Контакт

Спорт

ЕСПН: ЛА Клиперс се први фаворити за титулата

Објавено пред

До почетокот на новата сезона во НБА-лигата останаа уште три недели, а според аналитичарите сезоната 2019/2020 може да биде една од највозбудливите во последната деценија.

Титулата ќе ја бранат Торонто Репторс, но уште сега на сите им е јасно дека мали се шансите да ја одбранат.

Неколку тимови се засилија во текот на летото што ја заголеми листата на кандидати за титулата.

Изминатите пет сезони во лигата доминантни беа Голден стејт Вориорс, но тие според „ЕСПН“ се осми на листата фаворит за титулата.

Најмногу шанси им се даваат на ЛА Клиперс кои се засилија со Каваи Ленард и Пол Џорџ, а веднаш до нив се Милвоки Бакс со Јанис Адетокумбо. Интересно ЛА Лејкерс со Леброн Џејмс и Ентони Дејвис се на четвртото место. Пред нив на листата се Филалделфија ’76.

Вака изгледа листата на ЕСПН:

1. Лос Анџелес Клипрс
2. Милвоки Бакс
3. Филалделфија ‘76
4. Лос Анџелес Лејкерс
5. Хјустон Рокетс
6. Денвер Нагетс
7. Јута Џез
8. Голден стејт Вориорс
9. Бостон Селтикс
10. Портланд Трејлблјзерс
11. Бруклин Нетс
12. Торонто Репторс
13. Сан Антонио Спарс
14. Мајами Хит
15. Далас Маверикс
16. Њу Орлеанс Пеликанс
17. Индијана Пејсерс
18. Сакраменто Кингс
19. Детроит Пистонс
20. Минесота Тмбервулфс
21. Орландо Меџик
22. Оклахома сити Тандер
23. Чикаго Булс
24. Атлана Хокс
25. Вашингтон Визардс
26. Мемфис Гризлис
27. Кливленд Кавалирс
28. Финикс Санс
29. Њујорк Никс
30. Шарлот Хорнетс.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Херта успеа да излезе од зоната за испаѓање

Објавено пред

„Старата дама“ на германскиот фудбал, Херта Берлин, конечно, успеа да излезе од зоната за испаѓање од Бундеслигата откако со 3:0 го совлада тимот на Фрајбург.

Победникот беше решени во првите 20-ина минути од мечот кога првин Кшиштоф Пјонтек во 13. минута стрелаше за Херта, а потоа во 22. минута ветеранот Петер Пекарик зголеми на 2:0. Немања Радоњиќ во 85. минута стави точка на натпреварот.

Со трите поени Херта сега е на 14. место на табелата со 30 поени, колку што имаат и Херта и Арминија Билефелд зад нив, но има и натпревар помалку. Фрајбург е деветти со 41 освоен поен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Во Реал стравуваат дека уморниот Зидан е подготвен да си замине

Објавено пред

Во соблекувалната на Реал Мадрид стравуваат дека Зинедин Зидан нема да биде на чело на тимот следната сезона бидејќи Французинот е подготвен да си замине пред последната година од неговиот договор, тврди порталот Goal.

Според нивните информации од шпанската престолнина, консензусот е дека времето на Зидан е при крај и дека Зидан е уморен од работите што не се под негова контрола. По недостигот на трансфери во текот на летото, тука беа и низата повреди, бурниот календар, фијаското со европската Суперлига и редовните критики што ги добиваше тој.

По разочарувачката елиминација од Челси во Лигата на шампоните, се верува дека Зидан веќе не може да смета и на поддршката на големите имиња во клубот, од кои, на пример, Марсело и Иско се разочарани од маргинализацијата.

Претседателот Флорентино Перез се надева дека ќе го убеди Зидан да остане барем уште 12 месеци, но најверојатно ова зависи од засилувањата што Реал ќе успее да ги донесе во текот на летото со Килијан Мбапе од Пари Сен-Жермен како прва цел на Зидан подолго време.

Кој би можел да го замени? Една опција е легендата Раул, кој сега е тренер на Б-тимот на Кастилја, од каде што пристигна и самиот Зидан. Друга опција е Јоаким Лев, кој си заминува од германската репрезентација по ЕП, како и Масимилјано Алегри, кој подолго време е без работа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Венгер за финалистите во ЛШ: Сити е позрела екипа!

Објавено пред

Поранешниот менаџер на Арсенал, Французинот Арсен Венгер, смета дека претстојното финале во Лигата на шампионите меѓу Манчестер јунајтед и Челси ќе биде многу интересно.

Венгер, кој од 1996 до 2018 година беше на кормилото на „топчиите“ од Лондон, сепак гледа мала разлика кај еден од претендентите за пехарот со големите уши на УЕФА.

Тој во анализата на beIN Sports вели дека Сити е позрела екипа.

„Би рекол дека Сити е позрела екипа. Двата тима се добри во транзиција и може да играат на високо ниво, во силен ритам 90 минути. Видовме дека Реал, кој бркаше резултат во второто полувреме, не најде начин да биде опасен, пред сѐ, поради дисциплината на англиските тимови. Видовме дека истиот случај беше и со ПСЖ и со Реал“, вели Венгер.

Францускиот стручњак забележал уште една разлика меѓу двата англиски клуба.

„Мислам дека разликата меѓу финалистите е во конверзијата при шанса за погодок. На Сити му требаат помалку шанси за да стигне до погодок. Тоа може да се промени, финалето е на 29 мај. Има повеќе од 3 недели до тој датум, многу работи може да се случат до тогаш“, вели Венгер.

И двете екипи имаат уште по 4 меча за играње во Премиер лигата, но Челси игра и финале во ФА-купот на 15 мај против Лестер на „Вембли“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија8 часа

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија8 часа

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа9 часа

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија9 часа

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија10 часа

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион11 час

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет11 час

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет12 часа

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет13 часа

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет13 часа

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија1 ден

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија1 ден

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија1 ден

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија1 ден

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија1 ден

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет1 ден

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион1 ден

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет1 ден

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Досие