Контакт

Спорт

Енди Мареј со „магичен“ кам-бек трофеј , Рубљев со титула на својот 22. роденден

Објавено пред

Енди Мареј ја освои својата прва АТП титула по операцијата на колкот по која стравуваше дека завршил со тенисот, откако импресивно успеа да се врати од сет негатива за 3:6/6:4/6:4 победа над стариот ривал, трикратниот гренд слем шампион Стен Вавринка во финалето на Европскиот опен во Антверпен, Белгија.

32-годишниот Шкотланѓанец, кој е поранешен светски рекет број 1 и гренд слем шампион, имаше мизерни две сезони и беше без титула од 2017 година, а на почетокот на годината изјави дека најверојатно го одиграл последниот гренд слем. Меѓутоа, по успешната операција на колкот, тој полека се врати во текот на летото со мечеви во двојки, пред да игра и на сингл турнирите.

Во Москва пак, Русинот Андреј Рубљев го прослави својот 22. роденден со стил, освојувајќи ја втората титула во кариерата на Кремљ купот. Шестиот носител во еднострано финале со 6:4/6:0 го „збриша“ Французинот Адријан Манарино.

Светскиот рекет бро 31 претходно триумфираше на Хрватска опен во Умаг во 2017 година, а пред оваа недела, тој немаше ниту една победа на својот домашен турнир.

Спорт

Ферстапен пак им се „сити“ на Ферари: Убаво е што ФИА си ја завршува работата

Објавено пред

Макс Ферстапен не успеа да се возддржи од коментар по новата техничка директива на ФИА со која според повеќе извори, уште повеќе се ограничува моќта на моторот на Ферари.

На Американското ГП во Тексас, Ферари имаа значително послаб болид по жалбата на Ред бул околу правилата за користење на дотокот на гориво и масло како „трик“ за зголемување на перформансите, а сега пред Бразилското ГП беше упатена нова директива, овојпат за согорувањето на течностите во системите за ладење на моторот, уште една работа предизвикана од формата на Ферари.

Ферстапен во Остин ги налути Ферари со изјавата: „Тоа се случува кога ќе престанете да мамите“, по што следуваше лута реакција од италијанскиот тим. Сега, пред Бразилското ГП овој викенд, младиот Холанѓанец беше малку подипломатски расположен, велејќи дека конечно, се поставуваат работите на вистинско место.

„Тоа е добро, очигледно ФИА добро и ја завршува работата и сега е јасно за сите што е дозволено, а што не. Одлично што ФИА запишаа сè. Се работи за комплексни регулативи и не е секогаш толку едноставно веднаш да се реагира“, вели Ферстапен.

Пред Бразил, уште една „техничка директива“ контра Ферари!

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед очајно сакаат да им го продадат Санчез на Интер за само 25 милиони фунти

Објавено пред

Манчестер јунајтед се очајни да го продадат Алексис Санчез на Интер за да можат да тргнат во „лов“ на норвешкиот талент Ерлинг Браут Халанд од Салцбург, јавува „Атлетик“.

Интер го добија Чилеанецот како позајмен фудбалер во август, по што неговиот малер продолжи и тој доби повреда на тетивата и ќе паузира најмалку до јануари. Ова не ги спречува Јунајтед да преговараат со Интер за продажба на фудбалерот кој беше најавен како голема ѕвезда при пристигнувањето на „Олд Трафорд“, но ги разочара навивачите.

Главната мета на Оле Гунар Солскјер е неговиот норвешки сонародник Халанд, и менаџерот дури го пратил својот „личен скаут“ да ги следи сите натпревари на Халанд со Салцбург. 19-годишниот талент е еден од најпосакуваните млади фудбалери во Европа, а за него имаше интерес и во Јувентус и Наполи.

Овој трансфер би бил остварен во текот на летото, така што Марио Манџукиќ останува најреална опција за решавање на проблемите со нападот на Јунајтед во јануари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Руседски: Публиката покажа непочитување кон Ѓоковиќ

Објавено пред

Роџер Федерер вчера го победи Новак Ѓоковиќ (6/4, 6/3), го елиминира Србинот од Завршниот мастерс и го остави без шанси годината да ја заврши на првото место на АТП листата.

Федерер одигра одлиен меч, особено во првиот сет кога имаше само една неизнудена грешка, додека Ѓоковиќ беше далеку од своето најдобро издание.

Во делови од мечот Ѓоковиќ не успеа да избори со притисокот од (не)коректната публика. Навивачите во „О2“ арената во Лондон бурно ги прославуваа грешките на Ѓоковиќ.

„Непочитување е кога ракоплескате на нечија дупла сервис грешка“, рекол поранешниот тенисер Грег Руседски.

„Гајле ми е дали публиката повеќе навива за еден од играчите, тоа е избор на секој поединец, но не треба да се минуваат одредени граници. Сигурно дека тоа имаше влијание врз Ѓоковиќ. Забележливо беше дека тоа му пречи, дека не може да се избори со тоа“, заклучил некогаш четвртиот играч во светот.

Федерер му се реваншираше на Ѓоковиќ за болниот пораз пред четири месеци во финалето на Вимблдон и воедно ја забележа првата победа над Србинот по пауза од четири години.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ38 минути

Изгоре маж во импровизирана барака во Тетово

Безживотно машко тело е пронајдено изгорено рано утрово по пожар што зафати импровизирана дрвена барака на улицата Љубо Божиновски-Пиш. Пожарот...

Македонија1 час

Активисти на средба со Пендаровски: Над 25.000 луѓе починаа досега поради загадениот воздух

Над 25.000 наши граѓани починале прерано изминативе осум години поради загадениот воздух што го дишеме, институциите не ни функционираат, живееме...

Македонија1 час

(Видео) Богдановиќ: Што уште да направам, да се самозапалам ли за да реагира некој за „Никофон“

Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ, ги демантира тврдењата на Обвинителството дека Општината не доставила доволно документација за случајот за катна...

Естрада2 часа

Балашевиќ имаше срцев удар, откажан концертот во Крагуевац

Музичарот Ѓорѓе Балашевиќ (66) го откажа распродадениот концерт во Крагуевац поради здравствени проблеми. Неговата ќерка Беба Балашевиќ ги објави вестите...

Македонија2 часа

Дескоска: Гласот на судството го слушаме само кога треба да се поделат пари

Министерката за правда, Рената Дескоска, на прес-конференција ја повика антикорупциската комисија да го испита имотот на судиите и обвинителите како...

Македонија4 часа

Антикорупциската го затвори предметот против Мицкоски за хидроцентралите

По кратка постапка, за само пет минути, Антикорупциската комисија го затвори предметот против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се...

Македонија4 часа

(Видео) Царовска: Речиси 700 фантоми, кои немаат документи, ќе добијат граѓански статус

Околу 700 лица, од кои повеќето деца, немаат извод од Матичната книга на родените и не се запишани никаде во...

Македонија5 часа

Антикорупционерите бараат одговорност од Анѓушев поради судир на интереси

На дневен ред на седницата на антикорупциската комисија се два предмета поврзани со вицепремиерот Кочо Анѓушев – едниот поврзан со...

Македонија5 часа

Мајката на Пино: Го убиле и го оставиле животните да го јадат

Да не бевте вие, немаше да бидеме тука. Тие четири коски што останаа и тие немаше да се најдат. Моето...

Европа5 часа

Снежна бура во Франција: еден загинат, 300.000 дома останаа без струја, сообраќајот во колапс

Железничкиот сообраќај е во колапс, а 300.000 домаќинства останаа без електрична енергија поради ненадејната снежна бура во југоисточна Франција. Едно...

Свет6 часа

Полската полиција евакуира училиште и зграда по пронаоѓањето експлозив во стан

Според полското радио РМФ ФМ, една 11-катна зграда и блиското училиште во полскиот град Плок биле евакуирани кога полицајците откриле...

Свет7 часа

Австралиска авиокомпанија постави нов рекорд за најдолг комерцијален лет

Австралиската компанија „Кантас“ го урна светскиот рекорд за најдолг непрекинат комерцијален лет во историјата. Растојанието од Лондон до Сиднеј (17.800...

Регион7 часа

Поради говор на омраза, исклучени осум члена на ХДЗ во Хрватска

Судот на честа за Градскиот комитет на Загреб синоќа донесе одлука од партијата ХДЗ да исклучи осум члена поради говор...

Свет8 часа

Иранскиот врховен водач помилува 3.500 затвореници

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи, помилува илјадници затвореници вклучувајќи 32 активисти и други обвинети за загрозување на безбедноста. Веб-страницата...

Свет9 часа

(Видео) Крвав напад во САД: Убиени двајца ученици, 16-годишниот напаѓач си пукал во главата

Двајца ученици загинаа во нападот што се случи вчера во средното училиште „Саугус“ во калифорнискиот град Санта Кларита.Напаѓачот е 16-годишен...

Македонија21 час

Заев: Мицотакис ќе се бори да добиеме датум за преговори

Премиерот Зоран Заев во рамките на Самитот во Солун попладнево се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата, Заев...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски до наставниците: Заев не ви додава, туку ви одзема од платите кои чесно ги заработувате

„Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја...

Култура22 часа

Дорфулија од „Медена земја“ меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм

Дорфулија од „Медена земја“ се најде меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм. Изборот за најдобра локација сè уште трае...

Економија23 часа

Собранието изгласа минималната плата да биде 14.500 денари

Со 59 гласови ЗА, пратениците попладнево ги изгласаа измените во Законот за минимална плата, со што дадоа зелено светло таа...

Регион24 часа

Хан: Вучиќ ми кажа дека е демотивиран по блокадата на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Европскиот комесар за проширување во заминување, Јоханес Хан, вели дека српскиот претседател Александар Вучиќ му кажал дека по блокирањето на...

Досие