Контакт

Спорт

Две години не постигнал гол од слободен удар

Објавено пред

Кристијано Роналдо во доаѓањето во Јувентус, летото во 2018 година, нема постигнато гол од слободен удар. Последниот меч, пред да биде привремено прекината сезоната, го одигра пред еден месец против Интер, имаше еден обид но неговиот удар заврши во живиот ѕид.

Португалецот има неверојатна голгетерска статистика од доаѓањето во Јувентус, одиграл 75 натпревар на кои постигнал 53 гола, но ниту еднаш не постигнал гол од слободен удар.

Со својот авторитет тој се наметна како прв изведувач на слободните удари иако Миралем Пјаниќ и Паоло Дибала имаат подобра реализација.

Последен пат гол од слободен удар постигнал на Светското првенство во Русија, во првото коло против Шпанија (3:3). Оттогаш како играч на Јувентус имал 39 неуспешни обиди.

Во кариерата, како играч на Манчестер јунајтед постигнал 13 гола од слободен удар, 32 како фудбалер на Реал, а осум гола од слободен удар постигнал во дресот на репрезентацијата.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Парите го носат Кулибали во ПСЖ

Објавено пред

Парите ќе имаат клучна улога во трансферот на Калиду Кулибали. Играчот на Наполи веројатно ќе го одбере клубот кој ќе му понуди најголема плата.

Сенегалецот од Наполи е интересен за неколку тимови, Тотенхем и Ливерпул стојат во редот, меѓутоа тој ќе го одбере ПСЖ.

Самиот открил дека ќе се пресели во клуб кој ќе му понуди најдобри финансиски услови. Тука Ливерпул и Тотенхем не можат да се натпреваруваат со ПСЖ.

Куливали во Наполи има годишна плата од шест милиони евра. Јасно е дека ПСЖ може да му понуди многу повеќе.

Исто така Кулибали сакал да се преслеи во Париз бидејќи таму има куќа, го знае јазикот и сигурно е дека во таа средина полесно би се снашол.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ф1: Ако некој има ковид-19 ќе вози неговата замена

Објавено пред

Првиот човек на Формула 1 Чејс Кери рекол дека доколку некој од возачите биде позитивен на Ковид-19 тогаш на неговото место ќе вози резервниот возач. Кери порачал дека нема да се откажуваат доколку има позитивни тестови на коронавирусот.

Сезоната во Формула 1 ќе започне на 5 јули првата од двете трки во Австрија. Засега во календарот се потврдени осум трки, односно календарот е стокмен до средината на септември.

„Доколку некој има позитивен тест тоа нема да значи и откажување на трката. Ќе ги охрабриме тимовите да имаат процедури доколку некој биде позитивен. Тој ќе биде ставен во карантин, ќе може да го ставиме во хотел, а тимот ќе може да ја искористи можноста да вози замената за тој возач. Доколку некој тим не може да се трка тоа нема да значи дека трката ќе биде откажана“, рекол Кери.

Прикажи повеќе...

Спорт

Украински клуб пријавил 25 позитивни на Ковид-19

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Карпати од Украина објави дека има 25 заразени со коронавирусот. Заразените се фудбалери и членови на клупскиот персонал.

Со овој податок Карапи станаа светски рекордери според бројот на заразени со Ковид-19 во светото на спортот.

Целиот клуб мора 14 дена да биде во карантин, што значи дека сите натпревари на клубот се одложени во наведениот периос.

Доколку ситуацијата се нормализира Карпати првиот нареден меч ќе го одиграат на 20 јуни против Маријупољ.

Карапти се наоѓаат на последното место во Украина со само 14 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа2 часа

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет3 часа

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет4 часа

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа4 часа

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион16 часа

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет17 часа

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет17 часа

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија18 часа

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија20 часа

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија21 час

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија22 часа

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија22 часа

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион1 ден

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија1 ден

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион1 ден

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет1 ден

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет1 ден

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт1 ден

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа1 ден

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Досие