Контакт

Спорт

Ериксен планира да се врати следната сезона

Објавено пред

Кристијан Ериксен продолжува со подготовките за враќање на фудбалот во 2022 година по неговиот срцев напад за време на ЕУРО 2020, но тоа најверојатно нема да биде со Интер во Италија, иако тие уште го имаат под договор.

Според „Ла газета дело спорт“, фактот што Ериксен работи на рехабилитацијата со експерти во Данска, покажува дека тој нема да се врати во Серија А, каде што не смее да игра со дефибрилаторот (ИЦД) кој му е вграден во телото.

Дефанзивецот на Ајакс, Дејли Блинд, на пример, исто така има дефибрилатор, но продолжи да игра и за холандскиот шампион и за холандската репрезентација. „Газета“ тврди дека Ериксен има одлични односи со Интер и дека негов следен тим најверојатно ќе биде или Ајакс, или данскиот Оденсе.

Ериксен колабираше во финишот на првото полувреме од мечот Данска-Финска во јуни, по што беше вратен во живот на теренот на „Паркен“ во Копенхаген, и помина шест дена во болница.

Спорт

Тедеско ќе биде новиот тренер на Лајпциг

Објавено пред

Лајпциг најдоа замена за Џеси Марч. Американецот, минатиот викенд, поради лошите резултати доби отказ.

„Билд“, објави дека Доменико Тедеско ќе биде новиот тренер на „биковите“ од Лајпциг. Младиот тренер бил избор на претседателот Оливер Минклаф. Во наредните денови, Тедеско, ќе биде назначен на функцијата.

Тедеско претходните две сезони го предводеше Спартак од Москва. Во Бундес лигата бележеше добри резултати со Шалке. Со неговото заминување започна најлошата ера во историјата на клубот од Гелзенкирхен.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЦИЕС го процени Елмас на 70.000.000 евра – Македонецот е меѓу најскапите млади играчи од средниот ред

Објавено пред

Институтот за фудбалска историја и статистика (ЦИЕС) ја објави листата на најскапите фудбалери кои не се постари од 23 години. На листата високо котира македонскиот репрезентативец Елиф Елмас.

ЦИЕС го процени Елмас на 70.000.000 евра. На неговата позиција, централен играч во редот за врска, поголема вредност има само Џад Белингем од Борусија Дортмунд (120.000.000 евра), додека иста вредност како Елмас имаат Куртис Џонс од Ливерпул и Деклан Рајс од Вест Хем.

Меѓу најскапите десетмина зад овие четворица се Едуардо Камавинга од Реа (50.000.000 евра), Сандро Тонали од Милан и Ауррелиен Чуамени од Монако (двајцата по 40.000.000 евра), односно Конор Галахер од Кристал палас и Пепе Матар Сар од Мец кои се проценети на 30.000.000 евра.

Според ЦИЕС, најскапиот тим од играчи до 23 години изгледа вака.

Донамура (ПСЖ, 80.000.000 евра) – Дест (Барселона, 100.000.000 евра) ), Гаврдиол (Лајпциг, 80.000.000 евра), Гарсија (Барселона, 80.000.000 евра), Алфонсо Дејвис (Баерн, 140.000.000 евра) – Џонс (Ливерпул, 70.000.000 евра), Белингем (Дортмунд, 120.000.000 евра), Вирц (Леверкузен, 140.000.000 евра) – Винисиус (Реал, 150.000.000 евра), Гринвуд (манчестер јунајтед (140.000.000 евра), Халанд (Дортмунд, 150.000.000 евра).

Прикажи повеќе...

Спорт

Бешикташ ќе ја раскине соработката со Пјаниќ

Објавено пред

Бешикташ има намера да ја раскине соработката со Миралем Пјаниќ. Играчот неодамна беше исфрлен од репрезентацијата на Босна и Херцеговина, тој во финишот на летниот преоден рок дојде на позајмица од Барселона.

Турските медиуми тврдат дека во Бешикташ не се задоволни од физичката подготвеност и формата во која се наоѓа фудбалерот.

Пјаниќ досега настапил на 11 натпревари за Бешикташ, нема постигнато гол, успеал да забележи четири асистенции.

Прашање е што ќе биде со Пјаниќ бидејќи Барселона не смета на неговите услуги.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа5 часа

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет5 часа

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа5 часа

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет5 часа

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет6 часа

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет6 часа

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет6 часа

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа20 часа

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа22 часа

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија23 часа

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа24 часа

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Економија1 ден

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија1 ден

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија1 ден

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија1 ден

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа1 ден

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија1 ден

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Свет1 ден

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните од Ковид-19

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени од Ковид-19, а кои...

Свет1 ден

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џо Бајден, денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за многубројни...

Досие