Контакт

Спорт

Еве зошто Роналдо велеше дека Ешли Кол му бил најтешкиот ривал

Објавено пред

Во интервју од 2018 година, Кристијано Роналдо зборуваше за тоа против кој дефанзивец му било најтешко да игра и одговорот ги зачуди сите – Ешли Кол.

Роналдо во кариерата играл против некои од најдобрите светски дефанзивци во седумте години со Манчестер јунајтед, но и подоцна во Реал Мадрид, но го избра трикратниот освојувач на Премиер лигата, Кол. Ова видео, од еден фан на Кол, покажува зошто.

Роналдо и во минатото зборувал за своето почитување на квалитетите на поранешниот фудбалер на Челси.

„Во текот на годините имав некои многу големи битки со Ешли Кол, тој е играч кој не ти дава ниту секунда да дишеш. Беше толку опасен кога беше на врвот на кариерата, брз, силен во стартовите. Знаев дека нема да биде лесно против него“, изјави Роналдо за магазинот „Коуч“ во 2016 година.

Сепак, Кол не возврати со иста мерка.

„Најмногу проблеми во играта ми создаваше Меси. Луѓето зборуваат за Роналдо, бидејќи играв почесто со него, но мислам дека да се чува Меси беше најтешкото нешто. Тој едноставно беше предобар за мене“, изјави Кол.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Зеленортските острови немаат доволно играчи – Германија извојува службена победа

Објавено пред

Дебитантот на големите натпреварувања, ракометната репрезентација на Зеленортските острови, службено го загубија натпреварот што требаа да го одиграат утре против Германија.

Зеленорстките острови немаат доволен број ракометари за да излезат на теренот против фаворитот. Според правилникот на ИХФ, за да може една репрезентацијата да одигра натпревар, во составот треба да има десет играчи и еден голман.

На последното тестирање, двајца играчи на Зеленортските острови биле позитивни на вирусот Ковид-19, поради што останаа со девет играчи и голман.

Оваа репрезентација имаше големи проблеми и пред доаѓањето во Египет. Тие беа во карантин во Португалија, а поради позитивните тестови на СП не допатуваа петмина играчи.

Германија дуелот го доби со службен резултат 10:0.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тонесен заминува од Веспрем, се сели во Пик Сегед

Објавено пред

Репрезентативецот на Норвешка, Кент Робин Тонесен, од наредната сезона ќе го смени клубот но ќе остане да игра во Унгарија. Тонесен дресот на Веспрем ќе го замени со оној на Пик Сегед.

Тонесен ја игра четвртата сезона за Веспрем. Кариерата во клубот му ја обележаа повредите, поради што не го покажа вистинскиот потенцијал. На позцијата десен бек, предност кај тренерот Давид Дејвис, имаат Хорхе Македа и Египќанецот Јахиа Омар.

Норвежанецот во Пик Сегед ќе го замени Чехот, Станислав Кашпарек.

Тонесен во кариерата покрај во Веспрем играл и во Вецлар и Фуксе Берлин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Велеслаломот во Крањска Гора за Марта Басино

Објавено пред

Марта Басино од Италија, победи на трката во велеслалом во Крањска Гора. За Басино ова е трета победа сезонава во оваа дисциплина, претходно победи во Зелден и Куршевел.

24-годишната Италијанка доминираше во двете трки, забележа вкупно време од 2:04.15 минути. Басино за 80 стотонки беше побрза од Теса Ворли, која го забележа најдобриот резултат уште од 2019 година.

Најдобрата тројка ја комплетираше Мишел Гисин од Швајцарија.

Микаела Шифрин која победи во Куршевел и на слаломот во Флахау, направи грешка во втората трка, поради што заврши на шестото место. Пред Шифрин беа Федерика Брињоне и Петра Влхова.

Басино води во поредокот во велеслалом со 300 бодови, 50 помалку има нејзината сонародничка Брињоне. Во генералниот пласман прва е Влхова со 749 бода, вотра е Гисин со 635, а трета Шифрин со 525.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Нови 361 случаи на коронавирус, оздравени се 2.116 пациенти, а починаа 14 лица

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12,...

Македонија3 часа

Опозицијата обвинува за доцнење со вакцините, власта тврди дека обезбедува вакцини преку три механизми

Преку три механизми, Владата предводена од СДСМ обезбедува вакцини против ковид-19, за 60 отсто од населението, реагира владејачкиот СДСМ откако...

Македонија4 часа

(Видео) Во Охрид затворен угостителски објект, затекнати Русинки и Украинки кои работеле на црно

Сопственик на угостителски објект во Охрид заработи кривични пријави бидејќи синоќа работел по 18 часот и покрај тоа што претходно му...

Европа7 часа

Меркел доби наследник на чело на ЦДУ

Германските демохристијани го избраа наследникот на германската канцеларка Ангела Меркел. Армин Лашет беше избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија...

Спорт8 часа

Македонија на поправен против Египет

Денес на 27. Светско првенство во ракомет, Македонија за противник ќе го има домаќинот на турнирот Египет. Македонија против Египет...

Регион8 часа

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв...

Свет9 часа

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова...

Свет9 часа

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100...

Македонија9 часа

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

Владејачкиот СДСМ верува дека ВМРО-ДПМНЕ се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно, а  сега кога пред пратениците во собранието е законот...

Свет20 часа

Велика Британија од понеделник ги затвора сите коридори за патување

Велика Британија ги зајакнува граничните контроли за да спречи нови видови на коронавирус да влезат на нејзината територија, суспендирајќи ги...

Свет22 часа

„Сигнал“ има технички проблеми откога за една недела стекна 40 милиони корисници

Шифрираната услуга за пораки „Сигнал“ соопшти дека има технички проблеми, но вети дека бргу ќе ги надмине. Оваа апликација, промовирана...

Свет1 ден

Трамп го напушта Вашингтон на денот на инаугурацијата

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го напушти Вашингтон утрото на денот на инаугурацијата на својот наследник Џо Бајден, на...

Свет1 ден

Продолжени строгите мерки во Италија

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, издаде указ со кој се продолжуваат рестрикциите за контрола на ширењето на коронавирусот кога Министерството за...

Македонија1 ден

Нови 403 заболени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на...

Македонија1 ден

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија1 ден

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет1 ден

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија1 ден

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија1 ден

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа1 ден

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Досие