Контакт

Спорт

Еклстоун: Формула 1 може да престане да постои

Објавено пред

Поранешниот шеф на Формула 1, Берни Еклстоун стравува дека спортот може целосно да исчезне ако корона вирусот продолжи да го одложува стартот на шампионатот.

Еклстоун, кој е во „изолација“ на неговата фарма за кафе во Бразил со својата сопруга, вели дека поради „затварањето“ на сезоната може да се случи целосно исчезнување на спортот поради целосно секнување на изворите на приходи на тимовите и на спортот – ТВ правата, парите за оддржување на трките и спонзорите.

„Да погледнеме и во најдоброто сценарио, да се потребни шест месеци за да се среди оваа пандемија и веќе да нема проблем, за Формула 1 ќе биде многу тешко да се оддржуваат трки. Морате да ги убедите промотерите да ризикуваат да оддржуваат трки без публика, а не може да се тркаат на -10. Кога се оди на Формула 1 трка, тоа се планира цел ден, не стануваш едно утро и велиш ќе одам на Силверстоун. Еве и да има трки, треба да имаш живи учесници. Дали тимовите ќе бидат во состојба да патуваат и да се тркаат кога немаат пари да ги плаќаат своите вработени?“, се прашува Еклстоун.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бањаја во Дукати, Зарко и Мартин ќе возат за Прамак

Објавено пред

Дукати и неговиот сателитски тим Прамак Рејсинг Дукати ги објавија имињата на возачите кои ќе возат за овоие тимови наредната сезона во Мото ГП шампионатот. За Дукати ќе возат Џек Милер и Франческо Бањаја , додека Прамак ги потврди Жоан Зарко и Хорхе Мартин.

Ова значи дека Милер и Бањаја од стателитскиот ќе се преселат во фабричкиот тим на Дукати. Од претходно беше познато дека Милер ќе вози во Дукати, а тимот денес потврди дека Бањаја ќе го наследи Андреа Довициозо.

Во исто време Прамак го потврдија трансферот на 30 годишниот Зарко од Авинтија, додека Мартин во „кралската класа“ доаѓа од Мото 2 шампионатот.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Серена се откажа од Ролан Гарос

Објавено пред

Серена Вилијамс, осовојувачка на 23 Гренд слем трофеи, објави дека се повлекува од Ролан Гарос.

Помладата од сестрите Вилијамс во првото коло ја совлада сонародничката Кристи Ан со 7/6, 6/0. Во второто коло таа требаше да игра против Цветана Пиронкова од Бугарија.

По мечот со Ан, Серена рекла дека тешко се движи и дека има проблеми со ахиловата тетива.

Серена Вилијамс во кариерата три пати победила на Ролан Гарос (2002, 2013, 2015).

Прикажи повеќе...

Спорт

„Недозволиво е Дони да биде резерва во ваков Јунајтед“

Објавено пред

Сјака Сварт, менаџерот на фудбалерот на Манчестер Јунајтед Дони ван де Бек, рекол дека неговиот клиент не требало да биде резерва на натпреварот против Брајтон, кој „црвените ѓаволи“ го добија од пенал во 100 минута.

„Тој да биде резерва? Тоа не ми се допаѓа. Искрено не би го трпел тоа да сум на неговото место. Да влегувам во игра на четири минути до крајот на мечот? Нема шанси“, рекол Сварт.

Од доаѓањето во Јунајтед Ван де Бек одиграл само 23 минути во Премиер лигата.

„Иако малку беше на теренот успеа да направи три добри работи, што е многу повеќе од повеќето играчи во тимот. Извлече пенал кој ѝ претходеше на победата. Во нормални околности Брајтон требаше да го прегази тој Јунајтед со 7:1. Манчестер Јунајтед имаат добар тим но такви работе не треба да им се случуваат“.

Ван де Бек само во Лига купот беше во стратниот тим, менаџерот Солскјер на средината ги форсира Матиќ, Погба и Бруно Фернандеш.

Според англиските медиуми Холанѓанецот ќе биде резерва и викендов кога Јунајтед ќе го пречекаат Тотенхем.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. „Задната врата“...

Македонија2 часа

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија2 часа

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион3 часа

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ4 часа

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет4 часа

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија4 часа

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија5 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет6 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет6 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет20 часа

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија21 час

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија21 час

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија21 час

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија1 ден

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет1 ден

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија1 ден

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија1 ден

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија1 ден

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Досие