Контакт

Спорт

Драгиќ го реши Портланд, нов трипл-дабл за Леброн (Видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Мајами, Минесота, ЛА Лејкерс, ЛА Клиперс и Мемфис забележаа победи изминатата ноќ во НБА лигата. Леброн Џејмс запиша нов трипл-дабл, Горан Драгиќ го одигра најдобриот меч од почетокто на сезоната, а Клиперс имаа тројца кошаркари со 30+ поени.

Лејкерс, предводени од Ентони Дејвис и Леброн Џејмс славеа над Детроит Пистон 106:99. Квалитетот на овие двајца им ја донесе победата на Лејкерс. Детроит беа во натпреварот во целиот негов тек, но немаа сили за изненадување. Леброн забележа 21 поен, 14 скока и 11 асистенции, а Дејвис 24 поени, 11 скока и 8 блокади. Детроит го предводеше Дерик Роуз со 28 поени.

Мајами ги совладаа Портланд Трејлблејзерс 122:111. Словенецот Драгиќ ги предводше Мајами со 29 поени (7 тројки) и 13 асистенции. На споритвната страна се истакнаа Демијан Лилард (34 поени и 12 асистенции), односно Хасан Вајтсајд (21 поен и 18 скока).

Минесота го искористи хаосот што владее во екипата на Кливленд Кавалирс и убедливо победи во Охајо 118:113.

Минесота играат одлично без своите најголеми ѕвезди Карл-Ентони Таунс и Ендру Вигинс. Без нив двајца имаат четири победи во низа. Против Кливленд предводници беа Џорди Џенг со 25 поени и 13 скока, односно Шабаз Нејпир со 21 поен.

ЛА Клиперс одиграа чуден меч и со многу труб славеа над Њујорк Никс 135:132. Клиперс примија 45 поени и имаа негатива од 16 поени во првата четвртина, но се вратија во мечот во вториот период кога постигнаа 47 поени. На крајот кај Клиперс се истакнаа Монтрез Херел со 34, Пол Џорџ со 32 и Лу Вилијамс со 32 поени и 9 асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ефес ја покажа амбицијата со голема победа во Мадрид!

Објавено пред

Анадолу Ефес стигна до импресивна 80:75 победа на гостувањето кај Реал Мадрид за своја шеста победа во низа во Евролигата, покажувајќи дека се сериозни кандидати за титулата оваа сезона.

Шејн Ларкин уштееднаш блесна за тимот на Ергин Атаман со 32 поени, 4 асистенции и 3 скока, Тибор Плајс додаде 13 поени, а Ефес стигна до 18-3 скор, со што се убедливи на првото место на табелата.

Од друга страна Реал сега имаат три порази во низа и се на второто место израмнети со Барселона и ЦСКА Москва. Треј Томпкинс имаше 15 поени, Серхио Љуљ заврши со 13 за „кралевите“.

Во другите мечеви, Фенербахче беше стабилен кога беше најпотребно за да го победи Милано со 73:64 и да го подобри скорот на 9-13, додека италијанскиот тим сега е на 10-11 по третиот пораз во низа.

На 60:58 во средината на последната четвртика, Никола Калиниќ, Нандо де Коло и Костас Слукас имаа тројки во одличната 11:4 низа со која Фенер поведе со 9 разлика на 1:14 пред крајот. Џиџи Датоме беше најефикасен со 14 поени и 6 скока, Де Коло заврши со 12, но стана првиот кошаркар со над 3.000 поени во Евролигата, а Слукас имаше 10 поени и 7 асистенции.

Во низа од три победи се и Панатинаикос, откако дома со 100:88 го победија Асвел во меч во кој имаа дури 13 тројки за 13-8 скор. Ник Калатес заврши со 10 поени и 17 асистенции, Џимер Фредет додаде 22 поени, а Јоанис Папапетру имаше 21 со четири тројки.

ЕВРОЛИГА, 21.КОЛО

Фенербахче – Армани Милано 73:64 (24:15, 17:16, 15:16, 17:17)

Жалгирис Каунас – Алба Берлин 104:80 (23:9, 31:18, 30:25, 20:28)

Панатинаикос – Асвел Лион 100:88 (20:18, 32:17, 21:23, 27:30)

Реал Мадрид – Анадолу Ефес 75:80 (20:20, 20:23, 15:16, 20:21)

Прикажи повеќе...

Спорт

Ребиќ е „џокерот“ на Милан, „росонерите“ со три победи во низа! (видео)

Објавено пред

Анте Ребиќ е на добар пат да стане херој на фановите на Милан во оваа мачна сезона за „росонерите“, откако втор натпревар во низа влегува од клупата и го постигнува победничкиот гол за својот тим.

Откако претходно против Удинезе на „Сан Сиро“ постигна два гола (од кој едниот во последните секунди од мечот) за 3:2 победа, овојпат на ближното гостување во Бреша, Стефано Пиоли го пушти Хрватот на местото на Рафаел Леао во 58. минута, за тој да одговори со победнички гол во 71. минута од мечот.

Ова е трет триумф во низа на Милан, со кој се искачуваат на шестото место на табелата со 31 поен, седум поени од местото кое води во Лигата на шампионите. Бреша се претпоследни со 15 поени, еден повеќе од последнопласираниот тим на Џенова.

Прикажи повеќе...

Спорт

Што е со ова момче? Халанд влезе и даде два гола пред „жолтиот ѕид“ во Дортмунд! (видео)

Објавено пред

Борусија Дортмунд очигледно доби „џек-пот“ со потписот на младиот голгетер Ерлинг Халанд, откако сензационалниот Норвежанец во вториот меч за „милионерите“ во кој добива шанса како замена се запишува во листата на стрелците, и тоа со два гола, при убедливиот 5:1 триумф над Келн во првиот меч од 19. коло на Бундеслигата.

Откако дебито го одбележи со хет-трик за пресврт и 5:3 победа кај Аугзбург, овојпат немаше потреба за херојство, откако Борусија имаше 3:1 предност кога тој влезе во игра во 65. минута со головите на Гереиро, Ројс и Санчо. Меѓутоа, секако, неверојатен е фактот што момчето од 19 години во два официјални меча за „милионерите“ веќе има пет гола!

Со трите поени, БВБ се придвижи на третото место на табелата со 36 поени, колку што има и второпласираниот Баерн Минхен и на четири поени зад лидерот РБ Лајпциг, иако овие два тима имаат натпревар помалку.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет21 минута

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Европа55 минути

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Македонија1 час

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во...

Свет1 час

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920...

Македонија12 часа

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Македонија16 часа

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија16 часа

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија17 часа

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија17 часа

(Видео) Дебата: Како во законот освен производителите, корист да имаат и консументите на канабисот

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија21 час

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија21 час

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија22 часа

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет24 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет1 ден

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија1 ден

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет1 ден

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет2 дена

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион2 дена

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија2 дена

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Досие