Контакт

Спорт

Елмас и Наполи на стартот против Ливерпул, ПСЖ го чека Јуве, Баерн му гостува на Интер

Објавено пред

Познат е комплетниот распоред за групната фаза од Лигата на шампионите за сезоната 2022/23.

dobivaj vesti na viber

Првите натпревари се играат на 6. септември. Првото коло ќе го обележат три супер интересни натпревари, Пари Сен Жермен ќе го пречека Јувентус. Во исто време во Милано силите ќе ги одмерат Интер и Баерн, а Ливерпул ќе гостува во Неапол.

Наполи две сезони нема пораз во групната фаза од Лигата на шампионите на домашен терен.

Во второто коло, на 13.септември, во центарот на вниманиеот ќе биде Роберт Левандовски. Полјакот со Барселона ќе гостува во Минхен кај својот довчерашен тим Баерн.

Ден подоцна Ерлинг Холанд ќе игра со својот Манчестер сити против „својата“ Борусија Дортмунд.

Третото и четвртото коло ќе ни донесат два дуели меѓу Милан и Челси, односно Интер и Барселона.

Што се однесува до единствениот претставник на „регионот“ во Лигата на шампионите, Динамо Загреб, чии дрес го носат Стефан Ристовски и Аријан Адеми, „модрите“, ќе стартуваат на домашен терен – на 6. септември ќе им гостува Челзи.

Осум дена подоцна, во второто коло Динамо гостува кај Милан, а потоа на 5. октомври Динамо патува во Салцбург. Австријците на 11. октомври ќе гостуваат во Загреб, Милан на 25. октомври доаѓа на „Максимир“, а во последното коло избраниците на Анто Чачиќ го играат во Лондон на „Стемфорд Бриџ“ против Челзи на 2 ноември.

Годинава поради зимското Светско првенство групната фаза од Лигата на шампионите ќе биде комплетирана на 1. и 2. ноември. Значи – шест рунди за помалку од два месеци.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Македонија наредната сезона нема да има тим во Лигата на шампионите

Објавено пред

facebook.com/hceurofarmpelister
Македонија наредната сезона, како што сега стојат работите нема да има клуб во фазата по групи во ракометната Лига на шампиони. Лошите резултати на македонските клубови на европската сцена во изминатите неколку сезони, придонесоа Македонија на листата на ЕХФ да назадува пет места, од осмото на 13-тото.

dobivaj vesti na viber

Дирекнто место во Лигата на шампионите обезбедуваат само клубови од земјите кои се меѓу првите осум на ЕХФ листата. Постои шанса македонски клуб да добие специјална покана од ЕХФ, но со оглед на резултатите, тоа наредната сезона веројатно нема да се случи.

Реално е Македонија наредната сеозна да учествува со две екипи во Лига Европа. Извесно е дека шампионот веднаш ќе обезбеди пласман во фазата по групи, додека вице-првако ќе мора да игра едно квалификациско коло.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардар повторно загуби, Шкендија го доби Работнички, само бод за Шкупи во Гостивар

Објавено пред

facebook.com/FKVardarSkopje
Попладнево се одигра комплетното 16.коло во Првата македонска фудбалска лига. Шкендија во дербито го победи Работнички, Шкупи ремизираше во Гостивар, а актуелниот шампион Струга ТЛ му го нанесе 10.пораз на Вардар. Минимална победа забележа Македонија ЃП против Силекс, Тиквеш во Охрид славеше бедливо во дуелот со Воска спорт, додека Брегалница во последните секунди освои бод кај АП Брера.

dobivaj vesti na viber

Шкендија го искористи нерешениот резултат на Шкупи во Гостивар и со трите бода се изедначи на врвот на табелата со Шкупи. Двата тима имаат по 32 бода.

Во Тетово, Шкендија со головите на Шала и Цинари го совлада Работнички.

Вардар немаше никакви шанси против актуелниот првак Струга ТЛ. Стружани експресно на стартот постигнаа два гола, Милосавиќ намали на 1:2, а во 62.минута Кампаоре ја потврди победата на фаворитот. Вардар е закован на дното со 11 бода, додека Струга има два бода помалку од Шкупи и Шкендија.

Тиквеш го искористи поразот на Работнички и се искачи на петтото место со победата над Воска спорт. Тимот од Охрид од финишот на првиот дел играше со фудбалер помалку. Тиквеш имаше предност во првото полувреме, а победата ја потврди во последните 15 минути со два гола.

АП Брера во судискоот надополнување остана без целиот плен прптив Брегалница. Вебстер погоди во 94 минута за 1:1.

Брера, Гостивар и Работнички имаат по 20 бода.

Резултати:

Шкендија-Работнички 2:0
(Шала 59, Тотре 90+2)

АП Брера-Брегалница 1:1
(Цветаноски 44 – Вебстер 90+4)

Вардар-Струга ТЛ 1:3
(Милосавиќ 32 – Згуро 6, Таири 8, Кампаоре 62)

Воска-Тиквеш 0:3
(Ивановски 27, 80, Спахиу 76)

Македонија ЃП-Силекс 1:0
(Фазли 83)

Гостивар-Шкупи 0:0

Табела:

Прикажи повеќе...

Спорт

Вечерва и третиот син на Зизу би можел да дебитира за Реал

Објавено пред

Реал Мадрид, вечерва ќе го пречека Наполи во Лигата на шампионите. „Кралскиот клуб“ во минатото коло обезбеди пласман во осминафиналето, додека Наполи тоа треба да го направи во наредните две средби. Едно е јасно доколку Наполи победи ќе обезбеди нокаут фаза.

dobivaj vesti na viber

Добра вест за Карло Анчелоти е што Реал не му гори под нозе, бидејќи има многу повредени играчи. Критична е ситуацијата во редот за врска, бидејќи Анчелоти не може да смета на Французите Камавинга и Чуамени,а веројатно ќе отсуствува и Модриќ.

Проблемите со повредите го принудија Анчелоти за вечерашниот дуел да повика неколку фудбалери од вториот тим, Реал Кастиља.

Меѓу 21 играч кои се во составот за настап има и неколку интересни имиња. Трет голман ќе биде 21-годишниот Лукас Кањизарес, синот на славниот Сантијаго, а за мечот е пријавен и Тео Зидан, синот на легендата на Реал Зинендин Зидан.

Тео е третиот син на Зизу поранешен играч и тренер на Реал. Тео е висок 196 сантиметри, информациите од Шпанија говорат дека игра добро сезонава за Реал Кастиља под водство на поранешниот соиграч на Зизу, Раул.

Доколку дебитира тој ќе биде четвртиот од семејстовот Зидан кој одиграл официјалн меч за Реал. Покрај славниот Зинедин, можност да настапат за првиот тим на реал во минатото добија браќата на Тео, Лука и Енцо.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Скопје преплавено со фотографиите на Вања, исчезна во најфреквентниот дел: за неа јавија и балканските медиуми

Во Македонија продолжува потрагата по 14-годишната Вања Ѓорчевска, која исчезна во Скопје на пат кон училиштето. Оттогаш таа е изгубена,...

Македонија1 час

Ловци ја бараат исчезнатата Вања и на непристапни места: МВР ја бара во градот, ние надвор од него

Исчезнатото девојче од Скопје, Вања Ѓорчевска, од вчера го бараат и ловците откако претседателот на Ловечката федерација, Влатко Алексовски, синоќа...

Регион4 часа

Дачиќ: Состанокот на ОБСЕ во Скопје ќе биде многу тежок

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска изјави дека министерскиот состанок на земјите од Организацијата за безбедност и...

Топ5 часа

Во Косово уапсени шест лица, тројца од Македонија: фалсификувале 85.000 евра во монети

Специјалното обвинителство на Косово, косовската полиција, Дирекцијата за истрага на економски криминал и корупција, спроведоа акција при што беше идентификувана...

Топ5 часа

24-годишна државјанка на Албанија загина во тешка сообраќајна незгода на автопатот Тетово – Скопје

Вчера попладне, во 14 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот „Мајка Тереза“ во насока од Тетово кон...

Топ5 часа

Вработена во болницата во Тетово неовластено снимала пациентка хоспитализирана на одделенијата: полицијата ја приведе

Полициски службеници на СВР Тетово, синоќа, околу 20.10 часот ја лишиле од слобода 46-годишната А. А. од тетовска Брвеница. Таа претходно...

Македонија6 часа

Ревизорката Татјана Димитровска предложена за нова претседателка на ДКСК, ревизори, судијка и антикорупционери за членови  

По три дена интервјуирање и четири дена бодирање, синоќа пред полноќ беше објавена ранг-листата за избор на нови членови на...

Топ8 часа

Приведено лице од Мала Речица, поставило знаме на Албанија на манастирот на Попова Шапка

Полициски службеници на СВР Тетово, вчеравечер, околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, го идентификувале и го лишиле од слобода...

Македонија8 часа

Албанското знаме повеќе не е на јарболот во дворот на „Св. Наум Охридски“, рече Ангелов

Албанското знаме не е повеќе на јарболот во дворот на црквата „Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка. Црковното знаме ќе...

Македонија9 часа

(Видео) „Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе им ги скрати платите на функционерите во стилот – ако не овој понеделник, наредниот петок – за на крајот да каже дека кратење нема“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Од април месец па навака, платите на функционерите се покачени за 78%, во време кога накај 600 илјади граѓани живеат...

Европа9 часа

Чешкиот претседател: Путин набргу би можел да добие голема шанса во војната

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да добие предност во војната против Украина во текот на следната година доколку западните...

Свет10 часа

(Видео) Таткото на 9-годишната Емили откри како го преживеала заробеништвото: „Ова беше најшокантното“

Емили Ханд мораше да трча од куќа до куќа, принудена од Хамас да се движи додека израелските сили ја нападнаа...

Свет10 часа

(Видео) Снимен моментот на експлозивна ерупција на вулкан во Јапонија

Минатата недела јапонски вулкан лоциран на островот Нииџима, 150 километри јужно од Токио, експлозивно еруптира. Јапонската крајбрежна стража го сними...

Македонија19 часа

Сотировски: Најостра осуда за вандалскиот упад во Св. Наум на Попова Шапка и симнувањето на знамето на Македонската православна црква

Претседателот на Kомисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан Сотировски преку социјалните мрежи го осуди, како што...

Македонија19 часа

„Ова е намерна провокација“, рече Ангелов откако навивачи на Шкендија го кренаа албанското знаме на Попова Шапка

Ова, како многупати претходно, е намерна провокација и подгревање на меѓуетничката нетрпеливост, напиша Стојанче Ангелов, директор на Центарот за управување...

Македонија20 часа

Бојан Јовановски-Боки 13 излегува на слобода

Поради лошата здравствена состојба, осудениот Бојан Јовановски-Боки 13 е пуштен на слобода. Кривичниот суд добил лекарски извештаи од повеќе клиники,...

Топ1 ден

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Ловечката Федерација на Македонија преку социјалните мрежи ги повика сите ловци да се вклучат во потрагата по Вања Ѓорчевска. Тие...

Македонија1 ден

По 3.000 денари за пензионерите со пензии до 14.000 денари, 1.200 за основци, 1.800 за средношколци, Ковачевски ги објави мерките

Основците, средношколците, студентите и пензионерите се првите категории опфатени со новиот пакет-мерки за кои е предвидена неколкумесечна парична помош. Мерките,...

Македонија1 ден

Балтичките земји ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

По Украина, и Естонија, и Летонија, и Литванија најавија дека нема да допатуваат на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје...

Македонија1 ден

Поради Лавров, украинскиот министер Кулеба нема да допатува во Скопје на состанокот на ОБСЕ

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, нема да присуствува на министерскиот состанок во Скопје, а земјата ќе ја претставува делегација...