трибините. Не доби опомена од судијата бидејќи нема гледачи на трибините.

Продолжи со нов рекет, но и тој не издржа долго, бидејќи во нов налет на фрустрација го искрши.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет1 час

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Спорт2 часа

Ѓоковиќ поразен – пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза

Олимпискиот турнир во сингл за најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, се претвори во кошмар. Во Токио пристигна како најголем фаворит...

Македонија2 часа

Горан Сугарески разрешен од директорската функција во Царинската управа

Владата го разреши Горан Сугарески од функцијата директор на Царинската управа. „Владата ја прифати одлуката на Комисијата за именување, Горан Сугарески да...

Економија3 часа

Државата ќе им даде 111 милиони денари помош на туристички агенции, ресторани за свадби и ноќни клубови

Владата ќе додели еднократна финансиска помош во висина од 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за...

Македонија4 часа

(Видео) Државата ја зголеми наградата за олимпиецот Георгиевски

Владата на 93-та седница ја дополни одлуката за паричната награда за постигнатиот врвен олимписки успех на Дејан Георгиевски на Летните...

Регион16 часа

Вишеградската група со поддршка за „Отворен Балкан“, соработката ќе придонесе за регионална стабилност

Земјите од вишеградската група (Унгарија, Чешка, Словачка и Полска) го поздравија формирањето на иницијативата „Отворен Балкан“ (поранешен минишенген) од страна...

Регион18 часа

Српски автобус се преврте во Германија, повредени најмалку 19 лица

Најмалку 19 лица се повредени при превртување патнички автобус на германскиот автопат А13 помеѓу Стааков и Фрајвалде во правец на...

Македонија21 час

Поради неправилности во работењето, сменет директорот на Националната библиотека „Свети Климент Охридски“

Директорот Фремзим Даути се разрешува од должноста директор на Националната установа, Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ – Скопје...

Македонија21 час

Илинден на Мечкин Камен без говор на Пендаровски, но првпат со Ахмети

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, нема да оди да го чествува Илинден на Мечин Камен на 2 Август иако шефот...

Македонија21 час

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик, смета дека има нелогичности

Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик со кој се бараат потписи од...

Македонија24 часа

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија1 ден

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Топ1 ден

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при...

Топ1 ден

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Свет1 ден

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските...

Топ1 ден

Во гостилница во Арачиново специјалците уапсија меѓународен наркодилер кој побегнал од затвор

Во акција во угостителски објект во скопско Арачиново, утрово околу 6 часот и 45 минути бил уапсен 43-годишен арачиновец кој...

Свет1 ден

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални...

Свет1 ден

Израел почнува со вакцинација со трета доза од вакцината

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, објави дека земјата ќеапочне да дава трета доза од вакцината против коронавирус на лица постари од...

Македонија1 ден

СДСМ објави уште петмина кандидати за градоначалници

СДСМ објави уште пет имиња на кандидати за градоначалнци за претстојните локални избори што ќе се одржат во октомври. Партијата...

Досие