Контакт

Спорт

Елмас продолжи со Наполи до 2025!

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас, спротивно на шпекулациите дека ќе замине од Наполи, го продолжи договорот со италијанскиот клуб до август 2025 година.

Наполи потврдија дека Елмас, кој дојде од Фенербахче минатата сезона, и Ди Лоренцо и Марио Риу ги продолжиле договорот на пет години, а според новиот договор тој ќе заработува околу 1.8 милиони евра по сезона.

Елмас нема постојано стартно место во тимот на Џенаро Гатузо, но одигра 36 натпревари за „партенопеи“ оваа сезона и постигна еден гол.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Халанд ја реши битката на Борусиите на стартот на Бундеслигата

Објавено пред

Борусија Дортмунд имаше одличен старт на новата сезона во Бундеслигата, откако со 3:0 ги совладаа Борусија Менхенгладбах, благодарение на двата гола на нивната норвешка ѕвезда, Ерлинг Халанд.

Џовани Рејна ги донесе БВБ во водство во 35. минута по асистенција на младиот Англичанец, Џуд Белингем, пред во 54. минута Халанд да го постигне својот прв гол од пенал.

Во 77. минута по асистенција на друг млад Англичанец, Џејдон Санчо, Халанд лесно ја смести топката во голот на „ждребињата“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кристален кошмар за Јунајтед на „Олд Трафорд“

Објавено пред

Кристал палас успеа да стигне до славна 3:1 победа на „Олд Трафорд“ за катастрофален старт на сезоната на Манчестер јунајтед, иако нивната нова ѕвезда Дони ван де Бек го постигна својот деби гол во дресот на „ѓаволите“.

Дека работите нема да одат најдобро за Оле Гунар Солскјер стана јасно многу рано, кога уште во седмата минута по слабата реакција на Виктор Линделоф ги донесе гостите во водство. Иако од овој момент, топката беше речиси постојано во посед на „ѓаволите“, резултатот на крај не беше позитивен.

Во 72. минута, по играње на рака на Линделоф во шестнаесетникот, беше досуден пенал за Палас, а ударот на Џордан Ају лесно го фати Давид де Хеа. Сепак, судијата Мартин Еткинсон сметаше дека Де Хеа тргнал прерано, и во вториот обид, поранешниот фудбалер на Јунајтед, Вилфрид Заха не згреши.

Засилувањето од Ајакс, Ван де Бек доби шанса да влезе во игра, и со малку среќа по лошата интервенција на одбраната на Палас, го постигна првенецот во дресот на Јунајтед во 80-тата минута, но само пет минути подоцна Заха стави печат на мечот со убав гол.

Резултатот само ќе ги налути навивачите на Јунајтед, кои подолго време го критикуваат тимот за слаба активност на пазарот на играчи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фиорентина со победа ја отвори новата сезона од Серија А

Објавено пред

Фиорентина ја отвори новата сезона во италијанската Серија А со тешко извојувана 1:0 победа над Торино во цврст меч на „Артемио Франки“.

По првото полувреме без голови, Виола сметаа дека дојдоа во водство во 47. минута преку Кристијано Бираги, но голот беше поништен од ВАР системот поради офсајд.

Сепак, Гаетано Кастровили во 78. минута се најде на вистинското место по одличната асистенција на Федерико Киеза и го совлада Сиригу за победнички старт на тимот на Џузепе Јакини.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 минути

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вториот бран на епидемија на коронавирус пристигнува во Велика Британија. Говорејќи во центарот за...

Култура1 час

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет2 часа

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Топ2 часа

Едно лице загина во возило кое излета на патот Неготино – Кавадарци, повредени уште тројца од семејството

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во...

Регион4 часа

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Македонија4 часа

Шестмина починати и 140 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Регион4 часа

(Видео) Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Медитеранскиот ураган Јанос, кој ја погоди централна Грција денеска, однесе два животи, предизвикувајќи поплави и материјална штета. Two dead, one...

Спорт5 часа

Ѓоковиќ кршеше рекети, судијата го нарекуваше Федерер, но влезе во полуфинале

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со судни маки успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако...

Македонија5 часа

(Видео) Како ќе изгледа враќањето на училиште: на секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за време на оброкот

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен...

Топ6 часа

Приведен светиниколец за мачење на животни

СВР Штип – ОВР Свети Николе ќе поднесе кривична пријава против М.Е. од селото Ерџелија, Свети Николе, поради мачење животни,...

Македонија7 часа

Османи: Предизвиците со Бугарија иако делуваат жестоко, тие се надминливи

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ги претстави приоритетите во неговиот мандат. Како прв и најважен приоритет Османи ги...

Свет8 часа

Се огласи Навални: Патот кон закрепнувањето е јасен, но долг

Рускиот опозиционер, Алексеј Навални, објави фотографија на „Инстаграм“ на која се гледа како се симнува по скали и напиша дека...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија10 часа

Јанкулоска: Ако некој ме бара, јас сум дома

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, објави статус на „Фејсбук“ со кој ги негира информациите дека таа избегала откако...

Македонија11 час

МОН: Децата кои немаат уреди за онлајн настава ќе може да ја следат од училница

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и...

Свет11 час

Трамп: До април ќе има вакцина за секој Американец

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека очекува до април САД да имаат доволно вакцини против коронавирус за секој Американец....

Македонија11 час

За еден ден казнети 384 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Свет12 часа

Европската агенција за лекови одобри употреба на дексаметазон за лекување на Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на лекот дексаметазон за лекување на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми со...

Топ12 часа

Млад скопјанец осомничен дека криел оружје и дрога во бункери во Бутел

Дваесет и четиригодишен скопјанец е осомничен дека ги сокрил оружјето, муницијата и дрогата во бункери во Бутел кои беа откриени...

Спорт12 часа

Либански фудбалер почина откако беше погоден од залутан куршум

Либанскиот фудбалер Мохамед Атви почина во болница откако беше погоден со залутан куршум во главата. 32-годишниот Атви бил погоден во...

Регион1 ден

Украдени ретки книги во вредност од 2,5 милиони фунти, пронајдени под подот на куќа во Романија

Околу 200 „незаменливи“ книги вредни повеќе од 2,5 милиони фунти (3,2 милиони американски долари), кои биле украдени од еден магацин...

Досие