Контакт

Спорт

Епски пресврт на Димитров – Бугаринот го елиминираше Медведев

Објавено пред

Григор Димитров го елиминира Данил Медведев од мастерсот во Индијан Велс. Бугаринот го креираше еден од најголемите пресврти во сезоната е со 4/6, 6/4, 6/3, прв пат во кариерата се пласираше во четврт-финалето на мастерсот наречен петти Гренд слем.

Димитров со оваа победа му помогна на Новак Ѓоковиќ да остане на првото место на АТП листата. На Медведев му беше потребен триумф во Индијан Велс за да се искачи на врвот. За Медведев ова е само вториот пораз на последните 20 мечеви на северно-американската турнеја.

Мечот кој траеше два часа и 16 минути, беше решен во вториот сет, кога Димитров успеа да ја стигне и престигне предноста на Медведев од 1:4. Во ист ритам Бугаринот продолжи и во решавачкиот сет, освои три гема во низа за пласман во четврт-финалето.

Димитров за пласман во полу-финалето ќе се бори со Полјакот Хуберт Хуркач.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ и „анти-ваксерите“ ќе може да играат на Австралија опен

Објавено пред

На невакцинираните тениски ѕвезди ќе им биде дозволено да играат на Австралија опен, но ќе ги очекува двонеделен „тврд“ карантин и редовно тестирање, се открива во писмото до тенисерките од страна на ВТА.

Претходно, неколку австралиски министри изјавуваа дека тие тенисери кои нема да се вакцинираат нема да можат да влезат во земјата, меѓутоа советот на ВТА добил информација дека сите натпреварувачи ќе можат да бидат во Мелбурн во јануари.

Според информациите на Австралија опен, голем број на тенисери и тенисерки одбиваат да се вакцинираат, со бројка од дури 35 отсто тенисери од АТП турнејата.

Светскиот рекет број 1, 34-годишниот Новак Ѓоковиќ, кој има девет титули од Мелбурн, минатата недела објави дека нема да каже дали се вакцинирал и беше несигурен дали ќе патува во Австралија, каде што ќе има шанса да ја освои рекордната 21. гренд слем титула.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гледачите стануваат опасност во велосипедизмот

Објавено пред

По скандалот на Тур де Франс, каде што невнимателната гледачка доби условна затворска казна откако предизвика огромен судир на велосипедистите, сличен момент ни доаѓа од Кондака Салмор велосипедската трка во Ел Јеро, на Канарските Острови.

На снимката се гледа како велосипедист (чиј идентитет не е откриен), спринтува кон целта по 75 километри тркање, по што една жена излегува директно на патот и се удира во велосипедистот.

Додека жената помина со мали повреди, велосипедистот добил „средна“ повреда на главата и бил однесен во болницата „Нуестра сењора де Лос Рејес“. Локалната полиција отвори кривичен случај за инцидентот.

Уапсена жената која го предизвика хаосот на Тур де Франс

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Сенката на Конте над Солскјер и „Олд Трафорд“

Објавено пред

Антонио Конте, наводно, не ја одбил можноста да седне на клупата на Манчестер јунајтед, доколку бордот на „ѓаволите“ реши да го отпушти Оле Гунар Солскјер по катастрофалниот 0:5 пораз од Ливерпул во големото дерби, тврди британскиот „Гардијан“.

Иднината на Солскјер, очекувано, е под знак прашалник, и според британскиот весник неколку фудбалери јавно се прашуваат дали Солскјер е вистинскиот човек за да се оди напред и покрај засилувањата од неколку стотици милиони фунти во неговото тригодишно владеење.

Познатиот новинар на „Скај спортс Италија“, Фабрицио Романо, тврди дека во бордот на Манчестер јунајтед има поделеност околу тоа дали да се продолжи со Солскјер и дека одлуката ќе биде донесена во следните неколку часови или денови.

„Шпекулациите дека Антонио Конте ја одбива понудата од Манчестер јунајтед НЕ се вистинити“, вели Романо, додавајќи дека засега нема официјални преговори.

52-годишниот Конте има искуство во Англија, откако од 2016 до 2018 година беше во Челси, со кои ја освои титулата од Премиерлигата и од ФА купот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања,...

Македонија4 часа

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет4 часа

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија6 часа

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ6 часа

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија7 часа

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет8 часа

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет9 часа

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет10 часа

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион21 час

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион23 часа

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија1 ден

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ1 ден

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион1 ден

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион1 ден

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет1 ден

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ1 ден

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија2 дена

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија2 дена

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Македонија2 дена

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Досие