Контакт

Спорт

Дресот на игра туку играчот, Ибрахимовиќ погоди два пати за победа на Галакси (Видео)

Објавено пред

Фудбалерите на ЛА Галакси со головите на Златан Ибрахимовиќ го победија Торонто 2:0 во МЛС лигата.

Тоа што на дресот погрешно му го напишале презимето, Ирбахимовиќ, не му пречеше на легендарниот Швеѓанец да го реши мечот.

Во последните 15 минути Ибрахимовиќ ги постигна головите за победа, во 76 и 89 минута. Ибра во 15 натпревари оваа сезона има постигнато 13 гола.

Спорт

Крај на сезоната за Шпановиќ

Објавено пред

Ивана Шпановиќ една од најдобрите светски атлетичарки во дисциплината скок во далечина поради повреда ќе мора подолг период да мине на рехабилитиација. Шпановиќ објави дека ја скршила метатарзалната коска во стапалото.

„Нема да скокам во јули, се здобив со фрактура на метатарзалната коска во десното стапало“, изјавила Шпановиќ за српските медиуми.

Според првите прогнози таа ќе се рехабилитира најмалку два месеци, што значи дека сезоната за неа е веќе завршена.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан со смешен автогол во 94. минута спаси реми кај СПАЛ (видео)

Објавено пред

СПАЛ, претпоследниот тим на табелата во Серија А, успеа да го го намачи Милан, откако „росонерите“ со автогол во 94. минута успеаја да извлечат 2:2 реми, додека Фиорентина дома доживеа катастрофален 1:3 пораз од Сасуоло.

Во директниот дуел за опстанок Сампдорија победи во Лече со 2:1, додека Верона во трилер-меч беше подобра од Парма со 3:2.

Во Ферара, Милан имаше ужасни први половина час, откако СПАЛ поведе преку Матија Валоти во 13. минута, за по половина час игра 38-годишниот Серџо Флокари да го удвои водството со еден апсолутно неверојатен гол од огромна далечина.

„Росонерите“ сметаа дека дадоа гол во 37. минута кога Хакан Чалханоглу ја смести топката во мрежата, но ВАР системот го поништи голот поради офсајд. Во 43. минута, СПАЛ остана со играч помалку, откако Марко Д’Алесандро доби директен црвен картон.

Ова не помогна ниту во второто полувреме, кога во игра влезе и Златан Ибрахимовиќ на местото на Анте Ребиќ. Рафаел Леао во 79. минута намали на 2:1, пред во 94. минута во еден од последните напади во мечот, со бизарен автогол на Франческо Викари „росонерите“ успеаја да стигнат до поен.

СЕРИЈА А, 29.КОЛО

Фиорентина – Сасуоло 1:3

Лече – Сампдорија 1:2

СПАЛ – Милан 2:2

Верона – Парма 3:2

СПАЛ – МИЛАН

ФИОРЕНТИНА – САСУОЛО

ВЕРОНА – ПАРМА

ЛЕЧЕ – САМПДОРИЈА

Прикажи повеќе...

Спорт

„Чеканите“ со трилер-победа над Челси! (видео)

Објавено пред

Вест хем и Челси одиграа супер-интересно лондонско дерби, во „чеканите“ стигнаа до луда 3:2 победа со која им го „искомпликуваа“ животот на Челси и борбата за место во ЛШ, бидејќи сега Манчестер јунајтед се на само два поени од нивното четврто место.

Вест хем први го најдоа патот до голот на противникот, откако во 34. минута постигнаа гол преку Томаш Соучек, кој контроверзно беше поништен од ВАР системот поради офсајд. Во 42. минута, уште лутина за „чеканите“, откако беше досуден пенал, кој сигурно го реализираше Вилијан. Сепак, до крајот на полувремето, Соучек уште еднаш се запиша во листата на стрелците за на одмор да се отиде со 1:1.

Мајкл Антонио во 51. минута ги донесе Вест хем во водство, за во 72. минута Вилијан (кој потпиша краткорочен договор да остане во Челси до крајот на сезоната), да постигне неверојатен гол од слободен удар за 2:2.

Меѓутоа, недостасуваше уште еден пресврт. Во 90-тата минута Андриј Јармоленко по еден фантастично брз контранапад донесе победа за „чеканите“ за да избегаат на 30 поени, три поени над зоната за испаѓање.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет12 часа

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија18 часа

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија18 часа

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Македонија18 часа

Oколу 900 патници поминале низ двата аеродрома кои денеска беа отворени

Околу 900 патници денеска поминале низ скопскиот и охридскиот аеродром, на првиот ден од нивното отворање, по неколкумесечниот застој поради состојбата...

Македонија19 часа

Независна пратеничка група: Мицкоски кочел закони за да штити криминал поради личен интерес

Мицкоски нé лажеше дека се грижи што ќе се уништи партијата, а имал гајле само за некого, свој личен интерес...

Македонија19 часа

Филипче: Воведовме 7 нови лекови за лицата со ретки болести и во услови на Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со претставници на Здруженијата на лица со ретки болести во нашата земја, при...

Регион21 час

Граничниот премин Евзони повторно затворен

Граничниот премин Евзони требаше да биде отворен од денес, но сепак, во краток временски период овој граничен премин беше затворен,...

Македонија21 час

Кривична пријава и државен карантин за синот на починатата кој учествуваше во инцидентот пред „8 Септември“

Обид насилно да се изнесе тело на почината од коронавирус е причината за инцидентот што вчера се случи во болницата...

Економија21 час

Игротеките бараат поддршка и протоколи за почеток со работа

Три конкретни мерки за што поскоро отворање и почеток со работа предложи Групацијата на забавни, рекреативни и едукативни дејности и...

Македонија23 часа

Ременски бара обвинителката Русковска да биде изземена од судењето за „Меѓународен сојуз“

Фросина Ременски, третообвинета во случајот „Меѓународен сојуз“, заедно со Бојан Јовановски-Боки 13, бара да се изземе обвинителката Вилма Русковска од...

Македонија23 часа

Лицата со Ковид-19, во самоизолација и хронично болните можат да се пријавуваат за гласање за изборите

Почнува пријавувањето до општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за...

Македонија24 часа

Бројот на починати од коронавирус во земјава надмина 300, границите на ЕУ остануваат затворени за македонските граѓани

Земјата со недели се соочува со троцифрени бројки на новозаразени од Ковид-19 на дневна основа, а бројот на починати од...

Свет1 ден

САД ги купија сите залихи на ремдесивир

Сите залихи на лекот ремдесивир, кој е еден од ретките што покажаа позитивни резултати во лекувањето на коронавирусот, се откупени...

Македонија1 ден

Повторно летови од аеродромите во Скопје и во Охрид

Двата аеродрома, во Скопје и во Охрид, од денеска се отвораат за патници, но со строго почитување на протоколите. Заштитните...

Македонија1 ден

Снимател од МРТ ја загуби битката со коронавирусот

Синоќа од коронавирус почина долгогодишниот снимател во албанската редакција на Македонската радио- телевизија, Шенол Ахмети. Неговите колеги на социјалните мрежи...

Забава1 ден

(Видео) Италијански нуркачи два часа спасувале кит заплеткан во нелегални рибарски мрежи

Припадниците на италијанската крајбрежна стража и нуркачите успеале да го ослободат китот што се заплеткал во рибарските мрежи во близина...

Македонија1 ден

Филипче за инцидентот во „8 Септември“: Ова е чин на непочитување на здравствените работници кои се борат за секој човечки живот

Вечерва во Градската општа болница „8 Септември“, докторка беше нападната од семејство на пациентка која по неколку дена болничко лекување...

Топ1 ден

Шестмина приведени поради закани кон докторка во Ковид-центарот во „8 Септември“

Шестмина се приведени вечерва поради закани кон докторка во Ковид-центарот во болницата „8 Септември“ во Скопје. Меѓу нив е и...

Македонија2 дена

Милошоски хоспитализиран на Инфективната клиника поради висока температура

Кандидатот за пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски е примен на Инфективната клиника откако неколку дена имал покачена телесна температура, иако...

Досие