Контакт

Спорт

Дури 11 фудбалери на Џенова имаат КОВИД-19, нејасно е дали Пандев е меѓу нив!

Објавено пред

Италијанските медиуми тврдат дека дури 11 фудбалери на Џенова и 3 членови на тимот имаат позитивен тест на КОВИД-19, вклучувајќи шест фудбалери кои беа во игра при 6:0 поразот од Наполи во неделата.

Грифоне веќе потврдија дека Матија Перин беше позитивен во саботата, додека во неделата уште Ласе Шоне покажал позитивен тест. Потоа, тимот патувал во Неапол, каде што играа на „Сан Паоло“, а сега 24 часа по мечот, Џенова објави дека има 14 позитивни тестови во тимот.

Според „Скај спорт Италија“, дури 11 од овие позитивни тестови се на фудбалерите. Тие шпекулираат дека дел од фудбалерите при враќањето во Џенова имал симптоми по што се наредени нови тестови. Поради ова, мечот против Торино овој викенд најверојатно ќе биде одложен, а фудбалерите на Наполи ќе мораат во изолација и на постојано тестирање.

Спорт

Вардар го „збриша“ Мешков за импресивна прва победа во ЛШ

Објавено пред

Вардар ја забележи првата победа во новата сезона од ЕХФ Лигата на шампиои, откако дома немаше проблем со Мешков Брест, совладувајќи го белорускиот шампион со 35:27 (19:13).

Првото полувреме на „црвено-црните“ беше фантастично, во кое се направи предност од шест гола (19:13) предводени од Кевин Њокас и неговите 4 гола, за потоа и покрај обидот за камбек на гостите, се изддржа за прва победа по гостинското реми со Елверум.

Кевин Њокас заврши со осум гола, Тимур Дибиров и Јоел Моралес додадоа по пет за Вардар, додека за Мешков Станислав Каспарек заврши со пет гола.

Елверум пак, имаше сили за едно израмнето полувреме против Кил, кои на крајот славеа со 41:36 (20:20).

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ГРУПА А, 2.КОЛО

Вардар 1961 – Мешков Брест 35:27 (19:13)

Кил – Елверум 41:36 (20:20)

Алборг – Монпелје 36:28 (18:13)

Пик Сегед – ППД Загреб 30:21 (10:7)

Фото: РК Вардар

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2465-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Шервуд: За 18 месеци, Кристијано Роналдо ќе биде менаџер на Јунајтед

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Тотенхем, Тим Шервуд, смета дека е сосема возможо во следните 18 месеци Кристијано Роналдо да го замени Оле Гунар Солскјер како менаџер на клубот, бидејќи има доволно познавање на фудбалот.

36-годишниот Роналдо беше критикуван од Рио Фердинанд за тоа што се обидуваше да се расправа со судиите при 1:2 поразот од Јанг бојс во Лигата на шампиони, бидејќи сметаше дека тоа е работа за менаџерот. Шервуд гледа на ситуацијата поинаку.

„Мислам дека е океј што Роналдо е на линијата за тренери и Оле ќе мора да го прифати тоа. Ако донесеш такво име во својот клуб, треба да знаеш со што се соочуваш. Ова е сосема поинаков Роналдо од тој кој беше на ‘Олд Трафорд’ првиот пат. Знае што е потребно во секој момент на натпреварот и ако смета дека треба да стои до менаџерот и да дава инструкции, тогаш мора да му го дозволат тоа. Не сум сигурен дека ќе го правеше истото под Жозе Мурињо. Го видовме како го прави со Португалија во нивните мечеви, така што е јасно дека ќе биде тренер во иднина. Би се обложил дека ќе стане менаџер на Манчестер јунајтед во следните 18 месеци. Кога ќе престане со фудбалот, тој ќе биде тренер и секако ќе биде прв избор на Јунајтед. Ако освојат Премиер лига, Лига на шампиони, ФА куп, некој од тие трофеи, тогаш Солскјер ќе остане, но ако не освојат ништо имаат менаџер во својот тим. Ќе донесе некој искусен тренер со него, како Карлос Кеироз и ќе функционира подобро“, вели поранешниот играч и менаџер на Тотенхем.

Прикажи повеќе...

Спорт

Севилја продолжи со супер-стартот, прва победа за Еспањол оваа сезона

Објавено пред

Севилја го продолжи непоразениот старт во новата сезона во Ла лига, победувајќи ги Валенсија со 3:1, додека повратникот во елитата, Еспањол, конечно, стигна до првата победа, триумфирајќи над Алавес со 1:0 откако во првото полувреме им беа поништени два гола.

Алехандро Папу Гомез уште во третата минута ги донесе Севилја во водство на „Рамон Санчез Писхуан“, за во 15. минута да биде 2:0 по автоголот на Тони Лато. Рафаел Мир веќе во 22. минута зголеми на 3:0, по што гостите успеаја да го намалат водството преку Хуго Дуро во 30. минута.

Во Барселона пак, Еспањол имаше два поништени гола преку Раул де Томас во 3. и 18. минута, за потоа истиот фудбалер од пенал во 54. минута да донесе победа.

ЛА ЛИГА, 6.КОЛО

Севилја – Валенсија 3:1

Еспањол – Алавес 1:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија5 часа

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19,...

Македонија6 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија8 часа

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија9 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија9 часа

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија10 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион10 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија10 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион11 час

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија13 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија14 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет14 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет15 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија1 ден

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија1 ден

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет1 ден

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет1 ден

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион1 ден

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија1 ден

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Досие