Контакт

Спорт

Енди Мареј нема да настапи во сингл на УС-Опен

Објавено пред

Поранешниот прв светски тениски рекет, Британецот Енди Мареј нема да настапи во сингл на гренд-слемот УС-Опен.

Мареј, кој вчера беше поразен од Ришар Гаске со 6-4 6-4 на Мастерсот во Синсинати како прв спортист со вграден метален колк потврди дека нема да се натпреварува во поединечна конкуренција на четвртиот годинешен гренд-слем.

„Одлуката ја донесов во договор со тимот. Не сакав да земам специјална покана затоа што не знам како ќе се чувствувам по мечот. Сакам да бидам искрен и да кажам дека ми се потребни неколку меча“ – рече Мареј.

Британецот против Гаске во сингл го одигра првиот меч од јануари кога настапи на Австралија Опен. Во меѓувреме имаше операција на колкот.

УС-Опен се игра од 26 август до 8 септември.

Спорт

Италијаните сменија правило поради Михајловиќ и Сари

Објавено пред

Фудбалскиот сојуз на Италија пред почетокот на сезоната воведе ново правило. Тренерите, доколку не се суспендирани, ќе можат да ги водат своите тимови и преку телефонска линија. Примерите со Синиша Михајловиќ и Маурицио Сари се причината поради која Италијанците решиле да го сменат ова правило.

Тренерот на Болоња Михајловиќ се лекува од леукемија. Тој на Куп натпреварот со Пиза преку телефон комуницирал со своите помошници.

Од друга страна Сари поради пневмонија нема да може да седи на клупата на Јувентус во првите две кола (Парма и Наполи).
Промената на правилот им овозможува тие од болничките кревети да ги следат натпреварите на своите тимови и да комуницираат со помошниците.

Сезоната во Серија А започнува денес од 18 часот со натпреварот Јувентус-Парма.

Прикажи повеќе...

Спорт

САД паднаа во Австралија (Видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Австралија ги совладаа САД 98:94, во подготвителен натпревар. Дуелот на „Марвел“ стадионот во Мелбурн го следеа 52.000 гледачи.

„Кенгурите“ во второто полувреме постигнаа 50 поени и успеаја по пауза од 55 години и 26 порази да ги совладаат Американците. Претходно Австралија победила во 1964 година.

Меч-винер беше Пети Милс кој постигна 30 поени. Одличен меч одиграа Ендру Богут (16 поени, 9 скока), Џо Инглс (15 поени, 7 скока) и Арон Бејнс (13 поени).

Кај САД се истакнаа Кемба Вокер со 22, Херисон Барнс со 20 и Донован Мичел со 12 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Супермен“ е замена за повредениот Буги

Објавено пред

ЛА Лејкерс, како што се најавуваше експресно реагираа по повредата на Демаркус Буги Казинс и во тимот го вратија Двајт Хауард.

Некогаш најдобриот дефанзивец во НБА-лигата, минатата сезона ја мина во Вашнгтон Визардас, но се рехабилитираше од повредата на грбот, поради што е трејдуван во Мемфис Гризлис.

Во Мемфис не се задржа бидејќи клубот му врачи отказ и тој како слободен играч му се приклучи на тимот чии бои ги бранел во сезоната 2012/2013.

Во последната сезона, во која немал проблеми со повредите, 2017/2018, во Шарлотс Хорнетс имал просек од 16,5 поени и 12 скока по натпревар.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Обвинителството ќе утврдува како документи од „Рекет“ протекле во јавноста

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро го осудува објавувањето на нелегално добиени документи од истрагата...

Македонија3 часа

Германски државјанин што се барал со потерница, живеел со лажен идентитет на Попова Шапка

Педесет и петгодишен Германец кој германската полиција го бара за набавка на 700 килограми кокаин деновиве бил приведен во земјава....

Македонија3 часа

Еден мигрант загина, а 12 се повредени во несреќата кај Демир Капија, возачот побегнал

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир...

Свет4 часа

Северна Кореја лансираше две ракети

Северна Кореја лансираше денеска две балистички ракети до краток домет во морето на источниот брег, соопшти јужнокорејската војска. „Нашата војска...

Македонија4 часа

Владејачката партија најавува за 5 отсто повисоки плати во образованието од септември

Платите во основното, средното и високото образование, како и кај јавните високообразовани установи растат за 5 отсто, почнувајќи од исплатата...

Македонија6 часа

До вторник во попладневните часови ќе врне дожд

Од денеска до вторник во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Метеоролозите најавуваат услови...

Свет18 часа

Домородец од Амазонија: Ќе ја дадам последната капка крв за да ја спасам шумата

Додека пожарите беснеат во Амазонија, припадниците на бразилското племе Мура ветија дека ќе се борат за својата земја. Најголемата шума...

Македонија22 часа

(Видео) УЈП во затворот го извести Јовановски за финансиската контрола на неговата невладина

Инспектори на УЈП влегоа во затворот во Шуто Оризари за да го известат притворениот Бојан Јовановски, претседател на невладината Меѓународен...

Македонија1 ден

Советот на јавните обвинители го доби извештајот за „Рекет“, се чека седница за Јанева

Обвинителството за организиран криминал до Сoветот на јавните обвинители го достави извештајот за преземени активности и дејства во предистражната и...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Немам намера да конкурирам за шеф на СЈО

„Од самиот почеток се оградував од Јанева. Денеска гледаме расчистување со криминалот и треба да се гордееме на тоа. Не...

Македонија1 ден

17 здруженија ѝ порачуваат на Владата итно да се спречи најавениот масакр на животни

„Животните не се предмети за да се уништуваат, туку свесни интелигентни суштества и потребно е само малку разум и совест...

Македонија1 ден

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Судијката Даниела Алексовска-Стојановска го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ....

Свет1 ден

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат во Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Македонија1 ден

Заев денеска ќе ги достави до Собранието предлозите за нови министри

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска се очекува да ги достави до Собранието предлозите за испразнетите министерски места...

Регион1 ден

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите еден и пол час ги спасувале децата

Поради дефект, се заглави рингишпилот „Скај флаер“ во Биоград во Далмација по што пожарникарите еден и пол час ги спасувале...

Свет1 ден

Навални излезе од притвор

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш, на „Твитер“ соопшти дека рускиот опозициски лидер по 30 дена, излегол од притвор откако...

Свет1 ден

Туристите честа цел на крадците во Барселона, само годинава имало над 5.000 насилни грабежи

Од почетокот на годинава имало 5.331 насилен грабеж во Барселона, што е 30 проценти повеќе во однос на истиот период...

Македонија2 дена

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија2 дена

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Европа2 дена

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Досие