Контакт

Спорт

Етапна победа за Пино по пауза од четири години

Објавено пред

Францускиот велосипедист, возач на тимот Групам, ја освои 14 етапа на Тур д’Франс. Најкратката етапа на трката (117,5 километри) ги однесе возачите од Тарб до врвот на Пиринеите на надморска височина од 2.115 метри.

Пино во драматична завршница се одвои од водечката група, во која имаше пет возачи и успеа да влезе со предност од пет секунди. Ова е прва етапна победа за Пино на Тур д’Франс по речиси четири години. Втор низ целта мина лидерот во генералниот пласман Жилијан Алафилип.

Во финишот на трката на еден километар пред целта, од водечката група отпадна првиот фаворит на трката Грејент Томас. Тој сега зад лидерот Алафилип заостанува за повеќе од две минути.

В недела на Тур д’Франс се вози 185 километри долгата етапа од Лиму до Фу.

foto/epa©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ван Анхолт го шокира „Олд Трафорд“ (Видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Кристал Палас го шокираа Манчестер Јунајтед на „Олд Трафорд“ во рамките на третото коло во Премиер лигата. Ова е прва првенствена победа за Кристал Палас на теренот на Јунајтед по пауза од речиси три децении. Голот за победа на тимот од Лондон го постигна Ван Анхолт во 93 минута. Попладневната програма во Премиер лигата донесе пет победи на гостите на исто толку натпревари.

Кристал Палас против Манчестер Јунајтед ги освои првите бодови и ги постигна првите голови оваа сезона. Јунајтед, од друга страна, покажаа низа слабости, иако доминираа во поседот на топка.

Гостите постигнаа гол од првиот сериозен напад, Шлуп го натскока Линделоф ја спушти топката до Ају кој лесно ја реши ситуацијата „еден на еден“ со Де Хеа во 32 минута.

Во второто полувреме Јунајтед добија пенал, по стартот на Миливојевиќ врз Мектиминеј, меѓутоа Рашфорд во 70 минута го погоди дирекот. Втор промашен пенал за Јунајтед сезонава, откако во минатото коло не успеа да погоди Погба.

Надеж дека ќе освојат барем бод на Јунајтед им донесе младиот Џејмс, кој во претпоследната минута постигна убав гол.

Меѓутоа четири минути подоцна Палас реализираа еден од ретките напади кон голот на Де Хеа во вториот дел. Заха не успеа со соло акција, топката дојде до левиот бек Ван Анхолт кој беше прецизен.

Првата победа во сезоната ја забележаа и играчите на Вест Хем. Кај Вотфорд „чеканите“ триумфираа 3-1, а двоен стрелец беше засилувањето од Ајнтрахт Алер.

Саутемптон со головите на Џенепе и Редмонд победија со 2-0 кај Брајтон, додека Лестер славеа 2-1 во Шефилд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рејмонд победи во Охрид, Поп Ацев втор

Објавено пред

Актуелниот светски првак, Французинот Аксел Рејмонд победи на Ултра маратонот на 25 километри, што се одржа денеска на Охридското Езеро. Тој патеката „Климе Савин“ од Св. Наум до Охрид ја мина за 5.20.55ч.

Инаку, 25-годишниот Аксел Рејмон триумфираше во Охрид и во 2013 година.

33 издание на маратонската трка во водите на Охридското езеро, на второто место ја заврши Евгениј Поп Ацев (05:21:03).

Македонскиот маратонец со овие бодови изби на првото место во вкупниот пласман пред Италијанецот Стокино, кој во Охрид заврши на делба на четвртото место заедно со Холанѓанецот Марсел Шоутен.

Трет беше минато годишниот победник Франческо Џетини од Италија.

Маратонот во Охрид е четврта трка во рамките од Ултра пливачка серија под капата на Фина. До крајот на сезоната има уште две трки, во Хрватска и Италија.

Вкупниот награден фонд на 33-от Охридски пливачки маратон е 15 000 долари. Покровител на маратонот е претседателот на државата Стево Пендаровски.

извор/ohridnews.com
фото/архива topsport

Прикажи повеќе...

Спорт

Пресврт, Нејмар ќе остане во ПСЖ

Објавено пред

Сагата околу трансферот на Нејмар ќе добие неочекуан крај. Бразилецот кој највеќе се поврзуваше со Барселона и Реал Мадрид ќе остане во Пари Сен Жермен.

Нејмар на почетокот на преодниот рок јавно порача дека сака да го напушти Париз и сагата околу неговиот трансфер ги полнеше спортските медиуми ова лето. Барселона и Реал испратија неколку понуди за Бразилецот, ПСЖ сите ги одбија.

ПСЖ за својот играч бараа само пари и тоа сума од 222 милиони евра. Реал и Барселона нудеа разни пакети, кои вклучуваа одредени суми на пари и одредени играчи.

„Нема повеќе војна помеѓу двете страни. Тие последните недели повторно разговараат цивилизирано“, објави „Лекип“ повикувајќи се на неименуван извор.

ПСЖ в недела ќе играат против Тулуз, а се очекува Нејмар да биде во составот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

ЗНМ и СЕММ бараат медиумите да се држат до професионалните стандарди, а политичарите да се воздржат од тужби

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) сметаат дека јавните функционери треба...

Македонија2 часа

(Видео) Заев се надева дека со опозицијата консензуално ќе го донесат законот за јавно обвинителство

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино...

Свет2 часа

Во пожар на Алјаска изгореа 51 куќа и три згради

Шумски пожар којшто гори северно од Анкорејџ, Алјаска, уништи 51 куќа и три деловни згради, соопштија властите. Уништени се и...

Европа3 часа

Макрон апелираше за помош за сузбивање на пожарите во Амазонија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска пред почетокот на самитот на Г7 во Бијариц дека ги повикува сите светски сили...

Македонија6 часа

(Видео) Заев ќе тужи за клевета по објавата на записникот за случајот „Рекет“

Премиерот Зоран Заев денеска oд Прилеп најави тужба за клевета, повикувајќи го обвинителството да ја потврди веродостојноста на записникот кој...

Регион6 часа

Во Словенија просечната плата изнесува 1.108 евра

Просечната нето плата во Словенија во јуни 2019 година била 1.107,96 евра, што е за 0,8 проценти пониска од просечната...

Македонија9 часа

Обвинителството ќе утврдува како документи од „Рекет“ протекле во јавноста

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро го осудува објавувањето на нелегално добиени документи од истрагата...

Македонија9 часа

Германски државјанин што се барал со потерница, живеел со лажен идентитет на Попова Шапка

Педесет и петгодишен Германец кој германската полиција го бара за набавка на 700 килограми кокаин деновиве бил приведен во земјава....

Македонија10 часа

Еден мигрант загина, а 12 се повредени во несреќата кај Демир Капија, возачот побегнал

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир...

Македонија11 час

Владејачката партија најавува за 5 отсто повисоки плати во образованието од септември

Платите во основното, средното и високото образование, како и кај јавните високообразовани установи растат за 5 отсто, почнувајќи од исплатата...

Македонија12 часа

До вторник во попладневните часови ќе врне дожд

Од денеска до вторник во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Метеоролозите најавуваат услови...

Свет1 ден

Домородец од Амазонија: Ќе ја дадам последната капка крв за да ја спасам шумата

Додека пожарите беснеат во Амазонија, припадниците на бразилското племе Мура ветија дека ќе се борат за својата земја. Најголемата шума...

Македонија1 ден

(Видео) УЈП во затворот го извести Јовановски за финансиската контрола на неговата невладина

Инспектори на УЈП влегоа во затворот во Шуто Оризари за да го известат притворениот Бојан Јовановски, претседател на невладината Меѓународен...

Македонија1 ден

Советот на јавните обвинители го доби извештајот за „Рекет“, се чека седница за Јанева

Обвинителството за организиран криминал до Сoветот на јавните обвинители го достави извештајот за преземени активности и дејства во предистражната и...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Немам намера да конкурирам за шеф на СЈО

„Од самиот почеток се оградував од Јанева. Денеска гледаме расчистување со криминалот и треба да се гордееме на тоа. Не...

Македонија1 ден

17 здруженија ѝ порачуваат на Владата итно да се спречи најавениот масакр на животни

„Животните не се предмети за да се уништуваат, туку свесни интелигентни суштества и потребно е само малку разум и совест...

Македонија1 ден

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Судијката Даниела Алексовска-Стојановска го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ....

Свет1 ден

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат во Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Македонија1 ден

Заев денеска ќе ги достави до Собранието предлозите за нови министри

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска се очекува да ги достави до Собранието предлозите за испразнетите министерски места...

Регион1 ден

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите еден и пол час ги спасувале децата

Поради дефект, се заглави рингишпилот „Скај флаер“ во Биоград во Далмација по што пожарникарите еден и пол час ги спасувале...

Досие