Контакт

Спорт

Душебаев во последните секунди донесе реми за Кјелце на гостувањето во Кил

Објавено пред

Неделното дерби од првото коло од ЕХФ Лигата на шампионите донесе трилер-завршница во Германија, откако поранешниот вардарец Алекс Душебаев со гол во последната секунда им донесе 30:30 реми на Кјелце кај Кил во групата А, каде што се наоѓа и актуелниот шампион, Вардар.

Резултатот беше израмнет во текот на целиот меч, иако гостите имаа гол предност (14:15) на полувреме. Во финишот на мечот, Кил успеа да направи предност од два гола (30:28) на само минута пред крајот, но прво Владислав Кулеш, а потоа и Душебаев беа прецизни за голем бод за полскиот шампион.

Душебаев и Кулеш беа најефикасни за Кјелце со по пет постигнати голови, додека уште еден поранешен вардарец, Игор Карачиќ уфрли два гола. За Кил, Никола Билик постигна седум голови, а пет имаше Штефен Вајнхелд.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1.КОЛО

ГРУПА А

Целје – Флензбург 24:25 (12:13)

Елверум – Алборг 24:34 (12:18)

Табела: 1.Алборг 2, 2.ПСЖ 2, 3.Пик Сегед 2, 4.Флензбург 2, 5.Елверум 0, 6.Целје 0, 7.Барселона 0, 8.ППД Загреб 0

ГРУПА Б

Веспрем – Мотор Запорожје 40:28 (17:13)

Кил – Кјелце 30:30 (14:15)

Табела: 1.Веспрем 2, 2.Вардар 2, 2.Порто 2, 3.Кил 1, 5.Кјелце 1, 6.Мотор 0, 7.Монпелје 0, 8.Мешков Брест 0

Спорт

Дали е фер? Трансродовата велосипедистка Меккинон ја одбрани титулата

Објавено пред

Канадската трансродова велосипедистка, Рејчел Меккинон ја одбрани женската спринтерска титула на Мастерс светскиот шампионат, по што на социјалните мрежи имаше бура реакции за „нефер“ правилата во велосипедизмот.

37-годишната Меккинон доминираше во Манчестер победувајќи на 200 метри спринтот во 35-39 категоријата за одбрана на титулата, победувајќи ги Американката Даун Орвик и Данката Кирстен Херуп Сованг.

Меккинон, која е родена како машко, инсистира дека има право да се натпреварува со женските спортистки.

„Да се спречи транс-жените да се натпреваруваат е укинување на човековите права“, изјави Меккинон.

Додека Меккинон има право да се натпреварува, на атлетичарката Кастер Семенја, Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ) и забранува да се натпреварува доколку не зема хормонска терапија, иако таа е родена како женско и има природно повишено ниво на тестостерон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мизерија за Мекларен – бразилскиот претседател го раскина договорот со „Петробрас“

Објавено пред

Славниот англиски Ф1 тим Мекларен може да се најде во незавидна позиција, откако бразилската компанија „Петробрас“ објави дека го раскинала нивниот договор за спонзорство вреден 163 милиони фунти.

Според извештајот на бразилското министерство за економија за првите девет месеци од владеењето на претседателот Жаир Болсонаро открива дека „неоправданото“ спонзорство на Мекларен е „поништено“.

„Во 2018 година, ’Петробрас’ потпиша договор за 782 милиони реали со Мекларен, валиден пет години. Во моментов, мојата влада сака да се реши од оваа обврска“, неодамна на Твитер напиша Болсонаро.

„Петробрас“ е 64 отсто во сопственост на бразилската држава – 54 отсто директно и по 5 отсто дополнително преку развојната банка и националниот фонд. Компанијата има годишен приход од неверојатни 65 милијарди долари, така што спонзорството на Мекларен е само минимална сума.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лаутаро и Лукаку за тесна 4:3 победа на Интер над Сасуоло (видео)

Објавено пред

Интер во драматичен меч стигна до 4:3 победа на гостувањето кај Сасуоло да се доближи на само еден поен од лидерот Јувентус  по осум кола во Серија А.

Ромелу Лукаку и Лаутаро Мартинез постигнаа по два гола (по еден од пенал), но во финишот на мечот изгледаше дека Сасуоло може да стигне до заслужено реми.

Лаутаро уште во втората минута со прекрасен гол им донесе водство на „нераѕурите“, но домаќините израмнија во 16. минута преку Доменико Берарди. Потоа на сцена стапи Лукаку, кој во 38. минута го врати водството на Интер, за во 45. минута со удар од белата точка да зголеми на 1:3.

Во второто полувреме, Лаутаро во 71. минута со нов гол од пенал зголеми на 1:4, но тоа не ги поколеба Сасуоло. Филип Ѓуричиќ само три минути подоцна намали на 2:4, а Жереми Бога во 82. минута ги доближи на 3:4. Ова придонесе за драматична завршница со неколку шанси за двата тима, но на крајот тимот на Антонио Конте си отпатува дома со три поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Лидерска средба без меѓународен фактор за првпат од независноста

Лидерската средба организорана од Претседателот на државата, Стево Пендаровски денеска во 17 часот, е првата средба во овој формат од...

Македонија4 часа

Пановски: „Ла Верита“ пишува глупости, Заев не барал одмрзнување на 750.000 евра

Обвинителот во Јавното обвинителство за гонење организиран криминал, Наум Пановски ги демантира пишувањата на италијанскиот весник „Ла Верита“ за инволвираност...

Свет6 часа

(Видео) Тестиран првиот лет во историјата од Њујорк до Сиднеј без прекин

Авион на австралискиот авиопревозник по 19 часа и 16 минути лет, утрово успешно слета во Сиднеј. Тоа беше прв нон-стоп...

Свет6 часа

Трамп ја повлече одлуката самитот на Г7 да се одржи во неговиот хотел на Флорида

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повлече одлуката следниот амит на Г7 да се одржи во неговиот хотел „Дорал“ во близина...

Свет6 часа

Турција планира да врати два милиони бегалци во Сирија

Портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин, изјави дека Турција сака силите на сириската Влада да се повлечат од пограничното подрачје,...

Македонија6 часа

Лидерите на средба кај Пендаровски за предвремени парламентарни избори

Лидерите на најголемите политички партии денеска попладне во вила Водно ќе имаат лидерска средба, на која повика претседателот Стево Пендаровски...

Свет7 часа

Туск доби писмо од Џонсон за одлагање на брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск потврди дека синоќа добил писмо од британскиот премиер Борис Џонсон во кое се бара...

Свет7 часа

Во Барселона повторно судири меѓу полицијата и демонстрантите

Во Барселона синоќа продолжија судирите помеѓу полицијата и демонстрантите, откако Мадрид го одби барањето на каталонскиот лидер, Квим Тора, кој...

Свет20 часа

Турција ги предупреди САД: Исполнете ги своите обврски или ја обновуваме операцијата во Сирија

Турскиот министер за одбрана, Хилуси Акар изјави дека турската војска е подготвена да ја обнови операцијата „Извор на мир“ во...

Свет23 часа

Џонсон: Предлог законот за брегзит ќе го испратам во парламентот идната недела

Британскиот премиер Бори Џонсон им порача на пратениците дека од Брисел нема да бара ново одлагање. Тој треба да побара...

Свет23 часа

Одложено конечното решавање на брегзит

Британските пратеници усвоиjа амандман со кој се бара одложување на гласањето за договорот за брегзит. За одлуката за пролонгирање на...

Топ24 часа

Во стан во Карпош пронајден мртов маж

Во стан на ул.„Вич“ во скопската населба Карпош, вчера утрото бил пронајден починат 54-годишнен маж, М.Ш., соопшти МВР. По наредба...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Очекувам да се договориме за избори, ако Заев не се премисли

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори,...

Македонија1 ден

(Видео) Заев предлага предвремени избори што е можно побрзо

Премиерот Зоран Заев предлага одржување на предвремени парламентарни избори што е можно побрзо. Во своето прво обраќање откако Европската Унија...

Вести1 ден

(Видео) Вонредна состојба во Чиле по насилните протести поради поскапувањето на јавниот превоз

Чилеанскиот претседател, Себастијан Пинера, прогласи вонредна состојба во Сантијаго откако во градот со шест милиони луѓе синоќа избувнаа немири во...

Македонија1 ден

Инспекциски надзор во училиштето во Гостивар каде учениците ја поздравија воената операција во Сирија

Во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар, каде што учениците со војнички поздрав ја поздравија турската офанзива во Сирија,...

Македонија1 ден

Измама во ФК Куманово 1903, претседателот затаил данок од речиси милион денари

Полицијата поднесе кривична пријава против претседателот на правното лице „Фудбалски клуб Куманово 1903“, против сметководителка и против правното лице Здружение...

Свет1 ден

Почна најдолгиот лет во светот, научници го следат однесувањето на патниците

Авиокомпанијата „Квантас“ вчера вечер го почна најдолгиот комерцијален лет во светот што ќе ги поврзе Њујорк и Сиднеј и ќе...

Економија1 ден

Светска банка ќе даде поддршка од 120 милиони долари за финансирање на пет проекти

Светска банка ќе даде поддршка од околу 120 милиони долари за финансирање на пет проекти со кои ќе се подобри...

Европа1 ден

(Видео) Полицијата ја презеде контролата над улиците во Барселона, уапсени 27 лица

Каталонската и шпанската полиција ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови по синоќешните насилни протести. Полицијата...

Досие