Контакт

Спорт

Емен не смее да има за спонзор компанија за производство на сексуални играчки

Објавено пред

Кралската холандска фудбалска федерација (КНВБ) потврди дека го блокирал спонзорскиот договор на Емен со компанијата за производство на сексуални играчки „Изитојс“, бидејќи се работело за „неприкладно“ партнерство.

Прволигашот Емен мораше да се откаже од договорот кој ќе му носеше на клубот околу 500.000 евра, откако КНВБ одлучи дека се прекршени правилата на федерацијата.

„Не е исправно да се прикажува спонзорство со таква компанија на дрес. Фудбалот е за сите возрасни групи, млади и стари“, се вели во одлуката на федерацијата.

Од Емен соопштија дека клубот е „изненаден и вознемирен“ од одлуката на федерацијата.

„Ќе ги разгледаме аргументите на КНВБ и ќе одлучиме за следните чекори. Во секој случај, не сакаме да раскинеме договор со некој кој сака да ни биде главен спонзор“, велат од клубот.

Спорт

Шкупи е лидер на табелата по триумфот над Силекс

Објавено пред

Чаирскиот прволигаш Шкупи е новиот лидер на табелата во ПМФЛ по првиот меч од 10 коло. Триумф на Шкупи на својот стадион против Силекс со 1-0 за лидерска позиција барем до утре кога Шкендија може повторно да се врати на врвот.

По 0-0 на полувремето на лошиот терен во Чаир, во второто полувреме единствениот гол го постигна Бесир Исени по катастрофалната грешка на дефанзивецот на Силекс, Карчески.

И двете екипи имаа шанси до крајот на мечот, но резултатот не се промени.

Сега Шкупи е прв на табелата со 22 бода, пред Шкендија која има 21, но и меч помалку.

По денешниот пораз, Силекс останува на петтата позиција.

Фото: FC SHKUPI

Прикажи повеќе...

Спорт

За 8 минути на „Ел Класико“ паднаа 2 гола, 1-1

Објавено пред

Реал Мадрид одлично го отвори дуелот против Барселона на „Ноу Камп“. Во 5-тата минути Валверде по одличната асистенција на Бензема погоди високо во десниот агол за 1-0 за „Кралевите“.

По само 3 минути, четата на Лео Меси израмнува на 1-1. По левата страна се проби Алба, одлично го пронакде Ансу Фати, а тинејџерот го совлада Куртоа за 1-1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ограбен домот на Лука Тони: Украдени се работи за кои сум сентиментален

Објавено пред

Поранешниот италијански фудбалер, Лука Тони член на златната генерација од 2006-та и неговото семејство биле жртви на вооружен грабеж во четвртокот вечерта, во нивниот дом. Екс-напаѓачот на Верона, Баерн и Фиорентина за тоа ја информираше јавноста на Инстаграм.

„Затоа што се вртат разни приказни, сакам да потврдам дека во четвртокот вечерта меѓу 19.30 и 21.30 часот тројца крадци кои имале маски на лицата и биле вооружени го ограбиле мојот дом. Најважното е дека моето семејство е добро и никој не е повреден, иако се под стрес поради трауматичното искуство. Тажно е што крадците украле работи кои имаат сентиментална вредност за мене. Полицијата изврши увид, најверојатно по повик од соседите кои виделе нешто, но камерите не забележале ништо чудно. Ве молам да се почитува приватноста на моето семејство“ напиша 43-годишниот Тони.

Италијанецот е само еден во низата фудбалери кои се ограбени изминатиот период. Сличен проблем имаше и играчот на „виолетовите“, Франк Рибери пред неколку месеци.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија3 часа

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија5 часа

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија5 часа

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Регион6 часа

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Македонија7 часа

Георгиевски во Софија: Историската комисија има направено големо поместување

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина...

Свет7 часа

СЗО работи на насоки за употреба на Ремдесивир

Светската здравствена организација објави дека работи на развој на упатства за употребата на лекот Ремдесивир за третман на пациенти со...

Македонија8 часа

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени...

Македонија8 часа

Ноќва почнува зимското сметање на времето

Со поместување на часовникот за еден час наназад, од ноќва почнува зимското сметање на времето, со што времето во 3...

Македонија21 час

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Македонија22 часа

518 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на...

Регион22 часа

Бугарскиот премиер во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во самоизолација по контактот со заменик министерот за градежништво, Николај Нанков, кој беше позитивен на...

Македонија23 часа

(Видео) Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за безбедност на 5G технологии

Премиерот Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на САД, Кеит Крач, потпишаа меморандум...

Македонија23 часа

(Видео) Заев – Хоти: Ако има потреба повторно ќе се воведат ПЦР тестови на граница

Северна Македонија и Косово традиционално позитивниот политички дијалог наскоро ќе го потврдат со прва заедничка седница меѓу Владите на двете...

Македонија24 часа

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО ќе ја поништи одлуката

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ  Христијан Мицкоски, на денешниот протест, како што наведуваат, против „мафијата, за правда и слобода“, нагласи дека доколу...

Топ1 ден

Тепачка со ножеви и пиштоли меѓу две семејства во Кондово, двајца завршиле во болница

Две лица се повредени во тепачка меѓу две семејства во Кондово, во која биле употребени нож и пиштол. Како што...

Македонија1 ден

Свадба со 200 гости во Арачиново, полицијата најави пријави

Државниот пазарен инспекторат и полицијата растурија свадба во Арачиново со 200 гости и најавија кривични пријави за непочитување на мерките...

Регион1 ден

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните, хотелите, трговските центри

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на...

Македонија1 ден

(Видео) Георгиевски за „Бгнес“: Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели лидерот на ВМРО-Народна партија,...

Свет1 ден

Истражување: Лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма дава слаби резултати

Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од Ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани...

Досие