Контакт

Спорт

Ериксен: Не очекував толку цвеќе и писма само бидејќи умрев пет минути

Објавено пред

Кристијан Ериксен, шест месеци по страшниот срцев напад добиен на фудбалскиот терен, планира да се врати во репрезентацијата на Данска за настап на Светското првенство во Катар во декември, велејќи дека тоа е „цел и сон“.

Ериксен беше вратен во живот на теренот на „Паркен“ стадионот во Копенхаген во текот на првиот меч од ЕУРО 2020 на Данска против Финска на 12 јуни, по што беше однесен во болница, каде што му беше поставен ИЦД уред, односно мини-дефибрилатор. Бидејќи во Серија А не се дозволува играње со ваков уред, Интер и Ериксен се договорија за раскин на договорот, и шпекулациите велат дека тој наскоро ќе побара нов клуб.

29-годишниот Данец вели дека вистинскиот сон е настап во Катар, но додава дека крајната одлука ќе ја донесе селекторот Каспер Хјулманд.

„Мојата цел е да играм на Светското во Катар. Сакам да играм, и тоа ми беше менталитетот цело време. Тоа е цел, сон. Дали ќе бидам избран, тоа е друга работа. Но, сонот останува ист. Сигурен сум дека можам да се вратам на фудбалот бидејќи не се чувствувам различен. Физички сум во топ-форма, и дотогаш само ќе играм фудбал и ќе докажам дека сум на вистинско ниво. Сонот е да играм повторно на ‘Паркен’ за да докажам дека тоа нема да се повтори. Моето срце не е пречка“, вели Ериксен во интервју за данската ТВ-мрежа „ДР“.

Тој вели дека му била чудна светската реакција на неговиот случај, признавајќи дека не очекувал таква поддршка „само бидејќи умрел пет минути“.

„Беше неверојатно што толку луѓе сметаа дека мора да напишат порака или да пратат цвеќе. Тоа имаше влијание на многу луѓе и сакаа јас и моето семејство да знаеме. Тоа ме направи среќен. Во болницата само ми кажуваа дека добивам нови цвеќиња. Беше чудно, бидејќи не очекував да праќаат цвеќиња бидејќи умрев само пет минути. Поддршката ми помогна да го поминам тој период. Се заблагодарив лично на луѓето со кои се сретнав. На докторите, на соиграчите и на нивните семејства. Но, на илјадниците фанови, во Италија и во Данска, само можам да им се заблагодарам со враќање на теренот“, додава Ериксен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Левандовски: Не сум направил ништо за да го налутам Меси

Објавено пред

Роберт Левандовски вчера ја освои наградата на ФИФА за најдобар играч на светот минатата сезона, и откако беа објавени податоците за кого гласале капитените на репрезентациите, Лионел Меси, кој неодамна при освојувањето на „Златната топка“ имаше само убави зборови за Полјакот, овојпат не го дае гласот за својот ривал.

Полјакот призна дека е изненаден што не бил меѓу топ 3 во изборот на Аргентинецот по пофалбите кои ги слушна и се надева дека не постои некоја „лична причина“ за ваквото однесување.

„Тоа на ‘Златната топка’ беа убави зборови од него. Сега, околу неговиот избор, тоа треба да го прашате него. Не направив ништо за да ми биде лут, освен тоа на спортски план. Се надевам дека лично нема проблем со мене. Тоа беше неговиот избор и морам да го почитувам. Не сакам да кажам ништо негативно, или да бидам лут“, вели Левандовски.

Меси беше во топ 3 на Левандовски, но како втор зад Жоржињо, додека трет беше Кристијано Роналдо.

„Секогаш гледам кон напаѓачите, но тоа што Жоргињо го направи лани значи многу. Сакав да бидам неутрален. Оваа година беше луда за него со Италија и за Челси. Што би кажал за Меси и за Роналдо? Не е важно каде игра Роналдо, го покажува својот квалитет, затоа е меѓу топ 3“, објаснува Левандовски.

Меси до Лева по победата за 33 поени: Требаше лани да ти ја дадат „Златната топка“

Прикажи повеќе...

Спорт

Симонс уште еднаш потврди дека не сака да игра за Филаделфија

Објавено пред

Бен Симонс, уште еднаш потврди дека нема намера да игра за Филаделфија Севентисиксерс. Пред почетокот на подготовките, во септември, Австралиецот, побара од клубот да биде трејдуван во друг тим.

Филаделфија, тогаш не му ја исполнија желбата, поради што Симонс стапи во штрајк. Клубот тогаш го казни со парично, а откако почна сезоната за секој пропуштен натпревар тој добива казна од 360.000 долари.

Симонс потврдил дека сака да игра но не за Филаделфија. Уште еднаш потврдил дека сака Севентисиксерси да му најдат нов клуб до крајот на преодниот рок (10.февруари).

Симонс, ја одработува втората година од петгодишниот договор со Филаделфија вреден 177.000.000 долари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси ќе ги прескокне дуелите со Чиле и Колумбија

Објавено пред

Селекторот на Аргентина, Лионел Сзкалони, го изостави од списокот за претстојните квалификациски натпревари, имењакот од ПСЖ, Меси.

Напаѓачот на ПСЖ, неодамна беше заразен со коронавирусот. Полека се враќа во тренажниот процес, но се уште не одиграл натпревар за својот клуб.

Во ситуација кога Аргентина веќе обезбеди место на СП во Катар, Скалони реши дека нема потреба да го повика својот најдобар играч.

Аргентина, на 28.јанури ќе гостува во Чиле, а четири дена подоцна ќе ја пречека Колумбија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија1 час

Горан Милевски без одлука во ЛДП се предложил за министер

Претседателот на ЛДП, Горан Милевски, самиот, без согласност и партиска одлука, се предложил за министер во Владата, што покрена иницијатива...

Македонија1 час

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Регион3 часа

(Видео) Несреќа во Бугарија: автобус со патници од Косово излета од патот, повредени 29 луѓе, меѓу кои има и деца

Во сообраќајна несреќа во Бугарија повредени се 29 патници од Косово, од кои шест деца, кога автобусот во кој се...

Македонија4 часа

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија5 часа

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа6 часа

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија8 часа

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет8 часа

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија9 часа

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија18 часа

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија22 часа

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија1 ден

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија1 ден

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија1 ден

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија1 ден

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија1 ден

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет1 ден

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт1 ден

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Досие