Контакт

Спорт

Енрике по двата утнати пенали на Рамос: Ќе шутираше и третпат ако требаше!

Објавено пред

Шпанскиот селектор Луис Енрике застана во одбрана на капитенот Серхио Рамос, откако тој успеа да утне два пенали при 1:1 ремито со Швајцарија во меч од Лигата на нации во саботата, и тоа во меч во кој постави рекорд.

Вечерта кога го помина Џанлуиџи Буфон како фудбалерот со најмногу настапи за својата репрезентаицја во историјата на Европа, капитенот на Реал Мадрид немаше среќа од белата точка – швајцарскиот голман Јан Зомер му одбрани два пенали, откако претходно Рамос имаше 25 успешни пенали во низа. Жерард Морено ги спаси Шпанците од пораз во 89. минута во Базел. Енрике не е вознемирен.

„Односот на постигнати голови од пенал на Серхио Рамос е меѓу најдобрите. Ќе биде нефер да се тргне од листата на изведувачи само ако утне еден, два, три. Да имаше уште еден пенал, тој ќе шутираше. Серхио е на врвот“, изјави Енрике.

Рамос по својот 177. меч за Шпанија доби поддршка и од Жерард.

„Серхио е роден победник. Денеска не постигна два гола од пенал, но по толки мечеви, порази, победи, кој може да му се лути? Никој не е загрижен, ниту тој самиот“, вели Жерард.

Спорт

Роналд Куман: Ваква Барса сакаме да гледаме

Објавено пред

Тренерот на Барселона, Роналд Куман, блескал од задоволство по убедливата победа (4:0), над Динамо во Киев, во четвртото коло во Лигата на шампионите.

Кума за овој натпревар реши да ги одмори Лионел Меси и Френки Де Јонг, тие не беа со тимот во Киев, а Антоан Гризман натпреварот го започна од клупата за резерви.

Два гола во Киев постигна Мартин Брејтвајт, а по еден Сержињо Дест и Антоан Гризман.

„Ваква Барселона сите сакаме да гледаме. Момците доминираа во текот на целиот натпревар, можат да бидат горди од начинот на кој што го одиграа мечот. Можеби во првиот дел не бевме ефикасни, но задоволен сум како игравме“, рекол Куман и дополнил.

„Гризман, поради мал физички проблем, мечот го започна од клупата за резерви, моравме да бидеме претпазливи. Многу е значајно да ги одмориме клучните фудбалери и во исто време да им пружиме шанса на некои од младите кои досега не играа. Младиот Мингуеза покажа дека можеме да сметаме на него во иднина“.

Барселона со победата над Динамо и теоретски обезбеди место во нокаут-фазата во Лигата на шампионите. Тимот на Куман, викендов ќе игра против Осасуна во Ла Лига.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Меси и Гризман играат како слаткари“

Објавено пред

Новинари, навивачи, поранешни фудбалери не ги штедат критиките за формата во која се наоѓа Лионел Меси. На оваа тема зборувал и легендарниот Холанѓанец, Марко ван Бастен. За „Зиго Спорт“, тој рекол порачал дека „тоа не е Меси“.

„Не ми се допаѓаат неговите настапи. Тоа не е тој. Очигледно е дека не е задоволен од ситуацијата во Барселона“, рекол Ван Бастен и дополнил.

„Не ми се допаѓа како делува на теренот. Не треба да се крие тоа, игра лошо. Тој и Гризман играат како слаткари“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Наглесман: Пеналот за ПСЖ е комедија, чисто актерство

Објавено пред

ПСЖ, синоќа, го победи Лајпциг со 1:0 во Лигата на шампионите, со што си ги зголеми шансите за пласман во нокаут-фазата. Мечот го реши Нејмар, кој во 11. минута погоди од белата точка.

Лајпциг во текот на целиот меч беше подобар тим на теренот, меѓутоа неколку шанси што ги создаде не успеа да ги реализира. Тренерот Јулијан Нагелсман е незадоволен од одлуката да биде досуден пенал за ПСЖ. Судиската одлука ја нарекол комедија.

„Мислам дека ПСЖ немаше шанси во играта, а пеналот е чиста комендија. Тажно е да се донесе ваква одлука на ова ниво. Тоа беше чисто актерство, немаше никаков контакт. Судиите од ВАР-собата, веројатно, гледаа некој друг натпрвар“, рекол Нагелсман.

По овој пораз, Лајпциг се наоѓаат во тешка ситуација за пласман во осмина-финалето. Германскиот тим има шест поени, колку што има и ПСЖ, но францускиот шампион има подобар меѓусебен дуел.

До крајот на натпреварите во групата Лајпциг ќе гостува кај Башакшехир и ќе го пречека Манчестер јунајтед.

„Сега не сме во добра позиција во групата, мораме да победиме на последните два натпревара и да се надеваме дека ПСЖ во последните две кола нема да забележи две победи“, заклучил најмладиот тренер во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа22 минути

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет36 минути

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но откако во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија58 минути

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-на места

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија1 час

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата Стево Пендаровски се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите Нации,...

Регион1 час

Од денес стапува на сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора, од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, додека забраната за напуштање...

Европа2 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите кои најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет2 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател Доналд Трамп планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет2 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет3 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет3 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет3 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија15 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет16 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет16 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија16 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа16 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет17 часа

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт18 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Топ18 часа

Приведен германски државјанин баран и од Интерпол, кај него пронајдени две исчезнати деца

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка-Отсек за потрага на ул.МАНАПО во Скопје врз основа на издадена меѓународна потерница...

Македонија18 часа

Вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола по фотографиите дека пациент прима инфузија покрај починати лица

Министерот за здравство Венко Филипче побара од ДСЗИ да испрати вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола како би се...

Досие