Контакт

Спорт

Ето имал сериозна сообраќајка, завршил во болница!

Објавено пред

Поранешната ѕвезда на Барселона и Интер, Самуел Ето се наоѓа во болница во стабилна состојба откако бил вклучен во сериозна сообраќајна несреќа во неговиот роден Камерун.

Според локалните медиуми, Ето се враќал од свадба кога неговиот автомобил бил удрен од автобус во неделата наутро. Иако автомобилот е целосно уништен во предниот дел, 39-годишниот Ето е во болница и неговиот живот не е во опасност.

„Скршениот автомобил на Самуел Ето. Можам да потврдам дека тој е во ред, повторно зборувавме. Лекарите се покрај него“, напиша на Твитер еден камерунски новинар.

Според „Франс фудбал“, легендарниот напаѓач добил повреда на главата, но во сообраќајната несреќа нема загубено животи.

Ето се повлече од фудбалот во септември 2019 по 22-годишна кариера во која освои три титули од Лигата на шампионите, четири трофеи од Ла лига и два Копа Италија трофеи. Тој е најдобар стрелец во историјата на Камерун со 56 гола во 118 настапи, и со нив освои две титули од Африканскиот куп на нации во 2000 и 2002.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛЕ: Милан со возбудлив камбек триумф, Звезда и Динамо ќе „презимат“ во Европа

Објавено пред

Милан губеше со 0:2 по само 14 минути на „Сан Сиро“, но успеа да се врати за 4:2 победа над Селтик со која си осигураа пласман во нокаут-фазата од Лига Европа, каде што сигурно се пласирани и Динамо Загреб по импресивната 0:2 победа на гости кај Феенорд и Црвена звезда по 0:0 ремито со Хофенхајм дома.

Двете катастрофални грешки на одбраната и на голманот Џиџи Донарума придонесоа „росонерите“ да губат со 0:2 на самиот старт на мечот, но „росонерите“ одговорија со два гола во две минути преку Хакан Чалханоглу и Саму Кастилехо во првото полувреме, пред Јенс Хауге и Брахим Дијаз да ја обезбедат победата.

Со победата „росонерите“ се пласираа во нокаут-фазата, бидејќи Лил направи пресврт и со 2:1 ги победи Спарта Прага, каде што следно гостува гигантот од Милано.

Динамо Загреб со импресивни 2:0 победи на „Де Кујп“ во Ротердам за да осигура дека ќе заврши на првото место во групата К пред Волфсбергер, Феенорд и ЦСКА Москва. На Звезда пак и 0:0 и беше доволно да го осигура пласманот зад Хофенхајм во групата Л. Највозбудливо беше во Австрија, каде што ЛАСК Линц во 92. минута обезбеди 3:3 реми со Тотенхем.

ЛИГА ЕВРОПА, 5.КОЛО

ГРУПА Г

АЕК – Брага 2:4

Зорја Луханск – Лестер 1:0

Табела: 1.Лестер 10, 2.Брага 10, 3.Зорја 6, 4.АЕК 3

ГРУПА Х

Милан – Селтик 4:2

Лил – Спарта Прага 2:1

Табела: 1.Лил 11, 2.Милан 10, 3.Спарта 6, 4.Селтик 1

ГРУПА И

Карабаг – Макаби Тел Авив 1:1

Сиваспор – Вилјареал 0:1

Табела: 1.Вилјареал 13, 2.Макаби ТА 8, 3.Сиваспор 6, 4.Карабаг 1

ГРУПА Ј

Антверпен – Лудогорец 3:1

ЛАСК Линц – Тотенхем 3:3

Табела: 1.Антверпен 12, 2.Тотенхем 10, 3.ЛАСК 7, 4.Лудогорец 0

ГРУПА К

ЦСКА Москва – Волфсбергер 0:1

Феенорд – Динамо Загреб 0:2

Табела: 1.Динамо З 11, 2.Волфсбергер 7, 2.Феенорд 5, 4.ЦСКА М. 3

ГРУПА Л

Црвена звезда – Хофенхајм 0:0

Гент – Слован Либерец 1:2

Табела: 1.Хофенхајм 13, 2.Црвена звезда 10, 3.Либерец 6, 4.Гент
0

МИЛАН – СЕЛТИК

ЗОРЈА – ЛЕСТЕР


ЛАСК ЛИНЦ – ТОТЕНХЕМ

Прикажи повеќе...

Спорт

Германките и Русинките со победнички старт на Евро 2020

Објавено пред

Фаворитките со победи го отворија Европското првенство во ракомет во Данска и Норвешка кога Русинките со фантастично второ полувреме ја декласираа Шпанија со 31:22, а Германките потешко од очекувањата со 22:19 беа подобри од Романија.

Во дуелот на двете репрезентации, кои освоија медали на СП во 2019, Русинките имаа фантастично второ полувреме. Дарја Дмитриева, Владлена Бобровникова и Антонина Скоробоготченко имаа по 4 гола за „зборнаја“.

Германија, пак, направи рано водство, кое беше клучно до крајот на мечот и покрај фантастичната партија на романската голманка Јулија Думанска. Романките успеаја да израмнат во второто полувреме, но Германија повторно се врати за победа. Фантастичните 15 одбрани на Думанска не беа доволни откако во нападот Романките имаа само 44 отсто успешност, а првата ѕвезда Кристина Неагу имаше само 4 гола.

ЕП ЖЕНИ 2020

ГРУПА Б

Русија – Шпанија 31:22 (13:11)

Шведска – Чешка 20.30 ч

ГРУПА Д

Романија – Германија 19:22 (10:13)

Норвешка – Полска 20.30 ч

Прикажи повеќе...

Спорт

Премиер лигата ќе им помага на пониските лиги со 250 милиони фунти

Објавено пред

Премиер лигата и Англиската фудбалска лига (ЕФЛ) се согласија на пакет за спас на англискиот фудбал по кризата од Ковид-19, вреден 250 милиони фунти.

Преговорите траеја неколку месеци преку британскиот оддел за култура, медиуми и спорт и сега 24-те клуба од Чемпионшип ќе имаат достапни заеми без камата од 200 милиони фунти. Премиер лигата ќе плати 15 милиони фунти за осигурување на заемот, кој ќе биде ограничен на 8,33 милиони фунти од клуб и ќе мора да се врати до јуни 2024 година.

Лига 1 (третата лига) и Лига 2 (четвртата лига) ќе добијат грант по 30 милиони фунти според односот на загубените пари од приходите од продадените билети во минатите сезони. Секој клуб од третата лига ќе добие по најмалку 375.000 фунти, а четвртолигашите ќе добијат 250.000 фунти. Преостанатите 20 милиони фунти ќе бидат достапни за итни случаи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија5 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија5 часа

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на македонскиот народ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија8 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен8 часа

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ8 часа

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет10 часа

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет10 часа

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија11 час

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет11 час

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион11 час

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Топ12 часа

Притвор за скопјанец кој крадел oд викендички во Гази Баба

Триесет и седумгодишен скопјанец со иницијали А.Ф., за кого е распишана потерница од Одделението за криминалистички работи Гази Баба, е...

Европа12 часа

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет13 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет13 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион13 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа1 ден

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет1 ден

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт1 ден

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија1 ден

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Досие