Контакт

Спорт

Дончиќ со нов трипл-дабл, ама Далас загуби, продолжува падот на Сакраменто (видео)

Објавено пред

И Лука Дончиќ не е семоќен. Иако ноческа го оствари својот десетти трипл-дабл ефект сезонава, сепак неговиот Далас беше поразен со 123-120 по продолжение од тимот на Шарлот Хорнетс.

Дончиќ мечот го заврши со скор од 39 поени, 12 скока и 10 скока.

За победата на Хорнетси најзаслужен беше Тери Роизер со 29 поени, 8 асистенции и 6 скока.

Очајна вечер имаа српските кошаркари во НБА лигата.

Никола Јокиќ и неговиот Денвер беа поразени од Вашингтон со 128-114, а центарот мечот го заврши со 14 поени, 10 скока и 4 асистенции. На Нагетски не им помогна ниту блескавата партија на Џемал Мареј кој уфрли 39 поени, но сепак го загубија мечот и сега го делат второто место на Западот со Хјустон со скор 24-11.

Нов пораз доживеа и Сакраменто Кингс овојпат од Њу Орлеанс со резултат 117-115. Богдановиќ не настапи поради повреда, а Бјелица мечот го заврши со 12 поени и 10 скока. Сакраменто во поседните 10 меча иа само една победа.

Ова се сите ноќешни резултати во НБА: Бруклин – Торонто 102-121, Орландо – Јута 96-109, Атланта – Индијана 116-111, Кливленд – Оклахома 106-121, Чикаго – Бостон 104-111, Вашингтон – Денвер 128-114, Далас – Шарлот 120-123 (по продолженија), Голден Стејт – Детроит 104-111, Милвоки – Сан Антонио 127-118, Сакраменто – Њу Орлеанс 115-117.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

АБА лига: Звезда поведе во финалната серија со Будуќност

Објавено пред

Белградска Црвена Звезда го победи тимот на Будуќност од Подгорица со 82-78 во салата „Александар Николиќ“ и поведе со 1-0 во финалната серија на АБА лигата.

„Црвено-белите“ заслужено стигнаа до триумфот ако се знае дека имаа целосна контрола врз резултатот во текот на целиот меч.

Кај победничката екипа се истакна Добриќ со 23 поени, а ист учинок имаше и Лојд, додека Давидовац броеше до 12.

Кај Будуќност најпрецизен беше центарот Вили Рид со 26 поени, а Никола Ивановиќ постигна 16 поени.

Следниот меч од серијата прв до 3 победи се игра во вторник повторно во Белград.

Прикажи повеќе...

Спорт

Трката на мадридските ривали ќе се решава во последно коло – Барса се откажа

Објавено пред

Со страшен пресврт лидерот на табелата во Ла лига, Атлетико Мадрид остана на првата позиција и по денешното претпоследно коло.

Атлетико со 2-1 славеше многу важна победа против Осасуна, откако Србинот Анте Будимир во 76 минута донесе гостинска предност од 0-1.

Сепак момците предводени од Диего Симеоне најпрво преку Ренан Лоди израмнија на 1-1 во 82 минута, а творецот на победата беше кој друг ако не Луис Суарез во 88 минута.

Мадридскиот ривал – Реал со 1-0 славеше во Билбао, кај Атлетик благодарение на Начо кој во 68 минута го постигна единствениот гол на мечот.

Третиот ривал за шампионската титула – Барселона на коло пред крајот се откажа од трката. Каталонците на свој терен денеска беа поразени од Селта Виго со 1-2.

Меси донесе водство од 1-0 во 28 минута, но Санти Мина го израмни резултатот во 38 минута.
Победата на Селта ја донесе истиот играч со погодокот во 89 минута.

Уште едно коло треба да се одигра до крајот на сезоната во Ла Лига, а Атлетико е прв со 83 бода, два повеќе од Реал и дури 7 пред тимот на Барселона.

На останатите денешни мечеви од 37. Коло беа постигнати следните резултати:

Алавес – Гранада 4-2
Бетис – Уеска 1-0
Кадис – Елче 1-3
Хетафе – Леванте 2-1
Реал Сосиедад – Валјадолид 4-1
Валенсија – Еибар 4-1
Вилјареал – Севилја 4-0

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал со 10-ка во Рим – го совлада Ѓоковиќ во епско финале!

Објавено пред

Шпанскиот тениски ас по десетти пат го освојува Мастерс тенискиот турнир во Рим.

По 2 часа и 50 минути игра Надал со 2-1 славеше против Новак Ѓоковиќ и тоа по сетови 7:5, 1:6 и 6:3.

Со овој триумф Надал се изедначи по бројот на мастерс титули со Ѓоковиќ. Сега за Рафа, Мастерсот во Рим е четвртиот турнир на кој има најмалку по 10 титули, претходни истото му појде од рака на Ролан Гарос, Барселона и Монте Карло.

Во меѓусебните дуели Ѓоковиќ има мала предност пред Шпанецот – 29:28.

Во првиот сет на денешниот финален меч Надал играше подобро, му направи два брејка на Ѓоковиќ, наспроти еден на Србинот.

Во вториот сет Шпанецот беше комплетно непрепознатлив, па Ноле со два брејка стигна до убедливи 6-1.

Третиот сет беше израмнет до 2-2. Тогаш во шестиот гем шпанскиот тенисер одзема сервис на противникот, па до крајот рутинирано го приведе мечот кон крај.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет6 часа

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија7 часа

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Македонија8 часа

Заев посакува да види судска власт која не е составена по тефтерчиња, за него нема веќе недопорливи

Ангажирање на сите можни капацитети во борбата против корупцијата, охрабрабрување на различно мислење, градење на СДСМ за новото време –...

Свет10 часа

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет11 час

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет12 часа

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет13 часа

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет1 ден

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија1 ден

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија1 ден

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија1 ден

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија1 ден

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија2 дена

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет2 дена

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија2 дена

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија2 дена

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет2 дена

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Досие