Контакт

Спорт

Ерани го загуби маратонот од Бертенс, па ја обвини дека е „фејкер“

Објавено пред

Поранешната финалистка од Ролан Гарос, Италијанката Сара Ерани ја обвини холандската петта носителка Кики Бертенс за неспортско однесување при драматичниот меч од второто коло на Ролан Гарос.

Бертенс победи со 7:6(5)/3:6/9:7 во меч кој траеше над три часа и во кој Ерани двапати сервираше за победа и не успеа да оствари една меч топка. Одлучувачкиот трет сет беше одбележен со осум брејка во низа.

Ерани, која влезе на турнирот преку квалификациите иако играше во финалето во Париз пред осум години, беше лута на постојаните медицински паузи кои ги бараше Бертенс, за на крајот да опцуе на италијански и да одбие да се поздрави со рекетите со противничката. Бертенс на крајот си замина од теренот во количка.

„Не ми се допаѓа кога некој се игра со тебе. Таа одигра одличен меч, но не ми се допаѓа тоа однесување – еден момент плаче во болки, другиот трча како луда, а потоа ќе оди во ресторан. Не ми се допаѓаат такви работи“, вели Италијанката.

Бертенс ги отфрли обвинувањата.

„Таа имаше свои шанси, не ги искористи и сега зборува“, вели Бертенс.

Спорт

Азар ќе патува со тимот во Менхенгладбах

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид Зинедин Зидан го објави списокот на фудбалери кои ќе патуваат во Менхенгладбах, на натпреварот од второто коло во Лигата на шампионите. Изненадувачки, на списокот се наоѓа и Еден Азар.

Белгиецот од почетокот на сезоната не одиграл ниту една минута за Реал, а неодамна медиумите пишуваа дека тој нема да се врати во тимот до крајот на ноември.

Азар има проблем со повредата на мускулот на десната нога. Последениот меч тој го одиграл на 7.август.

Реал ќе гостува во Менхенгалдбах утре од 21 часот. Во првото коло, Реал доживеа пораз од Шахтјор (2:3), додека Борусија одигра 2:2 со Интер во Милано.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Лион ги „прегази“ Монако, Депај со порака за Ван Дајк

Објавено пред

Лион постигна четири гола во првото полувреме за убедлива 4:1 победа над Монако во неделното француско дерби, за да ја продолжи лошата серија на гостите, кои под новиот тренер Нико Ковач немаат победа во последните три меча.

Карл Токо Екамби постигна два гола, по еден додадоа Мемфис Депај и Хусем Ауар (од пенал) за уште во првото полувреме да се реши победникот на мечот, пред гостите да постигнат утешителен гол од пенал преку Висам Бен Једер. Депај, кој беше прв стрелец на мечот, по голот прати порака кон колегата од холандската репрезентација, Вирџил ван Дајк, кој ги повреди лигаментите на коленото и најверојатно ќе отсуствува цела сезона. Бидејќи и тој самиот имаше слична повреда во минатото, многу добро знае што е потребно за рехабилитација.

Со третата победа во низа, Лион се на шестото место со 13 поени, пет помалку од лидерот ПСЖ, додека Монако се на 12. место со 11 поени.

ЛИГА 1, 8.КОЛО

Бордо – Ним 2:0

Брест – Стразбур 0:3

Мец – Сент-Етјен 2:0

Монпелје – Ремс 0:4

Ница – Лил 1:1

Лион – Монако 4:1

Прикажи повеќе...

Спорт

Давид Силва со прва асистенција, Сосиедад се нови лидери на Ла лига!

Објавено пред

Реал Сосиедад се „созедоа“ и со 4:1 го совладаа новиот прволигаш Уеска, за да се искачат на првото место во шпанската Ла лига по седум кола. Со четири победи во седум меча, клубот од Сан Себастијан има 14 поени, еден повеќе од Реал Мадрид и Гранада, кои остануваат на 13, но со меч помалку.

Микел Ојарзабал ги донесе Сосиедад во водство со гол од пенал во 35. минута, но гостите израмнија на стартот на второто полувреме преку Рафаел Мир. Ојарзабал повторно стрелаше во 54. минута, по што Порту (69. минута) и Александер Исак (75. минута) по асистенција на повратникот во Ла лига, Давид Силва, го потврдија триумфот на домашниот клуб.

Гранада го „заддржа“ изненадувачкото темпо со водечките клубови, откако со гол од пенал славеше на тешкото гостување кај Хетафе со 0:1.

ЛА ЛИГА, 7.КОЛО

Валјадолид – Алавес 0:2

Кадиз – Вилјареал 0:0

Хетафе – Гранада 0:1

Реал Сосиедад – Уеска 4:1Прикажи повеќе...

Најново

Европа9 минути

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ29 минути

Стејт департмент: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет47 минути

Над 8.000 новозаразени со коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи со коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија51 минута

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ.Минатата недела имаше...

Македонија12 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет12 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија14 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија15 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион16 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион19 часа

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа19 часа

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион21 час

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ22 часа

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија23 часа

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија24 часа

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија24 часа

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија2 дена

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија2 дена

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион2 дена

На Балакнот рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет2 дена

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Досие