Контакт

Спорт

Еклстоун се брани: Не сум крив што сум белец!

Објавено пред

Поранешниот шеф на Формула 1, Берни Еклстоун вели дека не му е грижа ако некој е „жолт, зелен, кафеав или розев“, откако на негова сметка беа упатени бројни критики за изјавата дека многу црни луѓе се поголеми расисти од белците.

Контроверзната изјава за „Си-ен-ен“ во петокот исто така предизвика реакција и од шесткратниот Ф1 шампион Луис Хамилтон, кој го критикуваше човекот кој ја изгради модерната Формула 1.

„ Навистина сум тажен и разочаран од овие коментари. Берни е надвор од спортот и е друга генерација. Но, токму тоа е погрешно – неуки и неедуцирани коментари кои покажуваат колку треба да се придвижиме како општество пред да има вистинска еднаквост. Сега е јасно зошто ништо не се направи да се зголеми разновидноста во спортот. Сега е време за промени“, напиша Хамилтон.

И официјалната Формула 1 се дистанцираше од Еклстоун велејќи дека за такви коментари нема место во Ф1 или во општеството и дека Берни нема врска со Ф1 по заминувањето од 2017. Еклстоун, кој е во својот дом во Швајцарија каде што неговата бразилска сопруга, 44-годишната Фабијана го очекува нивниот син, врати остро во интервју за „Мејл он сандеј“ по најавите дека Ф1 ќе му забрани да присиствува на Ф1 трките.

„ Ќе ми забранат да одам на трките? Не би им советувал да го направат тоа. Нека се обидат во Русија. Најверојатно ќе најдам влезница. Кога Чејс Кери побара да си заминам, велеше дека моето почесно претседателство е многу важно. Но, гледаме колку е важно. Пред 20 години ме направија почесен доктор на Империјал колеџ во Лондон, па не одам и се нарекувам доктор Еклстоун. Убаво што кажаа кога заминав од Ф1, за да не ми ги припишуваат работите кои тие ги прават. Тие сега се борат против расизмот поради тоа што се случува во Америка. Чејс донира 1 милион долари за разновидност, а тоа е доволно еден механичар да почне во картинг“, одговори Еклстоун.

Тој уште еднаш повтори дека не е расист.

„ Јас не сум против црните луѓе. Целосна спротивност од тоа, секогаш сум ги поддржувал. Самиот татко на Луис сакаше да прави бизнис со мене. Во текот на годините сретнав многу бели луѓе кои не ги сакам, но никогаш црн човек кого не го сакам. Бев ограбен неколку пати, еднаш од тројца црни луѓе. Завршив во болница, но не кажав ништо против црните луѓе. За мене Луис не е ниту бел, ниту црн, туку е само Луис. Не сум виновен што сум бел, или што сум понизок од просекот. Црните луѓе треба да се грижат за себе. Рон Денис не му пречеше на Луис да стане Ф1 возач. Вили Рибс беше првиот црн човек во Формула 1 за мојот тим во седумдесетите. Но, сега е во мода да се зборува за разновидноста“, додава Еклстоун.

Еклстоун: Црните луѓе честопати се поголеми расисти од белците!©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ФФМ го одржа генералното Собрание

Објавено пред

Фудбалската федерација на Македонија денеска го одржа Редовното Генерално Собрание.
Според одобрен здравствен протокол од Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести, Фудбалската федерација на Македонија го организираше Редовното Генерално Собрание.

Присутните делегати на Собранието на ФФМ ја потврдија одлуката на Управниот одбор на федерацијата во однос на регионалната поставеност и промена на организацијата на трети лиги и систем на натпревари. Новата регионална поставеност ќе се имплементира од сезоната 2020/2021 и вклучува поделба на пет региони со пет трети лиги кои би броеле од 6 до 16 екипи.

На Редовното Генерално Собрание е усвоен извештајот за работа на претседателот и Управниот одбор на ФФМ, потоа извештаите од правните органи и лиценцни тела на ФФМ, како и извештајот од администрацијата на ФФМ за исполнување на стратегискиот план 2016-2026 за 2019. година.

Присутните делегати го усвоија ревизорскиот извештај за работата на ФФМ, завршната сметка на федерацијата и финансискиот план – буџет на Фудбалската федерација на Македонија.

Собранието на ФФМ даде согласност и го овласти Управниот одбор да утврди буџетска позиција со која ќе се финансираат инфраструктурните проекти на начин што средствата предвидени за реализација на активностите за кои Управниот одбор ќе утврди дека не се реализирале ќе бидат реализирани во новата буџетска позиција.

извор/ffm.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Дињо, Роналдо и Бекам: Меси е подобар од Кристијано

Објавено пред

Легендарните фудбалери Роналдињо, Роналдо и Дејвид Бекам се вклучија во вечната дебата, кој е подобар фудбалер Лионел Меси или Кристијано Роналдо.

Роналдињо играше со меси во Барселона, Тој му беше ментор на Аргентинецот, а неколку пати рекол дека требало подолго да бидат соиграчи.

„Меси или Роналдо? Меси. Жал ми е што не игравме повеќе време заедно. Беше многу млад. Би сакал да се вратам и уште еднаш да заиграм покрај него“, рекол Роналдињо и дополнил.

„Тој е најдобриот во историјата. Никој не е како него. Роналдо е комплетен фудбалер, има се, но јас повеќе го сакам стилот на Меси“.

И сонародникот на Роналдињо, оригиналниот Роналдо својот глас му го дава на Меси.

„Меси како да не е од оваа планета. И Кристијано е посебен, но ми делува дека Лео е комплетен играч. Одличен е, ми се допаѓа повеќе од било кој друг фудбалер во светот. Се што прави е спактакуларно“, рекол Роналдо.

Англиската фудбалска икона Дејвид Бекам смета дека Роналдо не е на нивото на Меси.

„Веројатно решив да се повлечам од фудбалот кога меси трчаше покрај мене“, признал Бекам.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гасперини: Што треба да правиме, да си ги исечеме рацете?

Објавено пред

Тренерот на Аталанта Џанпјеро Гасперини не го криел незадоволството од судењето на натпреварот кој неговиот тим го одигра протв Јувентус. Аталанта два пати имеше предност во Торнио, а Јувентус од пораз се спаси со головите постигнати од белата точка.

Пеналите кои беа судени против Аталната во најмала рака се дискутабилни. Де Рум,а потоа и Мјуриел играа со рака во забранетата зона. Според новите правила секое играње со рака во шеснаесетникот е пенал, но прашање е дали играчите имаа доволно време за вистинска реакција.

„Ова се правила кои се над сите правила во Италија. Што треба да направиме да си ги исечеме рацете? Пенали како првиот веќе имаше оваа сезона, многу тимови беа кезнети на тој начин. Тоа е лудило, правилата не се толкуваат исто во сите земји. Во другите држави за ова не се суди пенал“, рекол Гасперини.

„Одигравме голем меч против лидерот во Серија А. Им кажав играчите да продолжат вака и во август, во Лигата на шампионите. Пресреќен сум поради играта и многу сум разочаран бидејќи не победивме.“

Аталанта во четврт-финалето во Лигата на шампионите ќе игра против ПСЖ, победникот во полу-финалето ќе игра против подобриот од натпреварот Атлетико Мадрид-Лајпциг.Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион3 часа

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ3 часа

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет3 часа

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Свет3 часа

Во Бразил над 35 илјади нови случаи, сопругата и ќерките на Болсонаро негативни на ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани нови 35.512 случаи на ковид-19, а починале уште 1.071 пациент. Од почетокот...

Свет4 часа

Трамп првпат во јавност се појави со заштитна маска

Американскиот претседател Доналд Трамп ја посети воената болница во предградие на Вашингтон и првпат во јавност носеше маска поради пандемијата...

Македонија4 часа

Мицкоски со писмо до народот: Ви ветувам макотрпна работа и обнова на државата

Кус е периодот во кој можевте да ме запознаете, да стекнете впечаток за мене и за она што го преставувам...

Регион17 часа

(Видео) Петти ден протести во Србија, демонстрантите во Нови Сад ја блокираа полициската станица

И вечерва граѓаните на Нови Сад излегоа на протест на улиците и на половина час ја блокираа полициската станица „Стар...

Македонија19 часа

Од коронавирус почина 24-годишна пациентка од Тетово, немала хронични заболувања

Вчера на Инфективната клиника почина 24 годишна пациентка од Тетово од Ковид-19. Таа е еднa од најмладите пациенти во земјава...

Македонија21 час

Нови 199 заболени и осум починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на...

Топ22 часа

Мaж нападнал четири лица во авто-кампот „Градиште“, има повредени

Доцна синоќа во полицијата било пријавено насилство кое се случило во авто-кампот „Градиште“ во Охрид. Според пријавеното, А.К.(32), кој претходно...

Регион22 часа

Хрватска, Албанија и БиХ бележат рекордни бројки на новозаразени од појавата на пандемијата

Во регионот деновиве забележан е пораст на бројот на заболени од ковид-19. Во Хрватска, Албанија и БиХ денеска е регистриран...

Македонија23 часа

Пендаровски за геноцидот во Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон трагедии

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница...

Регион23 часа

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот...

Македонија1 ден

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија1 ден

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Македонија1 ден

Рекорден број на заразени и излечени во земјава за едно деноноќие

Во Македонија вчера беше регистриран рекорден број на новозаразени и излечени пациенти во последните 24 часа. Како што информира Министерството...

Македонија1 ден

Дел од болницата „8-ми Септември“ ќе се пренамени за пациенти кои не се заболени од ковид

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8ми Септември“, најави министерот за здравство,...

Македонија1 ден

Заев од централната трибина во Скопје: Мора да продолжиме по правиот пат, од вас зависи

Мора да продолжиме по правиот пат, не смееме да скршнеме од него, тоа е наша заедничка задача, порача синоќа претседателот...

Македонија1 ден

Филипче: Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење

Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење, истакна министерот за здравство, Венко Филипче,...

Досие