Контакт

Спорт

Експретседателот на Јуве остар: Роналдо го плаќаме милион евра за гол!

Објавено пред

Надежта на „старата дама“ од Торино дека сезонава ќе стигне до титулата во Лигата на шампионите згасна уште во осмина-финалето. Во двомечот против Порто како победници излегоа момците предводени од еден друг Португалец, Сержо Консеисао.

Разочарани се навивачите на клубот, но и дел од поранешните истакнати луѓе во италијанскиот шампион.
Поранешниот претседател на Јувентус, Џовани Коболи Гигли, смета дека грешката е направена кога е доведен Кристијано Роналдо.

„Апсолутно погрешивме кога го доведовме. Го кажав тоа уште првиот ден. Тој е голем шампион, но е прескап. Време е клубот, кој го плаќа по 1 милиони евра за постигнат гол, нешто да направи. Треба да си оди на крајот на сезоната“, смета Гигли, кој за испаѓањето на Јуве не ја бара вината кај тренерот Пирло, туку кај челните луѓе во клубот.

Освен неуспехот во ЛШ, на Јуве не му цветаат рози ниту во Серија А, каде што моментно е на третата позиција со -10 зад лидерот Интер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Барса направи историска грешка со трансферот на Пјаниќ“

Објавено пред

Главниот човек на Барселона за Јужна Америка, Андре Кари, изјавил дека една од најголемите грешки во историјата на фудбалот е трансферот на Миралем Пјаниќ.

Пјаниќ, во летниот преоден рок, од Јувентус пристигна во Барселона. Во спротивен правец замина Артур Мело. Репрезентативецот на БиХ, кај Роналд Куман речиси и да не игра и веројатно ќе го напушти клубит.

„Тоа е една од најголемите грешки што сум ги видел во историјата на фудбалот. Апсурд. Менувате 23-годишен играч кои има плата од два милиони евра, за играч кој има 31 година и плата од шест милиони евра“, рекол Кари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дерозан во последната секунда го урна Далас

Објавено пред

Осум натпревари се одиграа во НБА лигата, изминатата ноќ. Најдраматичниот натпревар го одиграа Далас и Сан Антонио. Сан Антонио славеа со 119:117, со што избегнаа „метла“ од ривалот од Тексас. Никогаш во историјата на лигата, Далсс, не ги добиле сите натпревари во сезоната против Сан Антонио.

Демар Дерозан, во последната секунда погоди за победа на Сан Антонио. Бекот на Сан Антонио, натпреварот го заврши со 33 поени и осум асистенции, Дежонте Мареј постигна 25 поени.

На спортивната страна Кристапс Прозингс и Лука Дончиќ постигнаа 60 поени. Летонецот забележа дабл-дабл од 31 поен и 15 скока, Дончиќ постигна 29 поени.

Резултати:

Кливленд-Њу Орлеанс 109:116
Орлансо-Милвоки 87:124
Мемфис-Индијана 125:132
Минесота-Чикаго 121:117
Њујорк-Торонто 102:96
ЛА Клиперс-Детроит 131:124
Портланд-Мајами 98:107Прикажи повеќе...

Спорт

Адеми го пропушта реваншот со Виљареал

Објавено пред

Динамо Загреб, со победата над Локомотива (2:0), се врати на првото место во хрватскиот шампионат. „Модрите“, со натпревар помалку имаат два бода повеќе од Осијек. Победата ја засени повредата на Аријан Адеми, кој најверојатно ќе го пропушти реваншот со Виљареал, во Лига Европа.

„Адеми има оток на стапалото. Ќе ги почекаме снимките, но прогнозите не се добри“, изјавил тренерот на Динамо, Дамир Крзнар.

Динамо, во четврток, ќе гостува во Виљареал. По првиот меч Шпанците имаат предност од 1:0.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет52 минути

Поединци немаат чувство за вкус и мирис дури една година по заразата со коронавирусот

Три дена по позитивниот тест за коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија3 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија18 часа

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија21 час

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија22 часа

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија22 часа

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија22 часа

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет23 часа

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија24 часа

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа1 ден

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија2 дена

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија2 дена

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија2 дена

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет2 дена

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Топ2 дена

Три лица осомничени за силување на 18-годишна девојка во Струмица

Против три лица поднесена е кривична пријава за силување на 18-годишна девојка од Струмичко и за помагање во извршување на...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Македонија2 дена

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет2 дена

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет2 дена

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија3 дена

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Досие