Контакт

Спорт

„Dude Perfect“ го имаат најдобриот Јутјуб канал за спортски трикови и илузии (видео)

Објавено пред

Пријателите од колеџ, Герет Хилберт, Коди Џонс, Тајлер Тони и близнаците Кори и Коби Котон го имаат можеби најлудиот спортски Јутјуб канал на светот, под името „Dude Perfect“, во кој има спортски трик-удари, кои на прв поглед не се така едноставни како што изгледаат, а честопати се работи и за умни илузии.

Откако едно нивно видео стана популарно, поранешните кошаркари на Тексас А&М универзитетот решија да се заангажираат и да направат повеќе видеа од вакви удари, правејќи вистинска кариера. Нивниот Јутјуб канал има над 46 милиони претплатници, а секое видео се гледа над 10 милиони пати.

Еве само два добри примери за нивната умешност.

Спорт

Се откажале од премиите за да му помогнат на клубот

Објавено пред

Фудбалерите на Реал Мадрид, решиле да се откажат од паричните награди, на кои имаат право, доколку го освојат домашното првенство или Лигата на шампионите.

„АБЦ“, во саботата, објаво дека станува збор за сума од 30 милиони евра. Претходно, сите играчи се согласија платите да им бидат намалени за 10 отсто, што значи дека фудбалерите на Реал ќе му заштедат 50 милиони евра.

Реал Мадрид, од почетокот на корона-кризата, пријави минус од 90 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ќе згасне Хајдук 2, клубот ќе отпушти 19 фудбалери

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Хајдук од Сплит ќе го расформира вториот тим. На клупското Собрание, ова го објави претседателот Лука Јакобушиќ. Тој рекол дека со оваа одлука клубот ќе може полесно да работи, во услови кога Хајдук е соочен со големи финансиски проблеми.

„Пред пет дена побаравме Хајдук 2 да биде расформиран. Годишните трошици се околу 10,9 милиони куни. Дел од трошоците, поради договорите, ќе останат и до наредното лето. Оваа одлука ја донесовме откако направивме детална анализа на работата на Академијата. Во моментов во Хајдук 2 има 41 фудбалер“, рекол Јакобушиќ.

Претседателот на Хајдук рекол дека од 17 фудбалери ќе бидат позајмени во други клубови, а со 19 ќе бидат раскинати договорите.

Хајдук 2 се натпреварува во Втората лига на Хрватска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо ќе го пропушти дуелот со Аталанта

Објавено пред

Атланата утре во дербито на колото, во Серија А, ќе го пречека Јувентус. „Страта дама“, сезонава спротивно на сите прогнози, се бори за место во Лигата на шампионите. Натпреварот во Бергамо е исклучително важен за Јувентус. Екипата на Андреа Пирло се наоѓа на третото место со 62 бода, еден повеќе од Аталанта и три од Наполи.

Пред мечот во Бергамо, Пирло е соочен со голем проблем. Поради повреда, против Аталанта нема да игра Кристијано Роналдо.

„Утре ќе биде без најважниот играч. Кристијано, поради повреда, нема да игра против Аталанта. Сметаме дека доколку игра, ризикува посериозна повреда“, рекол Пирло.

Медиумите, пишуваат дека повредата на Роналдо не е сериозна и дека тој ќе се врати во тимот за неколку дена.

Во отсуство на Роналдо, се очекува во нападот на Јувентус, покрај Алваро Мората да игра Паоло Дибала.

Покрај Роналдо, дуелот со Аталанта, ќе го пропушти и Федерико Бернардески, кој е заразен со коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија2 часа

Ивент индустријата ќе добие финансиска помош за смислување настани за Денот на независноста

Следната недела ќе биде објавен јавниот повик за финансиска поддршка од 1 милион евра за компаниите да можат да реализираат...

Македонија4 часа

Османи ги претстави првите економски советници кои ќе бидат испратени во Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги престави првите четири избрани економски советници, кои ќе бидат упатени во рамките на...

Македонија4 часа

МЗ: Голема благодарност до семејството на починатата девојка, нејзините органи ќе бидат донирани на десетина пациенти

Пациентот кој го прими срцето од починат донор во втората трансплатанција на срце во државава е на возраст од 22...

Македонија5 часа

Одбраната на Камчев поднесе кривични пријави за судиите кои му одредија притвор

Одбраната на Орце Камчев поднесе кривични пријави против судиите кои му го продолжија притворот за уште 30 дена за предметот...

Регион5 часа

Рама тврди дека го видел документот со промена на границите на Западен Балкан

Албанскиот премиер, Еди Рама, го потврди постоењето на мапа во врска со промената на границите на Западен Балкан, пренесува Газета Експрес....

Свет6 часа

Русија им забрани влез на високи претставници на администрацијата на Бајден

Русија воведе забрана за влез на високи претставници на САД. Меѓу нив се и јавниот обвинител Мерик Гарланд и министерот...

Македонија6 часа

Извршена втора трансплантација на срце во Македонија кај 22-годишно момче

Ноќеска во Македонија беше извршена втората трансплантација на срце на Клиниката за кардиохирургија. Станува збор за 22-годишно момче кое доби...

Регион20 часа

Јанша го негира нон-пејперот: Тој документ не постои

Нема документ, па дури и нон-пејпер, со кој Словенија би се залагала за промена на границите на Балканот, е пораката...

Македонија22 часа

Судот одреди домашен притвор за Драги Рашковски

Ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, доби домашен притвор, кој му е изречен од Кривичниот суд. Судијата кој одлучуваше, го...

Македонија1 ден

Заев за Рашковски: Нема недопирливи, но никој не е виновен додека за него не се докаже вина

Во однос на истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, премиерот Заев вели дека нема недопирливи, но пресумцијата...

Македонија1 ден

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичкото планирање општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите...

Македонија1 ден

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет1 ден

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот на неделно ниво е речиси двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа1 ден

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион1 ден

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија1 ден

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион1 ден

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Македонија1 ден

Приведен Драги Рашковски, Обвинителството бара притвор

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамките на истрагата...

Европа2 дена

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија2 дена

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Досие